Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38287 από χρηστος8

SakiSystem έγραψε: Χρήστο καλησπέρα

το είδα αυτό το κλαπέ ελκυσμού και έχω κατανοήσει νομίζω το πως επενεργεί, στην δική μου περίπτωση όμως όπου το πρόβλημα είναι πολύ έντονο μόνο στην κατάσταση συντήρησης φλόγας δεν θα έχει και μεγαλύτερη μείωση της θερμοκρασίας της καμινάδας σ΄αυτήν την κατάσταση, εφόσον θα εισάγει σ΄αυτήν αέρα από τον χώρο ?
Είναι σίγουρα μια λύση, εκτός αυτού στην παραπομπή του Θόδωρου κάπου διάβασα μια αναφορά του Κ Σαμαρά ότι το κλαπέ αυτό παίζει και έναν ρόλο ασφάλειας, σε απότομο έναυσμα μετά από μπούκωμα γίνεται εκτόνωση των καυσαερίων.
Αφού έφαγα σήμερα όλο το απόγευμα ψάχνοντας πώς θα γίνω καλύτερος θερμαστής βρήκα και ένα κλαπέ διελεύσεως ηλεκτρικό το οποίο τοποθετείται απ΄ότι κατάλαβα στο τέλος της καμινάδας και ελέγχεται από κάπου(υπό έρευνα). Αρκετά ακριβό. Αν γνωρίζετε κάτι γι΄αυτό.

Πάντως το πιο προσιτό οικονομικά προς το παρών είναι να κάνω αυτό που πρότεινε ο Θόδωρος κι εσύ Χρήστο και βλέπουμε.

Υ.Γ Χρήστο η εταιρεία που αναφέρεις είναι Θεσσαλονίκη ?


Σακη η εταιρια βρισκεται στον Λαγκαδα...5 χιλιομετρα απο εκει που μενω (Λαγυνα).
Οσον αφορα την αναφορα του Κ. Σαμαρα...ειχε πει οτι το κλαπε δρα και ως αντιεκρηκτικο.
Δηλαδη στο ξεκινημα της φλογας εντος του λεβητα δημιουργειται καποιες φορες μια μικροεκρηξη που μας τιναζει πορτακια και σταχτη...αυτο εκτονωνει το κλαπε μεταξυ αλλων.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38290 από SakiSystem
Χρήστο όλα καλά θα πάω αύριο να δω αν δεν βρω κάτι εντός πόλεως.
Επειδή είναι σχεδόν αδύνατον να βάλω και άλλο ταυ υπάρχει περίπτωση να το τοποθετήσω απευθείας στην καμινάδα κάνοντας μια τρύπα ?

Σ΄ευχαριστώ

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38293 από χρηστος8

SakiSystem έγραψε: Χρήστο όλα καλά θα πάω αύριο να δω αν δεν βρω κάτι εντός πόλεως.
Επειδή είναι σχεδόν αδύνατον να βάλω και άλλο ταυ υπάρχει περίπτωση να το τοποθετήσω απευθείας στην καμινάδα κάνοντας μια τρύπα ?

Σ΄ευχαριστώ


Ναι γινεται και ετσι...οταν το πιασεις στα χερια σου θα καταλαβεις πως θα μπει αμεσως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38295 από SakiSystem
Ok Ευχαριστώ και πάλι

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38405 από chris lam
Και εμένα ο λέβητας που έχω όταν μπει σε σταντμπαι λόγω μεγάλου ελκυσμού έχει δυνατή φλόγα με αποτέλεσμα το νερό να φτάνει τους 90 βαθμούς και να ανοίγει η βαλβίδα....
Λέτε να έχει αποτέλεσμα αυτό ή χρειάζομαι κλαπετακι στον ανεμιστήρα?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38435 από SakiSystem

chris lam έγραψε: Και εμένα ο λέβητας που έχω όταν μπει σε σταντμπαι λόγω μεγάλου ελκυσμού έχει δυνατή φλόγα με αποτέλεσμα το νερό να φτάνει τους 90 βαθμούς και να ανοίγει η βαλβίδα....
Λέτε να έχει αποτέλεσμα αυτό ή χρειάζομαι κλαπετακι στον ανεμιστήρα?


Το ίδιο φαντάστηκα πως θα συνέβαινε και σε μένα έτσι έκανα το εξής.

Έβαλα έναν θερμοστάτη στα ζεστά νερά του λέβητα ο οποίος ανοίγει τον κυκλοφορητή του διαμερίσματος μου όταν τα νερά πάνε πάνω από 85C παρακάμπτοντας τον θερμοστάτη χώρου, στην δοκιμή έπαιξε το σύστημα, σε κανονική λειτουργία πάντως δεν μου παρουσιάστηκε ακόμη το συγκεκριμένο θέμα.
Στον δικό μου λέβητα υπάρχει κλαπετάκι στον ανεμιστήρα και το έχω περίπου 80% κλειστό, παρ΄όλα αυτά πάλι έχω έντονη φλόγα στο πρόγραμμα συντήρησης φλόγας ανάλογα και με τα καιρικά οπότε θα εφαρμόσω και τα προηγούμενα γραφόμενα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ