Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73957 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γιώργο όταν πάρεις τα τούμπα να βάλεις τα κοντά μπροστά και τα μακριά πίσω. Πριν βγάλεις το καπάκι κάνε ένα σημάδι από την μία πλευρά για να θυμάσε πώς το έβγαλες. Υπάρχει περίπτωση να μην κάθετε καλά αν το βάλεις ανάποδα και να χάνει. Επίσης κάτι που ήθελα να πω είναι να προσέξεις το πόσο θα σφίξεις τις βίδες. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει λιβρομέτρηση. Αν σου φαγωθεί το σπείρωμα από υπερβολικό σφίξιμο, τότε βάλε ροδέλες να ανέβει πιο ψηλά η βίδα.

Καλορίζικη και η σκούπα. Εγώ αυτό που έκανα είναι να βάλω μια προέκταση στο σωλήνα και βγάζω έξω από το λεβητοστάσιο (ή σπίτι) την σκούπα και αφήνω μέσα μόνο το ακροφύσιο . Αυτό το έκανα για να αποφύγω την όποια σκόνη περνά από τα φίλτρα.

Ηλία πιο πέλλετ καις; Συνεχίζουν τα alarm;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74058 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Πρίν 2 ώρες έβαλα τα 9 ελάσματα στα τούμπα και καθάρισα με τη σκούπα και τη βούρτσα μέσα όλα. Εξεπλάγην με τη διαφορά που είδα!
Κατ αρχήν η φλόγα έγινε πιό ζωηρή και λαμπρύτερη, σε σημείο που θαμπώνει τα μάτια όταν την κοιτώ.
Η θερμοκρασία νερών ανέβηκε πολύ γρηγορότερα από πριν και το εντυπωσιακότερο είναι πως η θερμοκρασία καυσαερίων κατέβηκε από τους 154 στους 94! (και ενίοτε ως τους 74) όταν καίει με ζεσταμένο νερό στη συντήρηση του ECO.
H διαφορά στα καυσαέρια είναι στους 50 με 60 βαθμούς κάτω γενικά, που αυτό το επωφελούμαι.
Τι έχανα τόσο καιρό λέω... Τωρα κατάλαβα τη σωστή λειτουργία.
Φαντάζομαι πως θα έχω οικονομία και στα πέλλετ που καίω.
Πολύ χάρηκα και κρίμα που η εταιρία είναι τόσο πρόχειρη σε αυτά τα θέματα και έστειλε στο εμπόριο σόμπες χωρίς ελάσματα. Το κατάστημα επίσης, που τις πούλησε.
Αν κάποιος άλλος δεν είναι σίγουρος για το ότι υπάρχουν μέσα στο λέβητά του αυτά τα ελάσματα, πρέπει να το δεί άμεσα. Χάνει απόδοση και χρήματα.

Στις ρυθμίσεις μου τις έχω:
Μοτέρ καυσαερίων 1400μιν - 2000μαξ, με metavatikesleitourgies +3 και isxyos 0.
Trofodosia pellet: metavatikes -4, isxyos -3.
Thermokrasia neroy thermansis 60.(στα κρύα το πάω 63-65).

To alarm καυσαερίων το είχα στους 250, αλλά τώρα θα το κατεβάσω 200 και πολύ είναι.

Chris ευχαριστώ για τα tips, αυτό με τη σκούπα καλό.
Stelios, έκανα λάθος, τα ελατήρια λείπανε από το παιδί που άνοιξε το post αυτό (αλήθεια τιέγινε αυτός).
Την Τετάρτη που έρχεται θα περάσω από το σημείο συνάντησης για καφέ Θεσσαλονίκης, αν έρθη κανείς να ειδοποιήσει.

Γειά σας,και τα ξαναλέμε! :silly:
Ευχαριστώ για τις οδηγίες σας.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74444 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
to schweighofer Το αυστριακο.με τις ρυτημισεισ που εκανα τα alarm σταματησανε.
Ελπιζω να συνεχισει ετσι,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74626 από Kapouranis
Απαντήθηκε από Kapouranis στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια σας κύριοι του φόρουμ, έχω και εγώ πειραματιστή για αρκετό καιρό με τους λέβητες και από λίγο που έχω καταλάβει για τον φίλο bear79 αν έχει πρόβλημα με την έναυση είναι ίσως οι μεταβατικές ενέργειες στο μενού αέρα καύσης, συνήθως παίζουμε στο +1, +2 γιατί μεγαλύτερη τιμή κρυώνει την αντίσταση και δεν έχουμε καλή έναυση, εννοείται πως το πέλλετ πρέπει να σκεπάζει για λίγο την αντίσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74693 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bear79 έγραψε: to schweighofer Το αυστριακο.με τις ρυτημισεισ που εκανα τα alarm σταματησανε.
Ελπιζω να συνεχισει ετσι,


Πες το ρε Ηλία και ακόμα σκεφτόμαστε και στον ύπνο μας τι άλλο μπορεί να φταίει. Σου εύχομαι απροβλημάτιστη συνέχεια. ;)

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74696 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

Kapouranis έγραψε: Γεια σας κύριοι του φόρουμ, έχω και εγώ πειραματιστή για αρκετό καιρό με τους λέβητες και από λίγο που έχω καταλάβει για τον φίλο bear79 αν έχει πρόβλημα με την έναυση είναι ίσως οι μεταβατικές ενέργειες στο μενού αέρα καύσης, συνήθως παίζουμε στο +1, +2 γιατί μεγαλύτερη τιμή κρυώνει την αντίσταση και δεν έχουμε καλή έναυση, εννοείται πως το πέλλετ πρέπει να σκεπάζει για λίγο την αντίσταση.


Καλώς ήρθες στην ''Thalia team''. Ποία συσκευή έχεις φίλε μου;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ