Τρόποι λειτουργίας λέβητα pellet για περισσότερη οικονομία

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44822 από Τάκης

jnet έγραψε:
Τωρα που ανέβασα την Θερμοκρασία στον λέβητα στους 60ο μέχρι τώρα δεν μου εχει ξανασβύσει. ...


Αυτό με το ανεβοκατέβασμα της θερμοκρασίας του λέβητα στους 50 ή 60 και αργότερα στους 70 βαθμούς δεν μου είναι κατανοητό. Αν το άφηνες σταθερά στους πχ 70 θα άλλαζε η κατανάλωση; Ούτως ή άλλως το σπίτι θα τραβήξει τη θερμότητα που χρειάζεται και ο λέβητας θα δουλεύει πιο ορθόδοξα έχοντας καλύτερα επιστρεφόμενα. Τόχεις ψάξει καθόλου; Καλά θα ήταν να μας έλεγαν τη γνώμη τους και οι θερμοϋδραυλικοί της παρέας.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44833 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε:
Τωρα που ανέβασα την Θερμοκρασία στον λέβητα στους 60ο μέχρι τώρα δεν μου εχει ξανασβύσει. ...


Αυτό με το ανεβοκατέβασμα της θερμοκρασίας του λέβητα στους 50 ή 60 και αργότερα στους 70 βαθμούς δεν μου είναι κατανοητό. Αν το άφηνες σταθερά στους πχ 70 θα άλλαζε η κατανάλωση; Ούτως ή άλλως το σπίτι θα τραβήξει τη θερμότητα που χρειάζεται και ο λέβητας θα δουλεύει πιο ορθόδοξα έχοντας καλύτερα επιστρεφόμενα. Τόχεις ψάξει καθόλου; Καλά θα ήταν να μας έλεγαν τη γνώμη τους και οι θερμοϋδραυλικοί της παρέας.


Τις αυξομειώσεις μέσα στον χρόνο τις κάνω με την λογική μιας χειροκίνητης αντιστάθμιση που ο δικος σου λέβητας εχει.
Μολις πιάσουν τα χοντρα κρύα θα το πάω 70. Το εχω συζητήσει με αρκετους στο παρελθόν και μου είπαν οτι κερδίζεις σε οικονομία αλλά ας το ξαναρωτήσουμε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44839 από Τάκης

jnet έγραψε:
Τις αυξομειώσεις μέσα στον χρόνο τις κάνω με την λογική μιας χειροκίνητης αντιστάθμιση που ο δικος σου λέβητας εχει.
Μολις πιάσουν τα χοντρα κρύα θα το πάω 70. Το εχω συζητήσει με αρκετους στο παρελθόν και μου είπαν οτι κερδίζεις σε οικονομία αλλά ας το ξαναρωτήσουμε.


Μάλλον αυτό δεν πρέπει νάναι σωστό. Η αντιστάθμιση ναι μεν μου στέλνει σήμερα πχ 45 βαθμούς στο σπίτι αλλά ο λέβητας δουλεύει ανεξάρτητα από αυτό στους 50 έως 70 βαθμούς. Ούτως ή άλλως και εγώ άσχετος είμαι, ας ελπίσουμε να μας διαφωτίσουν οι σχετικοί.
ΥΓ Και για να συμπληρώσω, θα σκεφτόμουν σαν πιο ορθή τη λύση στις ήπιες καιρικές συνθήκες μήπως πρέπει να ρυθμίσουμε τον καυστήρα να δουλεύει στα 15 kw που, από ό,τι διάβασα σε Σουηδικά φόρουμ, έχει οικονομία περί το 10+% παρά μα μειώνουμε τη θερμοκρασία λειτουργίας.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44841 από George66

Τάκης έγραψε: Καλά θα ήταν να μας έλεγαν τη γνώμη τους και οι θερμοϋδραυλικοί της παρέας.



Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοιχτεί ένα θέμα για τον τρόπο λειτουργίας σόμπας ή λέβητα pellet προκειμένου να έχουμε περισσότερη οικονομία ???

Εκεί πιστεύω θα ανταλλάσαμε απόψεις από τη χρήση που κάνει ο καθένας μας (συνθήκες θέρμανσης, θερμοκρασίες νερών σόμπας, επιθυμητές θερμοκρασίες χώρπυ κ.α.) και οι ειδικοί θερμοϋδραυλικοί της παρέας θα μας έλεγαν σωστές συμβουλές ώστε να πετυχαίνουμε οικονομία καυσίμου.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by George66.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44848 από jnet
Πολύ σωστά ... Δημιουργησα νεο θέμα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44858 από GT
Αλλαγή θερμοκρασιών μου σύστησε και ο καυστηρατζής μου, σε σύστημα πετρελαίου ( :sick: ) βέβαια (καλά ντε μη βαράτε :P , και μεις ψυχή έχουμε :lol: ).
Το σκεπτικό φυσικά είναι σε κάθε περίπτωση το ίδιο, εξοικονόμιση ενέργειας.

Μου διαχώρισε χρήση "καλοκαιρινή" με χαμηλή θερμοκρασία περίπου 45oC μόνο για ΖΝΧ και "χειμεινή" στους 70oC για θέρμανση και ΖΝΧ.

Έχω την εντύπωση ότι κάποιος συμφορουμίτης ανέφερε (για πελλετολέβητα :) ) συστάσεις του κατασκευαστή για 3 βαθμίδες θερμοκρασίας, αναλόγως της χρήσης:
- άνοιξη & φθινόπωρο
- καλοκαίρι για ΖΝΧ
- χειμώνα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ