Απομόνωση boiler από κυκλοφορητή

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43756 από petrosp13
Θέτω το ερώτημα απλά (το έθεσα και αλλού αλλά δεν πήρα απάντηση)
Έχω ένα boiler 150 lt συνδεδεμένο σε λέβητα πέλλετ.
Οι θερμοστάτες στο σπίτι έδωσαν εντολή στις ηλεκτροβάνες και ο κυκλοφορητής έστειλε νερό από τους 57 βαθμούς και πάνω στα σώματα.
Το σπίτι έπιασε θερμοκρασία και οι θερμοστάτες απενεργοποίησαν τις ηλεκτροβάνες.
Ο λέβητας εν τω μεταξύ έφτασε τα νερά του στους 70 βαθμούς.
Για κάποιο λόγο, εκείνη την μέρα δεν χρειάζομαι ούτε θα χρειαστώ ζεστά νερά χρήσης.
Ωστόσο, ο κυκλοφορητής συνεχίζει να στέλνει ζεστό νερό στο boiler μέχρι να του ανεβάσει την θερμοκρασία, αλλά επειδή εκείνο είναι μεγάλο, δεν επιτυγχάνεται εύκολα, ενώ εγώ δεν θα τα χρειαστώ καν αυτά τα νερά χρήσης
Άρα, η θερμοκρασία του λέβητα μου πέφτει στους 57 μέχρι ο κυκλοφορητής να σταματήσει να στέλνει νερό στο boiler.
Αυτό το θεωρώ ανεπίτρεπτη σπατάλη ενέργειας και θα ήθελα να μάθω τρόπους για να μπορώ να απομονώσω το boiler από το κυκλοφορητή όποτε θέλω, δηλαδή να ζεσταίνω νερά χρήσης κατά βούλησιν και όχι πάντα
Θέλω ο λέβητας μου να πιάνει 70 βαθμούς και να τους διατηρεί μέχρι να ξαναζητήσει το σπίτι νερό στα καλοριφέρ, χωρίς να σπαταλά ενέργεια για νερό το οποίο δεν χρειάζομαι ή τέλος πάντων δεν θα ξοδέψω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43777 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Απομόνωση boiler από κυκλοφορητή
Βάλε έναν δικόπτη στην ηλεκτρική σύνδεση του κυκλοφορητή που στέλνει στο boiler .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ