Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80885 από akarat23
Απαντήθηκε από akarat23 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

andros έγραψε: Εγω εχω βαλει ενα βαρυτικο ταμπερ ελκυσμου της Kutzner & Weber που ρυθμιζεις την επιθυμητη υποπιεση που θελει ο κατασκευαστης. Μπορει καποιος να το ψαξει στο web σαν KW Zugbegrenzer (μηχανη αναζητησης στη Γερμανια www.preisroboter.de). Βγαινει για διαφορες καμιναδες φ130, φ150, φ180 και φ250. Εγω εβαλα το 012 RARO που ειναι για μεχρι φ180. Μου στοιχισε 140€ απο τον υδραυλικο μου εδω Ελλαδα. Απο Γερμανια θα γλυτωνα 25€ (δες το πρωτο λινκ 83€ + 31,5€ εξοδα αποστολης).
sanisto.de/Heizung/Abgastechnik/Kutzner-...nzer-012-RARO-E.html
www.heimbaucenter.de/markt/KW-Edelstahl-...grenzer-012ESA-180mm
www.kutzner-weber.de/deu/produktinformat...ste-broschueren.html
Καμιναδα εχω κρατησει την παλια 17μ (6ετιας ελενιτ πολυ καλα μονωμενη και χτισμενη) και ρυθμισμενο το ταμπερ στα 5 mbar (απαιτηση κατασκευαστη). Οσον αφορα τις θερμοκρασιες καυσαεριων στα 40kw εχω 140-150C αναλογα με τις εξωτερικες θερμοκρασιες, στα 20KW 120-125C, στα 12KW 105-110C και στα 7KW 95C.
Πιστευω να βοηθησα λιγο.

Στείλε καμιά φώτο andros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89225 από akarat23
Απαντήθηκε από akarat23 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Έχω βρει την υγειά μου με το ταμπερ. Υγροποιήσεις τέλος !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105924 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Έχω ενεργειακό τζάκι La nordica 70 ventilato με 8-9 μέτρα καμινάδα Φ250. Όπως είναι λογικό είχα πολύ ελκυσμό (ο κατασκευαστής προτείνει Φ160). Αποφάσισα να βάλω πριν από το καπέλο της καμινάδας ένα τάμπερ. Το ρύθμισα να είναι αρκετά κλειστή η καμινάδα αφήνοντας μικρό κενό. Έβαλα φωτιά να δω τι θα γίνει. Λίγο στην αρχή ζορίστηκε να τραβήξει (ίσως φτάινε οι πευκοβελόνες που λαμπάδιασαν αμέσως) αλλά μετά από λίγο μια χαρά. Καπνούς στο σπίτι δεν είχα. Παρατήρησα ότι η φωτιά έκαιγε πιο ήρεμα σε σχέση με παλαιότερα. Πιστεύω ότι θα λειτουργήσει πιο αποδοτικά το τζάκι φέτος, ειδικά ο εναλλάκτης...

Πιστεύεται ότι θα στραβώσει κάπου η δουλειά; Θα αντιμετωπίσω άλλου είδους προβλήματα μακροπρόθεσμα; Ένας δυνατός αέρας θα έχει δυσάρεστα αποτελέσματα στο "τράβηγμα";

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105929 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Το τάμπερ με μηχανισμό δουλεύει; Η είναι αναλογικό; Γιατί διάβασα προβλήματα σε ένα άλλο forum.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105935 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Σταθερό παραμένει. Έκοψα ένα κομμάτι λαμαρίνας σε κύκλο 24 πόντους, πήρα ένα σίδερο οικοδομής το οποίο ουσιαστικά τρύπησε την καμινάδα (το σίδερο είναι οριζόντιο) και πάνω του έδεσα το κυκλικό κομμάτι με σύρμα. Το σταθεροποίησα στην επιθυμητή γωνία και τέλος. Για να του αλλάξω γωνία, να ανοίξει δλδ ή να κλείσει πρέπει να ανέβω στην ταράτσα. Θυμάσαι τι προβλήματα είχαν αναφέρει στο αλλο φόρουμ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105949 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Έχω την εντύπωση ότι το ντάμπερ πρέπει να μπαίνει στην βάση της καμινάδας και όχι στην κορυφή.

Ελπίζω πάντως να μην έχεις προβλήματα.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ