Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126850 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: Παιδια και αλλη μια ερωτηση υπαρχει περιπτωση να μην τοποθετω το τασακι σωστα μετα τον καθαρισμο και γι αυτο να μου βγαζει alarm καθαρισμού; Με την τριτη προσπαθεια οταν εσπρωξα μεσα με δυναμη το τασακι τελικα αναψε :ohmy: :angry:


Εννοείτε !!!! Εαν προσέξεις μπροστά εκεί που πατά το τασάκι έχει ενα μικρό λαμάκι. Τοποθέτησε το τασάκι με τέτοιο τρόπο ώστα να είναι παράλληλα με αυτό. Πάρε ενα φακό. Δες μέσα στο τασάκικαι κούνησέ το ώστε η αντίσταση να είναι ακριβώς στην μέση και μέσα στην τρύπα. Είναι classic :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lia77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126851 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
:) ευχαριστω πολυ george
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126854 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Γειά σας,

Πρέπει να μου δώσετε κάποιου είδους συγχαρητήρια αφού σήμερα διάβασα αυτό το thread από το πρώτο ως το τελευταίο μήνυμα...

Ο λόγος είναι ότι έχω τον Θάλεια τον 60άρη, και έχω περάσει τα πάνδεινα από τον περασμένο Ιανουάριο που τον έθεσα σε λειτουργία, πλήθος προβλημάτων αλλά δε θα σας ζαλίσω με τα παλιά

Αυτόν τον καιρό το μηχάνημα απλά δεν κάνει έναυση, στη φάση που πρέπει να δω φλόγα, βλέπω μόνο καπνό να κόβει βόλτες στον θάλαμο καύσης

Για να ανάψει, τον κάνω reset σε ΣΒΗΣΙΜΟ, και τότε δίνει φούλ αέρα και παίρνει μπρος σχεδόν αμέσως, οπότε τον ξαναγυρνάω σε έναυση και μένει ανοικτός, μόνο που δεν πρέπει ποτέ να κλείσει και συνεπώς με την αδελφή μου που έχει το δεύτερο διαμέρισμα συνεννοούμαστε να το έχουμε μια αυτή μια εγώ με θερμοστάτη ανοικτό ώστε να μείνει ανοικτό ως αργά το βράδυ

Ο λόγος που δεν κάνει έναυση παρότι του έχουμε τον μεταβατικό αέρα στο +10, είναι ότι απλά δεν δίνει αέρα όταν πρέπει να δώσει. Το πέλετ αρχικά ακουμπάει και κατόπιν καλύπτει την αντίσταση, αλλά μόνο καπνό βγάζει που όπως ήδη έγραψα κινείται νωχελικά, δεν υπάρχει ροή αέρα

Το άλλο πρόβλημα ειναι ότι πριν λίγες εβδομάδες μου έβγαλε συναγερμό εξαγωγης καυσαερίων, και από το εργοστάσιο μου είπαν να σετάρω "έλεγχος στροφών --> ΟΦΦ", και έτσι από πληροφορίες ΔΕΝ μπορώ να δω τις στροφές του ανεμιστήρα

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ να με βοηθήσετε, ας μου πει κάποιος τι στροφές βλέπει κατά την έναυση... είμαι περίεργος, τι στροφές θα έπρεπε να έχει το φαν τι στιγμή μάλιστα που του έχω τον αέρα στο +10 μετά από σύσταση του εργοστασίου... μου έχουν πει πως μπορεί να χρειαστεί νέο πρόγραμμα στον εγκέφαλο αλλά ως τώρα κινούνται πάρα πολύ αργά... το κατάστημα που μου τον πούλησε είναι εντάξει ως άνθρωποι αλλά δεν ξέρουν το μηχάνημα καθόλου, δεν μπορούν να βοηθήσουν. Υποφέρουμε πράγματικά με το μηχάνημα, περνάμε διαδικασία 10 λεπτών για να πάρει μπρος και να ζεσταθούμε μετά από 45 λεπτά, ΟΤΑΝ είμαι σπίτι για να κάνω την έναυση, διαφορετικα η αδελφή μου δεν μπορεί... επενδύσαμε τόσα χρήματα πέρυσι, ανεβαίνω διαρκώς στην ταράτσα για καθαρισμό, για τροφοδοσία, για έλεγχο, για επαναρύθμιση, οι γείτονες όταν δεν παίρνει μπρος μας κράζουν για τον καπνό, έχουμε δεινοπαθήσει με αυτό το μηχάνημα 12 μήνες τώρα... αναρίθμητες "αποτυχημένες εναύσεις"...

Ευχαριστώ που με διαβάσατε


δυστυχώς αδυνατώ να ανεβάσω τις ρυθμίσεις μου σε 20αρι λέβητα, αν και από ότι καταλαβαίνω το μενού σου είναι διαφορετικό
εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις "δραματικές ρυθμίσεις" που σημαίνει δοκίμασε την συμπεριφορά του λέβητα εκεί που τερματίζει, ασ πούμε τον έχεις +10 ρύθμισε τον στο 0 και δες τι κάνει ή στον +10 αν έχει τέτοια επιλογή στο μενού

αν και στο τέλος να ξέρεις τα περισσότερα εξαρτώνται από τον τεχνικό που παρακολουθεί το μηχάνημά μας :oops: :oops:

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126878 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
απόψε τον άναψα με τον μπακάλικο τρόπο, και κοίταξα τον αέρα, και πρόσεξα πως τον έχω ψηλά, δηλαδή 1900 και 2700, οπότε τον κατέβασα σε 1700 και 2300, έχοντας πάντα τον "ψηλό" κοχλία χαμηλά στα 2"

όμως μετά από κάνα μισάωρο παρατήρησα πως συσσωρευόταν πέλετ στο τρυπητό (γεμάτο κατά 70%), σαν να μη μπορούσε να το κάψει, οπότε κατέβασα τον κοχλία κι άλλο στο 1.40" και ανέβασα τον ψηλό αέρα στις 2500

πριν λίγο που ξανανέβηκα (όπως έχω γράψει τα βράδυα του χειμώνα τα περνάω στην ταράτσα από τότε που έβαλα το μηχανάκι του διαβόλου!) βρήκα το τασάκι με το πέλετ χαμηλότερα, στο 50% περίπου, επίσης βρήκα Θ καυσαερίων περίπου 120 ενώ πριν ήταν περίπου 110

τις σας λέει αυτή η κατάσταση;

εννοείται πως βασικός στόχος πάντα είναι η αποδοτική λειτουργία και η οικονομία καυσίμου

πριν κάνω την αλλαγή σε 1.40", μέτρησα πως σε 34 λεπτά είχε ανεβάσει νερά από 24 σε 45 βαθμούς, ζεσταίνοντας ένα διαμέρισμα 100τμ που όμως έχει μεγάλα σώματα καλοριφέρ, σαφώς μεγαλύτερα από αυτά μιας τυπικής πολυκατοικίας, άρα οι θερμίδες είναι αρκετές

και μια άσχετη ερώτηση, το Καρυπίδης πώς σας έχει βγει όσοι το έχετε κάψει σε Θάλεια;
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126947 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σου φίλε bobus + welcome.Διάβασα τα posts σου απο την σρχή(μου είχαν διαφύγει)
Εδω θα βρείς παρηγοριά και λύσεις όπως κι εγώ από πέρσυ.Καταλαβαίνω και νιώθω την ανησυχία σου και τους προβληματισμούς σου. Και γώ την πρώτη μέρα που άναψα το λέβητα σκέφτηκα: "πω-πω που έμπλεξα!".
Σήμερα είμαι στην ευχάριστη θέση να απολαμβάνω τα οικονομικά και οικολογικά οφέλη του pellet με χαρά. Για να φτάσεις σε αυτό το σημείο προυπόθεση είναι να εξοικειωθείς με τo hardware, το software και τη διαδικασία καθαρίσματος. Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει το εργοστάσιο,οι φίλοι εδώ και η τύχη σου να λύσεις τα όποια προβλήματα.
Σχετικά με αυτά που λές τώρα:
Νομίζω πως όντως έχεις πρόβλημα software. Προσανατολιζόμουν στο καθάρισμα, σε κάποιο σημείο που έχεις ξεχάσει, π.χ. εγώ έχω ένα φίλτρο καυσαερίων και πρόσφατα ανακάλυψα πως αν στομώσουν οι γρύλλιες του απο το καυσαέριο (δλδ με πέλλετ Καρφούρ σε 2 μέρες), όλα χαλάν και το τασάκι καρούμπαλο (ελλέιψει επαρκούς ελκυσμού).
Διάβασα όμως πως μόλις ανάψει η συσκευή σου, καιει πολύ ζωηρά η φλόγα και αυτό δε θα συνέβαινε με τίποτα αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Τώρα υποθέτω πως μετά από κάποια ώρα καύσης, το τασάκι γεμίζει λόγω προβλήματος στον αέρα καύσης, που μάλλον δε δουλεύει σωστά. Στην δική μου έναυση πάντως υπάρχει αέρας κανονικά και υπο νορμάλ συνθήκες δε φαίνεται καπνός απο το τζαμάκι, γιατί δεν προλαβαίνεις να τον δείς.Άρα αν δεν φταίει κάποια ρύθμιση, η λειτουργία του μοτέρ καυσαερίων σου δεν είναι σωστή.
Αν διάβασες εδώ τις ρυθμίσεις των μενού έναυσης κλπκλπ, ρύθμισες ανάλογα και δε βγήκε κάτι, ενισχύεται η άποψη. Ερώτηση: φίλτρο καμινάδας έχεις?
Προτείνω και να αλλάξεις πλακέτα και να βάλεις αν μπορείς το σύστημα airflow. Η εταιρία είναι δεκτική σε όλα, το πρόβλημα επικοινωνίας εστιάζεται στην απ ευθείας ομιλία με το κινητό του υπεύθυνου παραγωγής μα αυτό είναι κατανοητό. Εγώ προσπαθούσα να βρώ ώρες βολικές να πάρω, πχ Σαββατο, Κυριακή ή καθημερινές απογεύματα απο 7 και μετά. Ήρθε ο ίδιος σπίτι μου με νέα πλακέτα και λάπτοπ προγράμματος. Αθήνα βέβαιο δύσκολο να δείς τέτοια κάλυψη αφού ούτε κοντά είναι ούτε και υπάρχει δεύτερο πρόγραμμα για λάπτοπ όπως μου εξήγησε, επειδή οι Ιταλοί που φτιάχνουν το software τους δώσαν μιά άδεια χρήσης μόνο (φέτος ίσως αυτά να άλλαξαν).
Το Golden Nuggets στο LEroy MErlin εδώ έχει 4,59 το σακί. Νταξ, με σωστές ρυθμίσεις είναι απροβλημάτιστο σε καύση και υπολείμματα (δε χρειάζεται καν να καθαρίσεις τασάκι).Του Καρφούρ το πέλλετ(ΚΑρυπίδη) άφηνε πολλή στάχτη (την περισσότερη απ όσα δοκίμασα) και μύριζε άσχημα, αλλά η τιμή του πολύ καλή (με την έκπτωση βέβαια 3,56).
Το τασάκι του πέλλετ κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γεμίζει καθόλου και να καίγεται ότι έχει μέσα (με συνέπεια κάποια κομμάτια να πετάγονται έξω). Η θερμοκρασία καυσαερίων νορμάλ φαίνεται και δεν μπορεί κάποιος να υποθέσει κάτι σωστό από τους 110 στους 120 βαθμούς. Αν θυμάμαι καλά η πράσινη περιοχή είναι από 90 ώς 150.
Άβολο να ανεβαίνεις συνέχεια ταράτσα, φτιάξε τουλάχιστον το χώρο (καφέ - ποτό - περιοδικά - Ιντερνετ). Μόλις ξεμπλέξεις μάθε και στην αδελφή σου τα βασικά. Υπομονή, θα στρώσουν όλα και θα ησυχάσετε.Καλό ΣΚ (και οικονομικό :)

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by georgepap31.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126948 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια σου φίλε, σε έχω διαβάσει απο την αρχή, είσαι συμπάσχων.

Φίλτρο καμινάδας δεν έχω, επίσης δεν ξέρω αν η μονάδα μου έχει φίλτρο καυσαερίων. Κανείς δεν μου έχει αναφέρει κάτι σχετικό, από το κατάστημα ή το εργοστάσιο.

Στάχτη έχω αρκετή στο τρυπητό και την καθαρίζω κάθε βράδυ, δεν με ενοχλεί αυτό. Ένα ανέβασμα στην ταράτσα κάθε μέρα είναι όνειρο για μένα, η πραγματικότητα είναι τα 4-5.

Το GΝ το βρίσκω στην Αθήνα 360Ε τον τόνο + μεταφορικά και δεν το θέλω, πιστεύω πως δεν απαιτείται το κορυφαίο πέλετ για να δουλέψει σωστά το μηχάνημα, διαφορετικά θα το έπαιρνα αναγκαστικά. Φαντάσου να το πάρω και να συνεχίσω να έχω τα ίδια προβλήματα (και όπως έγραψε ένας φίλος τις προάλλες, δεν πρόκειται με το ακριβό πέλετ να ξυπνήσει ξαφνικά ο ανεμιστήρας...)

Εξοικείωση έχω πλέον καλή, θα είχα πολύ καλύτερη αν αυτός που έγραψε το manual ήταν σοβαρός επαγγελματίας, σίγουρα ΔΕΝ ήταν, διαφορετικά θα εξηγούσε στοιχειώδη πράγματα όπως τι στο καλό σημαίνει "προέναυση 1 και 2" ή "θερμοκόπια" (το πρώτο το ξέρω πλέον, το δεύτερο όχι) και δεκάδες άλλους όρους, έφτιαξε ένα μάνουαλ κατάλληλο για ΤΟΝ ΙΔΙΟ και όσους έχουν ΗΔΗ εκπαιδευτεί, αντί να βοηθήσει τους πρόθυμους αγοραστές να μάθουν να δουλεύεουν το μηχάνημα και έτσι να απαλλαγεί και το εργοστάσιο από ένα σημαντικό ποσοστό "ενοχλήσεων", δηλαδή ούτε το δικό του συμφέρον δεν ξέρει ο φουκαράς.... Αναφέρει τόσες παραμέτρους χωρίς πουθενά να λέει "προτείνουμε ΑΥΤΕΣ τις τιμές για βασικό setup". Μηχανικός είμαι κι εγώ και ξέρω καλά τι σημαίνει να γράφεις εγχειρίδια χρήσης, πρέπει να βγεις από το μυαλό σου και να μπεις στο μυαλό εκείνου που θα το διαβάσει, κι αυτό δεν είναι όλοι ικανοί να το κάνουν.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bobus.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ