Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74708 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Πρίν 2 ώρες έβαλα τα 9 ελάσματα στα τούμπα και καθάρισα με τη σκούπα και τη βούρτσα μέσα όλα. Εξεπλάγην με τη διαφορά που είδα!
Κατ αρχήν η φλόγα έγινε πιό ζωηρή και λαμπρύτερη, σε σημείο που θαμπώνει τα μάτια όταν την κοιτώ.
Η θερμοκρασία νερών ανέβηκε πολύ γρηγορότερα από πριν και το εντυπωσιακότερο είναι πως η θερμοκρασία καυσαερίων κατέβηκε από τους 154 στους 94! (και ενίοτε ως τους 74) όταν καίει με ζεσταμένο νερό στη συντήρηση του ECO.
H διαφορά στα καυσαέρια είναι στους 50 με 60 βαθμούς κάτω γενικά, που αυτό το επωφελούμαι.
Τι έχανα τόσο καιρό λέω... Τωρα κατάλαβα τη σωστή λειτουργία.
Φαντάζομαι πως θα έχω οικονομία και στα πέλλετ που καίω.
Πολύ χάρηκα και κρίμα που η εταιρία είναι τόσο πρόχειρη σε αυτά τα θέματα και έστειλε στο εμπόριο σόμπες χωρίς ελάσματα. Το κατάστημα επίσης, που τις πούλησε.
Αν κάποιος άλλος δεν είναι σίγουρος για το ότι υπάρχουν μέσα στο λέβητά του αυτά τα ελάσματα, πρέπει να το δεί άμεσα. Χάνει απόδοση και χρήματα.

Στις ρυθμίσεις μου τις έχω:
Μοτέρ καυσαερίων 1400μιν - 2000μαξ, με metavatikesleitourgies +3 και isxyos 0.
Trofodosia pellet: metavatikes -4, isxyos -3.
Thermokrasia neroy thermansis 60.(στα κρύα το πάω 63-65).

To alarm καυσαερίων το είχα στους 250, αλλά τώρα θα το κατεβάσω 200 και πολύ είναι.

Chris ευχαριστώ για τα tips, αυτό με τη σκούπα καλό.
Stelios, έκανα λάθος, τα ελατήρια λείπανε από το παιδί που άνοιξε το post αυτό (αλήθεια τιέγινε αυτός).
Την Τετάρτη που έρχεται θα περάσω από το σημείο συνάντησης για καφέ Θεσσαλονίκης, αν έρθη κανείς να ειδοποιήσει.

Γειά σας,και τα ξαναλέμε! :silly:
Ευχαριστώ για τις οδηγίες σας.


Γιώργο ζέσταινες τον ουρανό έως τώρα. Ο φίλος που άνοιξε το πόστ τα πάει περίφημα γιαυτό και δεν τον βλέπεις. Για την σκούπα δοκίμασε το και θα με θυμηθείς. Στην αρχή έψαχνα και εγώ για επιπλέον φίλτρα κτλ. Το έλυσα με 3 μέτρα εύκαμπτο σωλήνα που έβαλα ως συνέχεια του σωλήνα της σκούπας. Στο άκρο έβαλα το πλαστικό ακροφύσιο από την κλασική σκούπα (αυξάνεται και η δύναμη αναρρόφησης επειδή μικραίνει η διατομή). Πλέον καθαρίζω την thalia χωρίς ίχνος σκόνης να διαχέεται στο εσωτερικό αέρα. ;)

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by chris1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74718 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μιας και έχω όρεξη άλλο ένα tip για τον Γιώργο και μη.

Μετά το ventilater αέρα και κυρίως στο οριζόντιο τμήμα της καμινάδας (που συνήθως είναι σπιράλ) συσσωρεύεται αρκετή στάχτη η οποία δεν έχεις έυκολα πρόσβαση για καθάρισμα. Τι κάνω εγώ; Αφού έχω καθαρίσει εσωτερικά την thalia αφαιρώ το ταφ καθαρισμού και αφήνω το οριζόντιο τμήμα να αιωρείται. Λαμβάνοντας ως προαπαιτούμενο ότι δεν ενοχλώ τους γείτονες ενεργοποιώ το ventilater από το μενού δοκιμής. Το μοτέρ γυρνάει με max στροφές και εγώ κτυπώ ελαφρά την σωλήνα εξωτερικά. Η στάχτη που είχε εγκλωβιστεί εκτοξεύεται έξω. Κλείνω και καθάρισα. :whistle:

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by chris1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgepap31

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74932 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Βρε παιδια εμενα μου εβγαλε 3 ελατηρια απο τα τουμπα.
1 απο πισω μεγαλο και 2 απο μπροστα ειναι καλυτερα ετσι λεει?
Να τα ξαναβαλω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74944 από Kapouranis
Απαντήθηκε από Kapouranis στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια σου Chris, έχω εγκλιματιστεί με και με την Thalia και με την Ioli κάποια προβλήματα στην αρχή αλλά μόλις κατάλαβα καλύτερα την λειτουργία τους λυθήκανε. Πιστεύω πολύ αποδοτικές και οικονομικές ως προς την κατανάλωση και ως προς την τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75023 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bear79 έγραψε: Βρε παιδια εμενα μου εβγαλε 3 ελατηρια απο τα τουμπα.
1 απο πισω μεγαλο και 2 απο μπροστα ειναι καλυτερα ετσι λεει?
Να τα ξαναβαλω?


αστα οπως ειναι και δες πως συμπεριφερεται. αν ειναι ενταξει μην τα ξαναβαλεις.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75139 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ξερετε τι παρατηρησα σημερα.Λιγο προτου μπει σε φαση ON πεφτει για λιγα δευτερολεπτα η φωτια και μετα τα ξαναδινει τρενο.Μηπωσ να μειωσω το χρονο εναυσης η να μεγαλωσω την διαρκεια φλογας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.156 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ