Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120744 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ναι οκ θα σου πω, αλλα δυσκολα να βολευουν ιδιες ρυθμισεις. βρες κατι που λιγο ταιριαζει και μετα θα παιξεις λιγο πανω λιγο κατω. επισης αν το πελλετ ειναι μετριο, το κλινκερ δυκολα θα το ξεφοτωθουμε. εγω σημε ρα πηρα για πρωτη φορα το καλο το αυτριακο να το δοκιμασω μες το Σαβ/κο

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120749 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
περσι με το ιδιο πελεττ δεν ειχα προβλημα με κλινκερ μπορη φετος να το χαλασανε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120790 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε:

spaga έγραψε: ANKA την thalia εχεις και εσυ ετσι?
ρωταω γιατι ο αερας καυσης μου φαινετε πολυ χαμηλος
ελαχ 250
μεγ 275
τι λες και εσυ STI?

η δικη μου κατω απο 300 αερα δεν εχει παντος


Καλημερα ναι ειναι πολυ χαμηλα αυτα τα νουμερα, αλλα απο την αλλη αμα παει 65 βαθμους μηπως κανουμε εμεις λαθος ? :lol: :lol:
Οι δικες μου ρυθμισεις ειναι: πελλετ 1,4- 4,1 αερας 1250- 1950 ( αλλαξα προχθες τις στροφες στη μεγιστη 2100 πηγε πολυ καλυτερα αλλα το κλινκερ δεν αφηνε τη σομπα να αναβει)


το πιο πιθανό είναι το φετινό μοντέλο με το "airflow" να έχει και διαφορετικό μενού, οπότε είναι φυσικό να υπάρχουν αναντιστοιχίες μεταξύ των ρυθμίσεων

από την άλλη θέλω να επισημάνω και το εξής:
οι δικές μου ρυθμίσεις, που ο φίλος spaga εφάρμοσε και στον δικό του λέβητα, μπορεί να είναι ικανοποιητικές για την δικιά μου εγκατάσταση αλλά όχι για κάποια άλλη

και υπάρχει λόγος που γράφω για εγκατάσταση και αυτό γιατί εκτός από τον οποιοδήποτε μηχανισμό παραγωγής θέρμανσης , όποιος και να είναι αυτός, στο τελικό αποτέλεσμα συντελούν πολλές ακόμα παράμετροι.

και αφού αποφασίσαμε να μπούμε στον "χορό" θα πρέπει να ξέρουμε πως οι συσκευές μας δεν είναι "άναψε το και ξέχασε το" αλλά δυστυχώς ή γιατί όχι και ευτυχώς θέλουν την παρακολούθηση τους αλλά και το ανάλογο ενδιαφέρον, έτσι ώστε να αποδίδουν το καλύτερο δυνατό, κάτω από όλες τις ιδιαίτερες συνθήκες που απασχολούν τους χρήστες τους

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120893 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημέρα σας. Σας γράφω τις δικές μου ρυθμίσεις σε 95 τμ 5 σώματα (1 κλειστό) ECO PELLET Αυστριακό, άριστος αντικαταστάτης του Drau Haulz, καμινάδα 3 μέτρα, εσωτερική τοποθέτηση λέβητα.

Θερμοκρασίες πρωί 20, απόγευμα 21, βράδυ 21.
Μέγιστη ώρα λειτουργίας λέβητα 2:30 ώρες ....
Στάχτη ελάχιστη (ανεκτή) εξωτερικά, σχεδόν καθόλου εσωτερικά (τούμπα, θάλαμο καυσαερίων). Χρώμα στάχτης άσπρη
Πελλετ μεταβατ. -2
Πελλετ Ισχύος 0
Αερα Μεταβ. 0
Αέρα Ισχύος -5 (Μόνο αυτό αλλάζω σε -4 ανάλογα με το αν τον έχω καθαρίσει το λέβητα ή όχι)
Αέρα Καυσαερίων
Ελάχιστη 1460
Μέγιστη 1980
Κοχλίας
Ελάχιστη 1,75
Μέγιστη 2,7
Μενού Eco
Διαφ. θερμοκρασίας 2 C
Θερμοκρασία νερού 70c
Κυκλοφορητής ενεργοποίηση στους 47 C
Το τζαμάκι μαυρίζει από την δεύτερη μέρα και καίω 1 1/2 τσουβάλι την ημέρα με το μεγαλύτερο κρύο φέτος 2 C.
Κλίνκερ καθόλου.
Ολα αυτά βέβαια είναι σχετικά και ισχύουν μόνο για μένα.

To Bioenergy Point δεν το κατάφερα να το κάψω σωστά μιας και είχα τρελό καπνό, καυσαέρια, σφάλματα, στάχτη ατελείωτη (έριξα στον κήπο, έκανα και αλισίβα) χώρια το ότι μύριζε θάλασσα (αλμυρίκια) !!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by george_kont.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spaga

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121034 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
παιδια θα ηθελα σας παρακαλω να μου εξηγηση καποιος τη ρολο βαρανε τα εξης
Πελλετ μεταβατ.
Πελλετ Ισχύος
Αερα Μεταβ.
Αέρα Ισχύος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121129 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Τι μπορεί να φταίει και δεν μου κρατάει τα σώματα ζεστά αλλά μόλις κλείσει ο λέβητας σε 40 λεπτά άντε 50 το πολύ κρυώνουν τα σώματα? !!!! Νερό έχει, νομίζω το κύκλωμα, και πιστεύω ότι η βαλβίδα πληρώσεως λειτουργεί. Πίεση στο ζεστό μέχρι 2 πέφτει και κάτω από 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ