Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127215 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Δεν καταλαβαίνω, σε τι διαφωνείς; Κατέβασα τη θερμοκρασια στην οποία ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας και μπαίνει το σύστημα σε φουλ λειτουργία, πρίν λίγα λεπτά που ΠΑΛΙ δεν έκανε έναυση, την κατέβασα κι άλλο στους 47, κι έτσι όταν το άναψα με τη διαδικασία σβήσε/ξαναάναψε, μπήκε σε φούλ λειτουργία πιο γρήγορα, τι λάθος βρίσκεις σ' αυτό; Κατά τα άλλα, προέναυση 1 στα 180, 2 στα 90, διάρκεια έναυσης στα 1000, τίποτε το περίεργο... Στη φάση που θα ΕΠΡΕΠΕ να ανάψει, και η αντίσταση έχει ζεσταθεί, και καλύπτεται από καύσιμο, δεν κάνω κάτι λάθος...

Δεν καταλαβάινω τι μου γράφεις για την ΟΦΦ γιατι δεν ξέρω καν τι κάνει αυτή η ρύθμιση. Είπαμε, οι οδηγίες χρήσης είναι μόνο για άτομα που ήδη ξέρουν.


Α και εγώ ψάχνοντας :P το βρήκα. Όταν ο λέβητας σβήνει έχεις μια θερμοκρασία καυσαερίων 130 βαθμούς π.χ. Με το που θα σβήσει η φλόγα, ο ανεμιστήρας κατεβάζει την θερμοκρασία τους μέχρι το όριο που το έχουμε βάλει. ε λοιπόν όταν το είχα στους 45, επίτηδες επειδή βαριόμουν να καθαρίζω τον λέβητα από πάνω κάθε μήνα !!! ναι κάθε μήνα ! και επειδή μύριζαν οι στάχτες που έχει το έβαζα εκεί έτσι να κρυώνει γρήγορα ο λέβητας και να μην έχω την ελάχιστη μυρωδιά. Αυτό όμως είχε αντίκτυπο στον χρόνο που είχα ζεστά νερά στα σώματα, καθώς ο κυκλοφορητής είναι ρυθμισμένος να κλείνει στους 0 βαθμούς. Έτσι το νερό κρύωνε πιο γρήγορα. Ε λοιπόν το ανέβασα και έχω ζεστά σώματα για 2 ώρες περίπου !!!! Οκ ε΄γ ω κατάλαβα λάθος .... :whistle: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127218 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Εμένα μου έκαναν στραβη δουλειά κατά την εγκατάσταση. Ενώ θα έπρεπε να φροντίσουν ο κυκλοφορητής να κλείνει μόνο όταν η Θ νερού πέσει, αυτοί το σέταραν έτσι που ο Κυκλ. κλείνει αμέσως μόλις ο θερμοστάστης από το σπίτι μου δώσει ΟΦΦ. Έτσι μένει ζεστό νερό στο καζάνι και πάει άχρηστο, γιατί μέχρι να ξανανάψουμε την άλλη μέρα, το νερό έχει πλέον κρυώσει.

Ξεκίνησαν να το κάνουν σωστά αλλά ή τα βρήκαν σκούρα ή βαρέθηκαν, και άφησαν ένα καλώδιο στον αέρα... ¨Οταν ήλθε ο τεχνικός της ΜΙΚ το είδε και μου εξήγησε τι μάλλον παίχτηκε. Τωρα λέει θα μου στείλει τον "θερμοϋδραυλικό" του να το στήσει σωστά επιτέλους. και φυσικά θα το πληρώσω αυτό.

Τέλος πάντως, σήμερα ούτε έναυση έκανε, ούτε σωστά έκαψε, συσσωρεύτηκε πάλι ΠΟΛΥ καύσιμο, Θ καυσ. στους 70 μόλις βαθμούς, ξέχειλα το τρυπητό κι ο κοχλίας, με το μέγιστο στα 2", το έριξα στα 0.8" (αν είναι δυνατόν) για να το κάψει. Ανέβασα ξανά τον αέρα από 2300 σε 2500 στροφές.

Αναθάρρησα χθες, τελικά τζίφος.

Δε μου είπες όμως σε τι διαφωνείς από όσα έχω κάνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127475 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Κυκλοφορητής στους 0 βαθμούς? Δηλαδή δεν κλείνει ποτέ? Bobus, αφού ο κυκλοφορητής είναι μέσα στο λέβητα και ρυθμίζεται απο το μενού πότε θα ανοίξει και πότε θα κλείσει, τι καλώδιο έξω και θερμουδραυλικό λες? Το στοιχείο της αντίστασης σου που κάνει την έναυση, είναι σίγουρα σε καλή κατάσταση?

george_kont έγραψε:

bobus έγραψε: Δεν καταλαβαίνω, σε τι διαφωνείς; Κατέβασα τη θερμοκρασια στην οποία ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας και μπαίνει το σύστημα σε φουλ λειτουργία, πρίν λίγα λεπτά που ΠΑΛΙ δεν έκανε έναυση, την κατέβασα κι άλλο στους 47, κι έτσι όταν το άναψα με τη διαδικασία σβήσε/ξαναάναψε, μπήκε σε φούλ λειτουργία πιο γρήγορα, τι λάθος βρίσκεις σ' αυτό; Κατά τα άλλα, προέναυση 1 στα 180, 2 στα 90, διάρκεια έναυσης στα 1000, τίποτε το περίεργο... Στη φάση που θα ΕΠΡΕΠΕ να ανάψει, και η αντίσταση έχει ζεσταθεί, και καλύπτεται από καύσιμο, δεν κάνω κάτι λάθος...

Δεν καταλαβάινω τι μου γράφεις για την ΟΦΦ γιατι δεν ξέρω καν τι κάνει αυτή η ρύθμιση. Είπαμε, οι οδηγίες χρήσης είναι μόνο για άτομα που ήδη ξέρουν.


Α και εγώ ψάχνοντας :P το βρήκα. Όταν ο λέβητας σβήνει έχεις μια θερμοκρασία καυσαερίων 130 βαθμούς π.χ. Με το που θα σβήσει η φλόγα, ο ανεμιστήρας κατεβάζει την θερμοκρασία τους μέχρι το όριο που το έχουμε βάλει. ε λοιπόν όταν το είχα στους 45, επίτηδες επειδή βαριόμουν να καθαρίζω τον λέβητα από πάνω κάθε μήνα !!! ναι κάθε μήνα ! και επειδή μύριζαν οι στάχτες που έχει το έβαζα εκεί έτσι να κρυώνει γρήγορα ο λέβητας και να μην έχω την ελάχιστη μυρωδιά. Αυτό όμως είχε αντίκτυπο στον χρόνο που είχα ζεστά νερά στα σώματα, καθώς ο κυκλοφορητής είναι ρυθμισμένος να κλείνει στους 0 βαθμούς. Έτσι το νερό κρύωνε πιο γρήγορα. Ε λοιπόν το ανέβασα και έχω ζεστά σώματα για 2 ώρες περίπου !!!! Οκ ε΄γ ω κατάλαβα λάθος .... :whistle: :whistle:


Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127479 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλησπερα σε ολους παιδια!!!george τι ειναι αυτο που ανεφερες με τον ανεμιστηρα; ποια ρυθμιση ειναι; να το δω και εγω μηπως μου κρατανε περισσοτερο τα σωματα ζεστα;; :P :P ;)
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127482 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
και κατι αλλο μου βγαζει αποτυχημενη εναυση αν μια μερα μεσα δεν καθαρισω την σταχτη παρολο που εχει πολυ λιγη αυτο εινια φυσιολογικο; το μπουρι να το ανοιξω εξω απο κατω να το καθαρισω η δεν κανει;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127484 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Κυκλοφορητής στους 0 βαθμούς? Δηλαδή δεν κλείνει ποτέ? Bobus, αφού ο κυκλοφορητής είναι μέσα στο λέβητα και ρυθμίζεται απο το μενού πότε θα ανοίξει και πότε θα κλείσει, τι καλώδιο έξω και θερμουδραυλικό λες? Το στοιχείο της αντίστασης σου που κάνει την έναυση, είναι σίγουρα σε καλή κατάσταση?


Το μηχάνημα έχει ένα μικρό κυκλοφορητή, πριν το βάλω έβαλα τον υδραυλικό μου και μίλησε με το εργοστάσιο γιατί έχω και μεγάλο εξωτερικό κυκλοφορητή που δούλευε για τον καυστήρα πετρελαίου, και του είπαν "ακόμη καλύτερα, ας υπάρχει και δεύτερος!"

Ο δεύτερος λοιπον δουλεύει όταν λαμβάνει σήμα από τον θερμοστάτη, δηλαδή αμέσως μπαίνει σε λειτουργία και μου κατεβάζει ό,τι νερό υπάρχει (συχνά κρύο) και αντίστροφα όταν ο θερμοστάτης στα διαμ/τα κλείσει, τότε σταματάει, δηλαδή χάνω ζεστό νερό που εκείνη τη στιγμή υπάρχει. Λανθασμένη εγκατάσταση.

Το στοιχείο της αντίστασης δεν είμαι σε θέση να το κρίνω αν είναι εντάξει ή όχι. Πάντως αμέσως μετά τον καθαρισμό πήρε ΜΙΑ φορά ομαλά χωρίς πρόβλημα, και μου έδωσε θάρρος, αλλα από τότε δεν έχει ξαναπάρει, θέλει δηλαδή και πάλι το σβήσιμο ώστε με τον δυνατό αέρα να πάρει και μετά να τον ξαναγυρίσω σε έναυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ