Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75276 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bear79 έγραψε: Ξερετε τι παρατηρησα σημερα.Λιγο προτου μπει σε φαση ON πεφτει για λιγα δευτερολεπτα η φωτια και μετα τα ξαναδινει τρενο.Μηπωσ να μειωσω το χρονο εναυσης η να μεγαλωσω την διαρκεια φλογας?


Παρακολούθησε αν το κάνει πάντα σε αυτό το σημείο. Μπορεί να είναι μεμονωμένο περιστατικό (πχ μπορεί να μην έριξε αρκετή ποσότητα κατά την αρχική τροφοδοσία πέλλετ). Λογικά πρέπει να είναι ομαλό και συνεχόμενο το πέρασμα σε φάση on. Τα ελατήρια μην τα βάλεις αν όλα πάνε καλά. Κάτι θα είδε ο τεχνικός.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75922 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
3 φορες που το ειδα και τις3 το εκανε αυτο.αλλα μεχρι τωρα δουλευει
κανονικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75936 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bear79 έγραψε: 3 φορες που το ειδα και τις3 το εκανε αυτο.αλλα μεχρι τωρα δουλευει
κανονικα.


Για μένα μην κάνεις κάτι από την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα. Από alarm πως πας;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76136 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Τιποτα εδω κα 4 μερες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76141 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bear79 έγραψε: Τιποτα εδω κα 4 μερες.


Κάνε τακτικό γενικό καθάρισμα και θα είσαι ήσυχος και απροβλημάτιστος.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76629 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Chris, πολύ καλό το tip για το καθάρισμα του μπουριού που είπες, και γω έχω δύσκολη πρόσβαση στο σημείο και σκεφτόμουν πώς να το καθαρίσω (ίσιο τμήμα έχω, όχι εύκαμπτο) και έλεγα να βάλω το σωλήνα της σκούπας μέσα και κάτι τέτοια μουτζουριλίκια, αλλά δεν το είχα σκεφτεί αυτό με το μενού δοκιμής, που εγώ το χρησιμοποιώ παρεπιπτόντως για να ρουφά τη σκόνη όταν καθαρίζω με τι πινέλο μέσα τα τασάκια και πέριξ, πρίν την έναυση, και είναι πολύ χρήσιμο. Μάλιστα λέω να κάνω ένα κουμπάκι bypass για να ενεργοποιώ όποτε θέλω αυτό το μοτέρ, και να το συνδυάσω με UPS που θα δίνει ρεύμα μόνο στο μοτέρ καυσαερίων. Όλα αυτά βέβαια αφου διαβεβαιωθώ πως επιτρέπεται η επέμβαση (από εργοστάσιο).
Πολύ καλό tip!
Βear, εγώ έβαλα όλα τα ελατήρια και δε χρειάστηκε να πειράξω πολύ τις ρυθμίσεις. Δοκίμασέ το αν εξοικειώθηκες με τα μενού ρυθμίσεων και αφου σημειώσεις τις παλιές και νέες ρυθμίσεις, θα επωφεληθείς ζέστη και οικονομία.
Μια άλλη απορία που έχω είναι η εξής:

Τώρα με τα ελατήρια που έβαλα, κατέβηκαν οι θερμοκρασίες καυσαερίων. Ανησυχώ όμως μήπως τις κατεβάσω υπερβολικά και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει κάποιο optimum κατώτατων θερμοκρασιών και RPM καυσαερίων. Δοκίμασα κατεβάσω τροφοδοσία πέλλετ και RPM σε φάση που η σόμπα είχε πιάσει επιθυμητή θερμοκρασία νερού και τη συντηρούσε (menou Eco). Παρατήρησα πως όταν η σόμπα βρίσκεται στην προαναφερθείσα φάση, οι στροφές κοχλία πέλλετ, οι RPM καυσαερίων και η θερμοκρασία τους είναι πολύ χαμηλά (λογικό). ΚΑτέβασα λοιπόν ακόμα περισσότερο τις τιμές. Π.Χ. κοχλία στο min: 1.20sec και RPM min 1200, και είδα πως η σόμπα την κρατούσε πάλι τη θερμοκρασία νερού στο επιθυμητό επίπεδο (που εγώ το έχω 60). Η θερμοκρασία καυσαερίων όμως έπεσε στο 74 και η φλόγα ήταν χαλαρή κα όχι ζωηρή (και πάλι λογικό).
Το τζαμάκι σαν να μαύρισε περισσότερο. Βλέποντας όλα αυτά λοιπόν σκέφτομαι και ρωτάω:

Μήπως με τόσο χαμηλή θερμοκρασία καυσαρίων έχω υγροποιήεις και επικαθήσεις ανεπιθύμητες?

Ξαναανέβασα τελικά τις τιμές και τώρα στην ίδια φάση έχω καυσ. 94 βαθμους

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ