Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38191 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Μιας και εχει και f1, δες εδω στα γρηγορα

www.tigerholm.com/en/hvac/Draught-stabiliser-Tigex25.htm

Οταν μια καμιναδα τραβαει του φουστη :silly: (αναλογα τα κεφια του καιρου), μπορει να μην επιτρεψει τη σωστη ρυθμιση της καυσης. Τοτε μπαινουν αυτα τα κλαπετακια που ρυθμιζονται στη θεμιτη υποπιεση (την οποια δινει ο κατασκευαστης του μηχανηματος) και οταν η καμιναδα τραβαει περισσοτερο απο οτι πρεπει, αυτο ανοιγει και δινει αερα απο το λεβητοστασιο (ριχνοντας την υποπιεση της καμιναδας).

Υ.Γ. Ο jnet ειδα οτι εχει στο λεβητοστασιο του, κι ουτως η αλλως κι εγω σαν καλος "ειδικος" στο forum τα ειδα :p
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38209 από SakiSystem

Grecu_ έγραψε: Χωρις να παιρνω κι ορκο, μηπως φτανεις σε υπερβολικη υποπιεση και χρειαζεσαι εναν ρυθμιστη (draught regulator)

Μιας και εχει και f1, δες εδω στα γρηγορα

www.tigerholm.com/en/hvac/Draught-stabiliser-Tigex25.htm

Οταν μια καμιναδα τραβαει του φουστη (αναλογα τα κεφια του καιρου), μπορει να μην επιτρεψει τη σωστη ρυθμιση της καυσης. Τοτε μπαινουν αυτα τα κλαπετακια που ρυθμιζονται στη θεμιτη υποπιεση (την οποια δινει ο κατασκευαστης του μηχανηματος) και οταν η καμιναδα τραβαει περισσοτερο απο οτι πρεπει, αυτο ανοιγει και δινει αερα απο το λεβητοστασιο (ριχνοντας την υποπιεση της καμιναδας).

Υ.Γ. Ο jnet ειδα οτι εχει στο λεβητοστασιο του, κι ουτως η αλλως κι εγω σαν καλος "ειδικος" στο forum τα ειδα ?



Θόδωρε σ΄ευχαριστώ πολύ, αυτό ακριβώς νομίζω ότι χρειάζομαι, μα που θα το βρω εδώ και πως να το ζητήσω ελληνιστί, αν ξέρεις κάτι παραπάνω θα γλίτωνα περισσότερο χρόνο.

Σας ευχαριστώ όλους

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38211 από Τάκης
Τάμπερ ελκυσμού λέγεται και μερικοί λέβητες, όπως του jnet, το έχουν στον στάνταρ εξοπλισμό τους.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38216 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Λογικα πρεπει να εχουν οι εταιριες που πουλανε και εγκαθιστουν συστηματα θερμανσης. Καποιον συγκεκριμενα δεν ξερω

Δες κι εδω που συζητηθηκε περισσοτερο

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=15&Itemid=72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38239 από χρηστος8

Grecu_ έγραψε: Μιας και εχει και f1, δες εδω στα γρηγορα

www.tigerholm.com/en/hvac/Draught-stabiliser-Tigex25.htm

Οταν μια καμιναδα τραβαει του φουστη :silly: (αναλογα τα κεφια του καιρου), μπορει να μην επιτρεψει τη σωστη ρυθμιση της καυσης. Τοτε μπαινουν αυτα τα κλαπετακια που ρυθμιζονται στη θεμιτη υποπιεση (την οποια δινει ο κατασκευαστης του μηχανηματος) και οταν η καμιναδα τραβαει περισσοτερο απο οτι πρεπει, αυτο ανοιγει και δινει αερα απο το λεβητοστασιο (ριχνοντας την υποπιεση της καμιναδας).

Υ.Γ. Ο jnet ειδα οτι εχει στο λεβητοστασιο του, κι ουτως η αλλως κι εγω σαν καλος "ειδικος" στο forum τα ειδα :p



Μπραβο Θοδωρε...αναλυτικοτατος οπως παντα, ακριβως ετσι ειναι.

Εγω στον ferroli που εχω, εριξα την θερμοκρασια καυσαεριων 50 με 60 βαθμους με τοποθετηση κλαπε ελκυσμου...απο 250 που ειχα πηγα στους 200...για ferroli ειναι εξαιρετικο νουμερο πιστεψτε με.

Εχω καμιναδα 10 μετρων με ταφ καθαρισμου στο ξεκινημα.Ειναι φ180 εσωτερικα, φ230 εξω, διπλου τοιχωματος δηλαδη και εβαλα ακριβως αυτον (tigex 25)...πριν το κλαπε τραβουσε του θανατα.

Τον εβαλα εναμιση μετρο μετα την εξοδο του λεβητα με ανοξειδωτο ταφ...στο κεντρο του ταφ απλα βιδωσα το κλαπε...παρα πολυ απλο.

Τον αγορασα απο την εταιρια που εισαγει τους VARMEBARONEN (thermometro) 100 ευρω αν θυμαμαι...εχει κανα 8 μηνες που το εβαλα.

Οποιος εχει μεγαλο ελκυσμο μπορει αφοβα να το βαλει...εξαιρετικη συσκευη.

Παλιοτερα ξαναεγινε αναφορα για τον ελκυσμο...δεν ειναι ποτε σταθερος και εξαρταται απο τις καιρικες συνθηκες οπως ειπε ο Θοδωρης.

Αλλο ελκυσμο εχουμε οταν φυσαει πολυ, αλλον οταν φυσαει λιγο, αλλον οταν εχει πολυ κρυο, αλλον οταν εχει λιγο κρυο, αλλον οταν εχει πολυ υγρασια...επισης αλλον οταν γινονται διαφοροι συνδιασμοι των παραπανω...πιασε το αυγο και κουρευτο δηλαδη.

Τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις;;; αν ο λεβητας ειναι απλος χωρις να ελεγχει και μεταβαλει μονος του την καυση, πχ συστημα leonardo-edilkamin ενω εχουμε σωστα ρυθμισμενο λεβητα, μπορει ανεξηγητα (για μας) να σβηνει η να καιει τα πελλετ βγαζοντας καρβουνακια.

Ολα αυτα με κλαπε τα ξεχνας...κλασικο παραδειγμα ο ταπεινος μου Ferroli.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38250 από SakiSystem
Χρήστο καλησπέρα

το είδα αυτό το κλαπέ ελκυσμού και έχω κατανοήσει νομίζω το πως επενεργεί, στην δική μου περίπτωση όμως όπου το πρόβλημα είναι πολύ έντονο μόνο στην κατάσταση συντήρησης φλόγας δεν θα έχει και μεγαλύτερη μείωση της θερμοκρασίας της καμινάδας σ΄αυτήν την κατάσταση, εφόσον θα εισάγει σ΄αυτήν αέρα από τον χώρο ?
Είναι σίγουρα μια λύση, εκτός αυτού στην παραπομπή του Θόδωρου κάπου διάβασα μια αναφορά του Κ Σαμαρά ότι το κλαπέ αυτό παίζει και έναν ρόλο ασφάλειας, σε απότομο έναυσμα μετά από μπούκωμα γίνεται εκτόνωση των καυσαερίων.
Αφού έφαγα σήμερα όλο το απόγευμα ψάχνοντας πώς θα γίνω καλύτερος θερμαστής βρήκα και ένα κλαπέ διελεύσεως ηλεκτρικό το οποίο τοποθετείται απ΄ότι κατάλαβα στο τέλος της καμινάδας και ελέγχεται από κάπου(υπό έρευνα). Αρκετά ακριβό. Αν γνωρίζετε κάτι γι΄αυτό.

Πάντως το πιο προσιτό οικονομικά προς το παρών είναι να κάνω αυτό που πρότεινε ο Θόδωρος κι εσύ Χρήστο και βλέπουμε.

Υ.Γ Χρήστο η εταιρεία που αναφέρεις είναι Θεσσαλονίκη ?

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ