Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127044 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Λοιπον, μετά τον καθαρισμό έχουμε εξελίξεις.

1. έκανε κανονική έναυση, και ο καπνός πριν τη φλόγα είχε κινητικότητα, άρα ο ανεμιστήρας πιθανότατα δούλευε

2. μετά τη φλόγα, και ενώ η Θ καυσ. ήταν στους 27, πέταξε αλάρμ "αποτυχημένη έναυση". Ο λόγος μάλλον είναι ότι είχα τη διάρκεια έναυσης στα 540", και μάλλον αυτό είναι λίγο, μάλλον θέλει κι άλλο περιθώριο οπότε το πήγα στα 900".

3. η φλόγα μετά το reset και στη φάση ΟΝ, ήταν ακόμη πιο ζωντανή από πριν, άρα σαφώς υπάρχει καλύτερη ροή αέρα πλέον, οπότε κατέβασα τις ψηλές στροφές από 2500 σε 2300

4. κατέβασα το όριο Θ καυσ. από 52 στους 50, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να καθυστερεί η φάση ΟΝ χωρίς λόγο, εδώ θέλω και τη γνώμη σας, θα ήθελα να το κατεβάσω κι άλλο ώστε να έχω ταχύτερη θέρμανση νερού

Με βάση τα παραπάνω είναι πολύ πιθανό η αιτία των προβλημάτων μου να ήταν η συσσωρευμένη στάχτη, αλλά με περίπου 800 κιλα καμμένα (και όχι ένα τόνο όπως έγραψα πριν) δεν περίμενα κάτι τέτοιο.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127093 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Λοιπον, μετά τον καθαρισμό έχουμε εξελίξεις.
Με βάση τα παραπάνω είναι πολύ πιθανό η αιτία των προβλημάτων μου να ήταν η συσσωρευμένη στάχτη, αλλά με περίπου 800 κιλα καμμένα (και όχι ένα τόνο όπως έγραψα πριν) δεν περίμενα κάτι τέτοιο.


Ανόητο συμπέρασμα, βιάστηκα να δω τη λύση. Τα προβλήματα με την έναυση ξεκίνησαν πριν 3-4 εβδομάδες, όταν δεν είχα κάψει ούτε 200 κιλά καύσιμο. Σίγουρα όμως ο καθαρισμός βοήθησε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127106 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Bobus, φαντάζομαι πως στο καθάρισμα περιέλαβες και το χώρο πίσω από το συρτάρι στάχτης (πριν απο τον ανεμιστήρα) έτσι?
Ένα καλό κολπάκι για να καθαρίσεις τα πρώτα μέτρα του μπουριού χωρίς να το βγάλεις, είναι να το χτυπάς απαλά με κάτι ξύλινο κατά προτίμηση π.χ κουτάλα και μετά αφού βγάλεις το Ταυ καθαρισμού ή το κομμάτι της πρώτης γωνία που έπεται, πατάς το "KAtharismos" απο το μενού Rythmiseis. Φρόντισε να έχεις βάλει κάτι να μαζέψει το πράμα που θα βγεί π.χ. έναν τενεκέ νερό, σκούπα καθαρισμού στο άνοιγμα κ.α.
Το να καθάρισες και να βελτιώθηκε η καύση, αλλάζει το συμπέρασμά που σου είπα προηγουμένως περι πλακέτας, αλλα νομίζω πως αλλιώς τα έλεγες πριν.
Την ερώτηση στο σκέλος 4 δεν την καταλαβαίνω.
Σημείωσα και σου παραθέτω κάποιες ρυθμίσεις μου που έχω τώρα. Δώσε περισσότερη προσοχή εκεί που γράφει ON η ΟFF και λιγότερη στα νούμερα που μπορεί να παίζουν από σόμπα σε σόμπα:
Menu Enafsis:
Thermokrasia Kafsaerion On 55
Thermokrasia kafsaerion Off 45
Diarkeia Proenafsis 1 60s
Diarkeia Proenafsis 2 150s
Diarkeia Proenafsis en Thermo 0s
Diarkeia enafsis 1080s
Diarkeia flogas on 200s
Thermokopia off

MENU ALARM:
Diarkeia anoigmatos portas 30s
Diarkeia anoigmatos portas prin apo alarm 30s
Diarkeia prin apo alarm aera kafsis 1800s
Diafora parohis aera kafsis 50 Ipm
Thermokrasia kafsaerion prin apo alarm 200C
Isterisi prin apo alarm kafsaerion 8 C
Alarm thermokrasia kafsaerion 200 C

MENU AERA KAFSIS:
Elenxos paroxis OFF
Elenxos strofon ON
Perioristis elaxiston strofon OFF
Offset metavatikon +3
Offset leitourgia isxyos -1
Strofes stin Elaxisti 1400
Strofes stin Megisti 2100
Typos moter 3

Menu defterou exagogea kafs.:
Energopoiisi OFF (εδώ δεν ξέρω αν εσύ έχεις δεύτερο εξαγωγέα καυσαερίων, εγώ δεν έχω).


Μπουρί έχω Φ8, 1 μ οριζόντιο και 2 μ. καθετο με φίλτρο νερού στο τέλος.
Τα τούμπα μου έχουν όλα ελάσματα μέσα.
Πάρε και κάψε ένα ποιοτικό πέλλετ που δεν αφήνει πολλή στάχτη για λίγες μέρες, να επισημάνεις τυχόν διαφορές απ το νυν.

Ελπίζω να βοηθηθείς σε κάτι. Καλή βδομάδα σε όλους.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by georgepap31.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127108 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ναι φυσικά, καθάρισα και εκείνο το χώρο στον οποίο μπαίνω ξεβιδώνοντας ένα σιδερένιο καπάκι. Εκεί πέφτει ό,τι στάχτη βρίσκεται στα πίσω τούμπα. Είχε περίπου δύο ποτήρια νερού στάχτη

Η ερώτηση 4 έχει να κάνει με τη θερμοκρασία καυσαερίων ΟΝ, την κατέβασα στους 50 και θέλω να την κατεβάσω κι άλλο ώστε να μπαίνει στη φούλ λειτουργία πιο νωρίς και έτσι να ζεσταίνει το νερό πιο γρήγορα.

Τη διάρκεια έναυσης την είχα στα 1080 όπως κι εσύ πριν καιρό, αλλά πιστεύοντας πως θα συντομεύσω την ένάυση την κατέβασα στα 540, αλλά αυτό ήταν εντελώς άκυρο, έτσι σήμερα παρότι έβγαλε φλόγα μόνο του (είχα πολύ καιρό να το δω αυτό!) τελικά μου έβγαλε αποτυχημένη έναυση, γιατί μέσα στα 540" δεν πρόλαβε να προχωρήσει η διαδικασία αρκετά (δεν ξέρω τι @#$*&^# περιμένει να γίνει σ' αυτό το διάστημα, να ανεβάσει Θ καυσαερίων ίσως; ) κι έτσι έβγαλε συναγερμό, τώρα το πήγα στα 900" και θα δω αύριο τι θα γίνει, αν βέβαια μου ξανακάνει την τιμή να ανάψει μόνο του...

Καλη εβδομάδα σε όλους και καλή ζέστη! (όχι τόσο στους Αθηναίους σαν κι εμένα αλλά στους βόρειους)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127185 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Ναι φυσικά, καθάρισα και εκείνο το χώρο στον οποίο μπαίνω ξεβιδώνοντας ένα σιδερένιο καπάκι. Εκεί πέφτει ό,τι στάχτη βρίσκεται στα πίσω τούμπα. Είχε περίπου δύο ποτήρια νερού στάχτη

Η ερώτηση 4 έχει να κάνει με τη θερμοκρασία καυσαερίων ΟΝ, την κατέβασα στους 50 και θέλω να την κατεβάσω κι άλλο ώστε να μπαίνει στη φούλ λειτουργία πιο νωρίς και έτσι να ζεσταίνει το νερό πιο γρήγορα.

Τη διάρκεια έναυσης την είχα στα 1080 όπως κι εσύ πριν καιρό, αλλά πιστεύοντας πως θα συντομεύσω την ένάυση την κατέβασα στα 540, αλλά αυτό ήταν εντελώς άκυρο, έτσι σήμερα παρότι έβγαλε φλόγα μόνο του (είχα πολύ καιρό να το δω αυτό!) τελικά μου έβγαλε αποτυχημένη έναυση, γιατί μέσα στα 540" δεν πρόλαβε να προχωρήσει η διαδικασία αρκετά (δεν ξέρω τι @#$*&^# περιμένει να γίνει σ' αυτό το διάστημα, να ανεβάσει Θ καυσαερίων ίσως; ) κι έτσι έβγαλε συναγερμό, τώρα το πήγα στα 900" και θα δω αύριο τι θα γίνει, αν βέβαια μου ξανακάνει την τιμή να ανάψει μόνο του...

Καλη εβδομάδα σε όλους και καλή ζέστη! (όχι τόσο στους Αθηναίους σαν κι εμένα αλλά στους βόρειους)


Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω για πιο λόγο έχεις πειράξει την διαδικασία έναρξης και αφήνωντάς το έτσι όπως είναι ''μαμά'' να παίξεις με την τροφοδοσία και τον αέρα. Οταν λες να συντομεύσης την διαδικασία έναυσης? Για ποιο λόγο. Το κάθε πέλλετ θέλει το δικό του. Δοκίμασες να βάλεις καποιες από τις ρυθμίσεις εδώ μέσα και δεν εκανε τιποτα ? Και εννοώ όλες τις ρυθμίσεις. Κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Την θερμοκρασία καυσαερίων ΟΝ και ΟΦ εαν την έχεις σε μικρή τιμή δεν κάνεις τίποτα απολύτως από θέμα ζεστάματος νερού καθώς η θερμοκρασία του νερού δεν θα είναι πάνω από 30 - 35. Πρότασή μου βάλτο στο 60 με 62. Την θερμοκρασία ΟΦ την είχα πειράξει και εγώ για μην μυρίζω την στάχτη που έχει μαζέψει στο πάνω καπάκι και την είχα στο 45. Δούλευε ο ανεμιστήρας αρκετή ώρα και κρύωνε το νερό πολύ πιο γρήγορα, καθώς ο θερμοστάτης συνεχίζει να δίνει εως την θερμοκρασία νερού στο 0. Ετσι οταν είχα 45 θερμ καυσ. Οφ είχα και κρύο νερό. Ετσι το έβαλα στους 53-54 και έχω προσέξει ότι κρατά το νερό ποιο πολύ ώρα ζεστό. Επίσης βάλε την διαφορά θερμοκρασία νερού στο 3 με 4 ετσι να μπαίνει σε εco στους 63-64 όταν το έχεις στους 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127189 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δεν καταλαβαίνω, σε τι διαφωνείς; Κατέβασα τη θερμοκρασια στην οποία ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας και μπαίνει το σύστημα σε φουλ λειτουργία, πρίν λίγα λεπτά που ΠΑΛΙ δεν έκανε έναυση, την κατέβασα κι άλλο στους 47, κι έτσι όταν το άναψα με τη διαδικασία σβήσε/ξαναάναψε, μπήκε σε φούλ λειτουργία πιο γρήγορα, τι λάθος βρίσκεις σ' αυτό; Κατά τα άλλα, προέναυση 1 στα 180, 2 στα 90, διάρκεια έναυσης στα 1000, τίποτε το περίεργο... Στη φάση που θα ΕΠΡΕΠΕ να ανάψει, και η αντίσταση έχει ζεσταθεί, και καλύπτεται από καύσιμο, δεν κάνω κάτι λάθος...

Δεν καταλαβάινω τι μου γράφεις για την ΟΦΦ γιατι δεν ξέρω καν τι κάνει αυτή η ρύθμιση. Είπαμε, οι οδηγίες χρήσης είναι μόνο για άτομα που ήδη ξέρουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ