Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124530 από fader_gr
Απαντήθηκε από fader_gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Στο μενού δεν αναφέρει κάτι και επειδή είναι compact δεν έχει απο πίσω σωλήνα εισαγωγής λογικά η εισαγωγή του είναι μέσα στην καμπίνα (γιατι το μοντέλο ειναι για εξωτερικό χώρο οποτε δεν χρειαζεται να έχει σωλήνα εισαγωγης για τον χρήστη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124645 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

george_kont έγραψε: Μενού Εναυσης
Θερμοκρασία Καυσαερίων On > 57C
Θερμοκρασία Καυσαερίων Off > 45C
Διάρκεια προέναυσης 1 > 90 sec
Διάρκεια προέναυσης 2 > 150 sec
Διάρκεια προέναυσης εν θερμό 90sec
Διάρκεια έναυσης 1080sec
-//- Φλόγας ΟΝ 240 sec
θερμοκόπια OFF
Μενού Αέρα Καύσ
Στροφές στην Ελάχιστη Ισχύ> 1460 rpm
Στροφές στην Μέγιστη Ισχύ> 1990 rpm
Δοσολογία
Pellet Metavatikes -2
Pellet Isxyos 0
Aera Metavatikes 0
Aera Isxyos -4
Κοχλίας στο ελάχιστο 1,75
-//- -//- μέγιστο 2,70-2,80 (ανάλογα όταν μπαίνει σε eco να μην βγαίνει η φλόγα επάνω από το κουπάκι αρκετά).

Αυτά έχω πάνω κάτω με ελάχιστες αλλαγές με όλα τα πέλλετ που έχω βάλει μέχρι τώρα (Bioenergy Point, DrauHalz, ECO Pellet). Είχα και εγώ άκυρα με το Bionergy, το άλλαξα στο ''ακριβό'' και ηρέμησε το κεφάλι μου, η καμινάδα και η γειτονιά!!. Επίσης δες και με το θέμα απορροφητήρα κουζίνας τι παίζει (εαν το έχεις μέσα). Μήπως τραβά τον αέρα και δεν ανάβει ο λέβητας σου. Άνοιξε λίγο ένα παράθυρο. Αυτό βέβαια λόγο εμπειρίας. Η αρχή απ ότι έχω καταλάβει γενικά είναι ... Δίνεις λίγο πέλλετ μέχρι την μέση από το κουπάκι σου και δίνεις αέρα να ανάψει. Κάτι τελευταίο. Μήπως το κουπάκι σου το βάζεις στραβά? Θέλει λίγο αριστερά δεξιά αν έχει πιτσικάρει και εσένα σαν το δικό μου. Όσο αφορά το κλίγκερ μάλλον ταΐζεις αρκετά παραπάνω απ ότι πρέπει στο μέγιστο και δεν σου το πετάει σαν ποπ κορν έξω Κόβεις δοσολογία πέλλετ στο μέγιστο και δίνεις λίγο αέρα. Ελπίζω κάπου να σε βοηθήσω.



Θα δοκιμασω λιγο τις ρυθμισεις σου και τα ξαναλεμε.
Παρεπιμτοντως εχω λεβητα 30kw ομως ισως λεει κατι αυτο;
Ευχαριστω Καλη Χρονια σε ΟΛΟΥΣ....
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124721 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Δοκίμασε το ! Καλή χρονιά σε όλους !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124898 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Για το φίλο που θέλει εγχειρίδιο, κάπου το έχω δεύτερο, αν το βρώ θα πώ.
Ένα πράγμα που έδειξε το πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες των ρυθμίσεων, είναι πως όταν άλλαξα σε Bioenergy point (από ΒΑΛΚΑΝ), είχα συνέχεια κατακάθι στάχτης που έφραζε τον αερισμό και δημιουργουσε προβλήματα. Χαμηλώνοντας την παροχή πέλλετ ισχύος και μεταβατικών κατά 1 μονάδα και το μέγιστο-ελάχιστο χρόνο περιστροφής κατά 3/10 του δευτερολέπτου, το πρόβλημα σταμάτησε γιατί πλέον το πέλλετ προλαβαίνει να καεί και δε μαζεύεται κάτω στο ποτηράκι με τα γνωστά αποτελέσματα.
Θα έκαιγα το πέλλετ με τα 160 ευρώ/τ κι ας καθάριζα κάθε βδομάδα. Καμιά άκρη?
Χάρηκα για τους νεοεισερχόμενους στη συζήτηση, για να έχουμε πολλές γνώμες-λύσεις.
Καλή-ζεστή χρονιά σας.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by georgepap31.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124985 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Θα έκαιγα το πέλλετ με τα 160 ευρώ/τ κι ας καθάριζα κάθε βδομάδα. Καμιά άκρη?


δηλαδή τώρα, κάθε πότε καθαρίζεις και τι καθάρισμα κάνεις?
εννοείς το συρτάρι της στάχτης ή το γενικό ?

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125117 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Για το βαθύ καθάρισμα λέω, το οποίο φέτος το έχω κάνει 3 φορές απ την αρχή της λειτουργίας (Νοέμβριο αρχές) Κατά τα άλλα, καθαρίζω τασάκι καύσης και γύρω χώρο πριν κάθε έναυση ως εξής: πατάω έναυση και σε μερικά δευτερόλεπτα ξεκινά το βεντιλατέρ αέρα. Τότε ανοίγω πόρτα ,σηκώνω τασάκι, ξύνω τον πάτο του με το πίσω μέρος ενός ξύλινου στραβοπίνελου και κατόπιν το αδειάζω μέσα στη σόμπα. Περνάω μερικές γρήγορες πινελιές το τζαμάκι,το τασάκι και το στοιχείο έναυσης, το βάζω στη θέση του και μερικές ακόμα πινελιές στο γύρω χώρο, να πέσουν κάτω οι στάχτες.. Όλο αυτό διαρκεί περίπου 10-15 δευτερόλεπτα. Δεν έχει προλάβει να πέσει ακόμα το πέλλετ. Αν στο μεταξύ παρατηρήσω γεμάτο συρτάρι στάχτης, το αδειάζω ακριβώς μετά το κλείσιμο της πόρτας. Που και που κάνω κι ένα σκούπισμα με τη σκούπα στάχτης στο χώρο κάτω απ το τασάκι και στο κάτω μέρος απ τα τούμπα, κουνώντας όσο γίνεται τα ελατήρια να πέσει καμια στάχτη. Με το ίδιο στραβοπίνελο καθαρίζω και τις γρίλλιες του φίλτρου καυσαερίων έξω(που στομώνουν συχνά), μια φορά τη μέρα. Θυμάμαι πρώτη φορά που πήγα να καθαρίσω, έφαγα μια ώρα για τη σόμπα και μια μέρα για την υπόλοιπη στάχτη που σκορπίστηκε στην κουζίνα. Μετά ανακάλυψα τη σκούπα στάχτης και το ανοιχτό βεντιλατέρ..

scouter έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Θα έκαιγα το πέλλετ με τα 160 ευρώ/τ κι ας καθάριζα κάθε βδομάδα. Καμιά άκρη?


δηλαδή τώρα, κάθε πότε καθαρίζεις και τι καθάρισμα κάνεις?
εννοείς το συρτάρι της στάχτης ή το γενικό ?


Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.188 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ