Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132513 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
@bobus

Συμφωνώ οτι χρειάζονται βελτιώσεις και οτι λίγο πολύ ολα τα μηχανήματα έχουν τα θεματακια τους..

Το θεμα ειναι ομως οτι οταν βγαίνει ενα κατασκευαστικό (καραμπινάτο) πρόβλημα στην φορά, οπως πχ να πιτσικαρει το τασάκι, οφείλει ο κατασκευαστής να δώσει λυση, με ενα πχ νεο και βελτιωμένο το οποιο δεν θα εχει τέτοια προβλήματα..

Γιατί οκ, τωρα εχεις την εγγύηση και σε καλύπτει, οταν ομως θα λήξει, θα αρχίσει να "βαράει" στα αυτιά το κάθε ανταλλακτικό καθώς ο πελάτης είναι "δέσμιος" του ίδιου του κατασκευαστή μεσώ του μηχανήματος του οποίου πηρε.. και δυστηχως δεν έχει άλλη λυση παρα μονο να παει να τα "σκασει"

Εδω δυστηχως φταίει και ο Ελληνας γιατι πολυ απλα δεν εχει μάθει να διεκδικεί ομαδικά το δίκιο του, απλα κάθετε στον καναπε του και κοιτάει πως θα βολευτεί ο ιδιος... Δεν έχουμε μάθει να συνεργαζόμαστε μεταξυ μας, παρα μονο στο να βγάζουμε τα ματια μας ειμαστε πρώτοι στο αθλημα.. Ε λοιπον καλα να παθουμε..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132846 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημέρα,

Έχω δύο ερωτήσεις μια εύκολη και μια όχι τόσο, για τους βόρειους που έχουν μιλήσει ως και προσωπικά με τους μηχανικούς του εργοστασίου και σίγουρα ξέρουν κάτι παραπάνω:

1. Τι είναι η "διάρκεια φλόγας"; Είναι το διάστημα μεταξύ της έναυσης και της μετάβασης σε ΟΝ; Αν ναι, θα ήθελα να τη μειώσω για να επιταχύνω τη μετάβαση σε μέγιστη απόδοση.

2. Πώς μπορώ να κρίνω αν ο καυστήρας στη φάση ΟΝ δουλεύει αποδοτικά; Με τι κριτήρια; Όταν αυξάνω/μειώνω παροχή, πρέπει υποχρεωτικά να κάνω το ίδιο στον αέρα; Από τη Θ καυσαερίων τι μπορώ να συμπεράνω; Από το χρώμα της φωτιάς; Από το πόσο "χορεύει"; Θέλω να πάρω τη μέγιστη απόδοση για προφανείς λόγους.

Σημειώνω πως όταν ο καυστήρας δουλεύει με το πλήρες φορτίο (δύο διαμερίσματα) ανεβάζει πολύ αργά θερμοκρασία νερού, περίπου 1 βαθμό κάθε 3 λεπτά. Πριν αυξήσω περαιτέρω την παροχή καυσίμου (και συνεπώς την κατανάλωση), θέλω οπωσδήποτε να ξέρω πως από την τωρινή παροχή παίρνω ΟΛΗ την απόδοση που μπορεί να μου δώσει.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133005 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημερα, περασα απο το εργοστασιο στη Σινδο προχτες μου ειπαν οτι μετα το πασχα (καλοκαιρι λεω εγω) ετοιμαζουν τασακια απο μαντεμι για να φυγει αυτο το βασανο, οποτε καλο ειναι και οποιος δεν εχει προβλημα ας σκεφτει την αντικατασταση. Εγω θα παρω ενα μαντεμενιο και θα τους παω το παλιο να το διορθωσουν οπου εχει αρπαξει λιγο.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by stelios_STI.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133019 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το λάθος ποιος θα το πληρώσει ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133021 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

SakiSystem έγραψε: Το λάθος ποιος θα το πληρώσει ;

τι εννοεις;

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133029 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το καινούργιο, το μαντεμένιο ποιος το πληρώνει ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ