Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126441 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ναι, είναι ένας αυτόματος καθαρισμός στο τασάκι από το λογισμικό που γίνεται ανα τακτά διαστήματα. Μου το είχε πει ο υπεύθυνος παραγωγής της εταιρίας.

stelios_STI έγραψε: Ενα περιεργο εχθες.
την ωρα που γεμιζα με πελλετ και το μηχανημα δουλευε ακουω το βεντιλατερ παιρνει πολλες στροφες. Αμεσως παω -πληροφοριες και βλεπω 2700+ στροφες. Ε ,λεω, θα κανει σβησιμο. Ελα ομως που δεν εκανε ηταν στο ΟΝ. Το εκανε περιπου για 15-20 δευ/τα. Συμβαινει και σε εσας;


Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios_STI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126446 από fader_gr
Απαντήθηκε από fader_gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
george εισαι μια χαρα στην καυση η δημοσιευση που εκανα ηταν για τον stelio sti, εγω εδω και 2 μερες εχω βαλει το πελλετ -5 και αερας +1 και μεταβατικες και ισχυος δεν εχει μεν τοσο λαμπερη φλογα (ισως και λογο πελλετ) ομως θερμοκρασια φθανει στους 65 μεσα σε 20 λεπτα. αν κρατησω μια σταθερη θερμοκρασια τον θερμοστατη 19 με 20 βαθμους και ζητησω 22 και πανω σε 10 λεπτα εχει πιασει 65 βαθμους το νερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126450 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

fader_gr έγραψε: george εισαι μια χαρα στην καυση η δημοσιευση που εκανα ηταν για τον stelio sti, εγω εδω και 2 μερες εχω βαλει το πελλετ -5 και αερας +1 και μεταβατικες και ισχυος δεν εχει μεν τοσο λαμπερη φλογα (ισως και λογο πελλετ) ομως θερμοκρασια φθανει στους 65 μεσα σε 20 λεπτα. αν κρατησω μια σταθερη θερμοκρασια τον θερμοστατη 19 με 20 βαθμους και ζητησω 22 και πανω σε 10 λεπτα εχει πιασει 65 βαθμους το νερο


Το οτι ανεβαζεις τοσο γρηγορα μπραβο σου αλλα μηπως εχεις το θερμοστατη να ανοιγει στους 70? :lol: :lol: (πλακα κανω)
κοιταξε fader λες πιο πανω οτι "σιγουρα δεν ειναι σωστη φλογα" ,εξηγησε το μου λιγο. Ποιος οριζει ποια ειναι η σωστη φλογα; Ο κατασκευαστης; ο υδραυλικος; ο πελλετας; Εγω απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι δεν πρεπει να εχει μεγαλη ενταση, να ειναι ας πουμε οπως σε ενα ενεργειακο τζακι τετοια ροη να εχει.
Πες μου επισης τι μηχανημα εχεις και αν το εχεις μεσα στο σπιτι

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126454 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε: Ποιος οριζει ποια ειναι η σωστη φλογα; Ο κατασκευαστης; ο υδραυλικος; ο πελλετας;


Κανω παραθεση στα λεγομενα μου γιατι με ενα ψαξιμο βρησκεις πολυ πραμα στο νετ και δεν ξες που να βασιστεις.
Ενα καλο βιντεο που βρηκα και θα το δοκιμασω βλεπω οτι την "δικη μου" φλογα την ονομαζουν lazy (τεμπελικια). Σημερα εχει δοκιμες παλι... ;)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126457 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η θερμοκρασία στο λέβητα στα νερά είναι στους 60 και κόβει αυτόματα στους 64 (eco). Αυτό γίνεται από το Μενού ECO > Διαφορά θερμοκρασίας > 4C (το είχα) το έβαλα 2 γιατί βράζεις με 64 βαθμούς νερά !!! Σήμερα την καθάρισα από την Κυριακή και ήταν ανεκτή η κατάσταση (γρήγορο). Κρατούσε άλλη μια μέρα. Και σ εμένα ανοίγει ο ανεμιστήρας, ειδικά εαν κάνει διακοπή. Δεν το ήξερα ότι είναι αυτοκαθαρισμός. Ένα μπράβο ακόμη τότε για την εταιρεία που πραγματικά φέτος (2η χρονιά) το απολαμβάνω το μηχάνημα.
Stelio δεν του δίνω παραπάνω. Είμαι εντάξει. 1 τσουβαλάκι για τις 4-5 φορές που θα ανάψει. Όντως το Eco Pellet είναι άψογο. Χαλάλι τα 5,20 το τσουβάλι. Κάπου διάβαζα εδώ μέσα σχετικά με την φλόγα και γενικά με ποιον τρόπο ζεσταίνει και τι είναι ιδανικό για ένα λέβητα πέλετ. Οι απόψεις διίστανται. Και η φλόγα και τα καυσαέρια....
Άντε να βρούμε καμιά πατέντα για τα ελάσματα να μπαίνουν και να βγαίνουν από κάτω να μην βγάζουμε καθόλου το πάνω καπάκι !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126466 από fader_gr
Απαντήθηκε από fader_gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Eχω τον compact ΛΕΒΗΤΑ μπαλκονιου και τον έχω στο αποθήκακι 3 σώματα και 1 μπόιλερ επειδή λόγω της δουλειάς μου έχω δει αρκετές σομπες σε ολα τα στάδια και έχω καταλήξει και το λένε και αρκετοί κατασκευαστές ότι η φλόγα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κίτρινη, ζωηρή και να φτάνει στο ύψος του φλογοκόπτη ή στο ύψος της τούμπας, και δεν πρέπει να υπαρχει καπνος μέσα στο θάλαμο καύσης. πάντως ολα είναι σχετικά γιατί στον δικό μου τον λέβητα η φλόγα βρίσκεται κάπου στην μέση σε όσα προανέφερα. Σε αρκετές περιπτώσεις όταν η φλόγα είναι ΠΟΛΥ έντονη (παχιά) αρκετά κόκκινη και καλύπτει όλο τον θάλαμο καύσης εκεί υπάρχει θέμα μείγματος(αέρα - πέλλετ), ή χρειάζεται καθάρισμα ο λεβητας ΓΙΑΤΙ δεν μπορεί να κάνει σωστή εξαγωγή καυσαερίων ή υπάρχει πρόβλημα στο μοτέρ εξαγωγής καυσαερίων και πιθανόν θέλει αύξηση των στροφών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ