Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73721 από andros
Απαντήθηκε από andros στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Εγω εχω βαλει ενα βαρυτικο ταμπερ ελκυσμου της Kutzner & Weber που ρυθμιζεις την επιθυμητη υποπιεση που θελει ο κατασκευαστης. Μπορει καποιος να το ψαξει στο web σαν KW Zugbegrenzer (μηχανη αναζητησης στη Γερμανια www.preisroboter.de). Βγαινει για διαφορες καμιναδες φ130, φ150, φ180 και φ250. Εγω εβαλα το 012 RARO που ειναι για μεχρι φ180. Μου στοιχισε 140€ απο τον υδραυλικο μου εδω Ελλαδα. Απο Γερμανια θα γλυτωνα 25€ (δες το πρωτο λινκ 83€ + 31,5€ εξοδα αποστολης).
sanisto.de/Heizung/Abgastechnik/Kutzner-...nzer-012-RARO-E.html
www.heimbaucenter.de/markt/KW-Edelstahl-...grenzer-012ESA-180mm
www.kutzner-weber.de/deu/produktinformat...ste-broschueren.html
Καμιναδα εχω κρατησει την παλια 17μ (6ετιας ελενιτ πολυ καλα μονωμενη και χτισμενη) και ρυθμισμενο το ταμπερ στα 5 mbar (απαιτηση κατασκευαστη). Οσον αφορα τις θερμοκρασιες καυσαεριων στα 40kw εχω 140-150C αναλογα με τις εξωτερικες θερμοκρασιες, στα 20KW 120-125C, στα 12KW 105-110C και στα 7KW 95C.
Πιστευω να βοηθησα λιγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73943 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Γιασου φιλε andros.Τι λεβητα και καυστηρα εχεις?Δεν ξερω αν εχεις κανει καμια παλιοτερη περιγραφη.
Παντος απο θερμοκρασιες καυσαεριων εχεις πολλυ καλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73947 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

agge72 έγραψε: Γιασου φιλε andros.Τι λεβητα και καυστηρα εχεις?Δεν ξερω αν εχεις κανει καμια παλιοτερη περιγραφη.
Παντος απο θερμοκρασιες καυσαεριων εχεις πολλυ καλες.

Σε τι θερμοκρασια νερου του λεβητα τις μετρας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74048 από andros
Απαντήθηκε από andros στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Γεια σου Agge72.
Για τον λεβητα εχω ενα παλιοτερο post με φωτογραφιες, αλλα εχω κανει κατι αλλαγες μεχρι σημερα:
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...6564&Itemid=53#58909
Σου γραφω την νεοτερη εκδοση των ρυθμισεων παρακατω.

Ο λεβητας ειναι ο HKS Lazar Smartfire 40 KW με δοχειο αποθηκευσης 240L, αυτοματο ρυθμιζομενο καθαρισμο καυστηρα (παντα κατά την εναυση) και διαδρομων, καθως και το συστημα αναροφησης πελλετ από την εξωτερικη δεξαμενη στην δικια του (συνολικου κοστος 6150€). Η εξωτερικη δεξαμενη είναι κατασκευης του πατερα μου (λαμαρινα με πετροβαμβακα και mdf επενδυση μεσα εξω) χωρητικοτητας 2,2 τονων. Η κατοικια είναι ιδιοκτητη με 3 διαμερισματα των 100τμ καλα μονωμενα, 2 ηλιακους τριπλης 160L και ένα ηλεκτρομποιλερ στον 1ο το οποιο ανοιγει οποτε ανοιγει ο θερμοστατης του διαμερισματος γιατι δεν υπαρχει ξεχωριστη ηλεκτροβανα. Στον ένα ηλιακο υπαρχει διαφορικος θερμοστατης της charmeg (mp-t) ρυθμισμενος στους 45C με θερμοδιαφορικο 3C (δηλαδη αν πεσουν στους 42C τα νερα ανοιγει η ηλεκτροβανα μεχρι να πανε στους 45C). Στα διαμερισματα εχω ψηφιακους θερμοστατες της Olympia electronics 817 με θερμοδιαφορικο 0,3C σεταρισμενους στους 21,5C ολο το 24ωρο (το σπιτι ανοιγει για αερισμο μιση ωρα το πρωι). Πρακτικα εχω θερμοκρασιες μεσα στο σπιτι από 21,2 εως 21,7. Ο λεβητας είναι ρυθμισμενος να πιασει 77C με τις παρακατω ρυθμισεις:
- μεχρι 66C δουλευει στα 40KW
- από 66 εως 71 δουλευει στα 12KW
- από 71 εως 77 δουλευει στα 8KW
Το δοχειο αδρανειας είναι ρυθμισμενο όταν το κατω μερος του (κρυα νερα buffer low) πιασει τους 70 βαθμους να σταματησει να δινει ο λεβητας (κοβει ο πισω κυκλοφορητης) και όταν το πανω μερος (ζεστα buffer up) πεσουν στους 67 βαθμους να ξαναξεκινησει να δινει νερα ο λεβητας (ανοιγει παλι ο πισω κυκλοφορητης). Όταν η θερμοκρασια του λεβητα πεσει στους 71C μπαινει σε κατασταση εκκινησης. Ακομα και αν ο λεβητας φτασει τους 77C το low του δοχειου αδρανειας θελει ακομα 0,5 βαθμο για να φτασει τους 70, με αποτελεσμα καταφερνω μεσω του πισω κυκλοφορητη να τραβηξω την αδρανεια του λεβητα και να αποφυγω να φτασει το καζανι τους 80+ βαθμους αλλα να παει γυρω στους 75.
Βαση των παραπανω εχω κατάφερει με εξωτερικες θερμοκρασιες 7 βαθμους το βραδυ και 11 την ημερα, να δουλευει ο λεβητας 22 με 24 ωρες την ημερα και να καιει 40 με 45 κιλα την ημερα (περιοχη Περιστερι-Αθηνα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74197 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Βαγγέλη "andros" επιμορφωτικές οι λεπτομέρειες που γράφεις τουλάχιστον για μένα που έχω σχεδόν τα ίδια δεδομένα. Λίγο μπερδεύτηκα με τον τρόπο σταθεροποίησης της θερμοκρασίας των νερών αδράνειας-λέβητα, θα το δουλέψω λίγο ακόμη, εγώ στην αρχή έδινα στον λέβητα εντολή από το αδράνειας με συνέπεια να έχω μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία των νερών έτσι ο έλεγχος της θερμοκρασίας των νερών πέρασε αποκλειστικά στον λέβητα και έχω πιο σταθερή θερμοκρασία νερών, η επόμενη κίνηση που θα πάει στον επόμενο χειμώνα θα είναι η τρίοδη θερμοστατική στον λέβητα και ίσως μία αντιστάθμιση την οποία προς το παρών κάνω χειροκίνητα. Αυτό όμως που έγινε με την τοποθέτηση και του δεύτερου τάμπερ ελκυσμού ήταν τραγικά καλό αφού έχω και μείωση της κατανάλωσης η οποία βέβαια με την πρώτη ματιά φαίνεται μικρή αλλά μακροπρόθεσμα είναι υπολογίσιμη, πέρα όμως από την οικονομία σε καύσιμα αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην έξοδο της καμινάδας δεν εμφανίζεται πλέον μια μικρή υγρασία που υπήρχε πριν την τοποθέτηση των τάμπερ. Πάντως ο μεγαλύτερος φόβος που είχα όταν έβαλα τον λέβητα ήταν μην μου καπνίζει και δεν θα μπορούσα να τον σημαζέψω, ευτυχώς τέτοιο θέμα δεν παρουσιάστηκε ακόμη.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80882 από akarat23
Απαντήθηκε από akarat23 στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Μόλις τοποθέτησα το τάμπερ μου Kutzner & Weber. Από αύριο ξεκινώ τις παρατηρήσεις.... Εφαρμόστηκε σε μονωμένο σωλήνα Φ200-Φ250 και στοίχισε 200 ευρώ από Αθήνα.


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by akarat23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ