Τρόποι λειτουργίας λέβητα pellet για περισσότερη οικονομία

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44972 από DIMITRIS38

kakos έγραψε:

DIMITRIS38 έγραψε:

kakos έγραψε:

makis-ioanna έγραψε: Για περισσότερη οικονομία μπορείς να βάλεις τετραοδη!


Η αντιστάθμιση για να γίνει χρειάζεται όπως και δήποτε 4οδη βάνα για να λειτουργήσει, σωστά νομίζω;


Κώστα είναι ώρα να την βάλεις την τετραοδη και εσύ ;)


Δημήτρη αυτές είναι δουλειές για το καλοκαίρι. Ασε τώρα έχουμε έξοδα, εφορίες, τέλη κυκλοφορίας, πετρέλαια.... :woohoo: λάθος πέλλετ ήθελα να πώ. Ασε που θέλει και καινούργιο θερμοσίφωνο και εγκατάσταση υδραυλική....... :whistle: :whistle:


έτσι έτσι

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45031 από χρηστος8

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:
Τις αυξομειώσεις μέσα στον χρόνο τις κάνω με την λογική μιας χειροκίνητης αντιστάθμιση που ο δικος σου λέβητας εχει.
Μολις πιάσουν τα χοντρα κρύα θα το πάω 70. Το εχω συζητήσει με αρκετους στο παρελθόν και μου είπαν οτι κερδίζεις σε οικονομία αλλά ας το ξαναρωτήσουμε.


Μάλλον αυτό δεν πρέπει νάναι σωστό. Η αντιστάθμιση ναι μεν μου στέλνει σήμερα πχ 45 βαθμούς στο σπίτι αλλά ο λέβητας δουλεύει ανεξάρτητα από αυτό στους 50 έως 70 βαθμούς. Ούτως ή άλλως και εγώ άσχετος είμαι, ας ελπίσουμε να μας διαφωτίσουν οι σχετικοί.
ΥΓ Και για να συμπληρώσω, θα σκεφτόμουν σαν πιο ορθή τη λύση στις ήπιες καιρικές συνθήκες μήπως πρέπει να ρυθμίσουμε τον καυστήρα να δουλεύει στα 15 kw που, από ό,τι διάβασα σε Σουηδικά φόρουμ, έχει οικονομία περί το 10+% παρά μα μειώνουμε τη θερμοκρασία λειτουργίας.



Τακη οσο χαμηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια, τοσο μεγαλυτερες αναγκες θερμανσης του σπιτιου αφου οι απωλειες ειναι περισσοτερες.

Πανω σε αυτο το σκεπτικο λειτουργει η αντισταθμιση...γι αυτο στελνει τις χαμηλες θερμοκρασιες προσαγωγης με εξωτερικη θερμοκρασια πχ 15 ας πουμε...οι αναγκες θερμανσης βαση των απωλειων ειναι λιγες, οποτε καλυπτονται ευκολα.

Ειναι δεδομενη η οικονομια σε αυτη τη λειτουργια...

Τωρα για τον λεβητα, το ερωτημα σου γιατι να δουλευει στους 70 βαθμους παροτι οι εξερχομενες ειναι χαμηλες, εχει να κανει μονο με την αποδοση του λεβητα...οσο ψηλοτερη η θερμοκρασια λειτουργιας του, τοσο μεγαλυτερος και ο βαθμος αποδοσης...παλι εχεις οικονομια γιατι ζεσταινεις μονο τα νερα του λεβητα ψηλα...οχι ολη την εγκατασταση.

Στο πελλετ ισως να μην το καταλαβαινουμε, στους ξυλολεβητες πυρολυσης ομως ειναι οπτικα εμφανες.

Οταν εχουμε πισσα λογω χαμηλων θερμοκρασιων στις επιστροφες, το γνωστο laddomat η μια τριοδη, αυξανουν την αποδοση του λεβητα αφου τον κρατανε μονιμα ζεστο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45045 από Stavros1979
Το ladomat δηλαδη τι ακριβως κανει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45066 από Τάκης

χρηστος8 έγραψε:

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:
Τις αυξομειώσεις μέσα στον χρόνο τις κάνω με την λογική μιας χειροκίνητης αντιστάθμιση που ο δικος σου λέβητας εχει.
Μολις πιάσουν τα χοντρα κρύα θα το πάω 70. Το εχω συζητήσει με αρκετους στο παρελθόν και μου είπαν οτι κερδίζεις σε οικονομία αλλά ας το ξαναρωτήσουμε.


Μάλλον αυτό δεν πρέπει νάναι σωστό. Η αντιστάθμιση ναι μεν μου στέλνει σήμερα πχ 45 βαθμούς στο σπίτι αλλά ο λέβητας δουλεύει ανεξάρτητα από αυτό στους 50 έως 70 βαθμούς. Ούτως ή άλλως και εγώ άσχετος είμαι, ας ελπίσουμε να μας διαφωτίσουν οι σχετικοί.
ΥΓ Και για να συμπληρώσω, θα σκεφτόμουν σαν πιο ορθή τη λύση στις ήπιες καιρικές συνθήκες μήπως πρέπει να ρυθμίσουμε τον καυστήρα να δουλεύει στα 15 kw που, από ό,τι διάβασα σε Σουηδικά φόρουμ, έχει οικονομία περί το 10+% παρά μα μειώνουμε τη θερμοκρασία λειτουργίας.



Τακη οσο χαμηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια, ...


Χρήστο, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το αρχικό ερώτημα είναι άλλο, δεν έγινε αμέσως κατανοητό γιατί συζήτηση αυτή μεταφέρθηκε από άλλο θέμα. Αν συμφέρει σε κα΄ποιον χρήστη, εν προκειμένω τον Jnet, να ρυθμίζει τα νερά του λέβητα σε μικρότερες θερμοκρασίες στις ήπιες ημέρες, πχ στους 60 βαθμούς αντί για 70 που βάζει στον βαρύ χειμώνα. Ή μήπως είναι καλύτερο βα βάλει τον καυστήρα να δουλεύει στην χαμηλότερη ισχύ, πχ 15kw αντί των 20, ή να το αφήσει όλο τον χρόνο στους 70 ανεξαρτήτως τι καιρό κάνει έξω.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45067 από papg

Stavros1979 έγραψε: Το ladomat δηλαδη τι ακριβως κανει?


www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...9&id=43395&Itemid=53
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45081 από Sp4wN

Stavros1979 έγραψε: Το ladomat δηλαδη τι ακριβως κανει?


Ρίχνει ένα μέρος των ζεστών νερών στα επιστρεφόμενα και αυξάνει την θερμοκρασία που επιστρέφει στο κάτω μέρος του λέβητα εμποδίζοντας τη διάβρωση και λένε πως μεγαλώνει έτσι την διάρκεια ζωής του λέβητα και κάνει εξοικονόμηση ενέργειας .Περισσότερα κάποιος υδραυλικός θα ξέρει σίγουρα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavros1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ