Απορία για θερμοστατικές βαλβίδες ψύξης ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38415 από SakiSystem

chris lam έγραψε: Σε λέβητα βιομάζας είναι καλύτερα 3μπαρη η θερμοστατική ψύξης?
Γιατί έχω συναντήσει πρόβλημα με την 3μπαρη και θα την αλλάξω οπότε αν αξίζει να βάλω τέτοια


Οι περισσότεροι κατασκευαστές προτείνουν την δεύτερη όταν το σύστημα είναι με κλειστό δοχείο διαστολής, αν εννοείς αυτήν που ανέφερα εγώ. Ενώ την πρώτη (θερμοστατική και πίεσης)με ανοιχτό δοχείο διαστολής, χωρίς να αποκλείεται και η ταυτόχρονη χρήση.
Πιστεύω πως όσο περισσότερα ασφαλιστικά υπάρχουν έχεις λιγότερη ανησυχία.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38421 από egglezos
άλλο η θερμοστατική, άλλο η υπερπίεσης. Η μία δεν αναιρεί την άλλη. Μια εγκατάσταση πρέπει να έχει και τις δύο.

άν δεν έχει κύκλωμα ξεχωριστό ο λέβητας σας, η βαλβίδα θα σας σώσει, αλλά θα προκαλέσετε εισροή αλάτων στους 90 ή 100 βαθμούς ...ώς αποτέλεσμα η διάρκεια ζωής του λέβητα θα μειωθεί...πόσο δεν ξέρω να σας πώ, αλλά πρέπει να το γνωρίζετε εξ'αρχής αυτό.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38428 από chris lam
Κύριε Σαμαρά το πρόβλημα μου είναι οτι άνοιξε μια φορά απο υπερθέρμανση η βαλβίδα που εχω και έκτοτε χάνει νερό....
Και σκεφτόμουν αφου θα την αλλάξω είναι να βάλω μια δυοδη για ψύξη!
Ο λέβητας της thermolev που έχω έχει 2 εξόδους 3/4 μια πάνω και μια στο πλάι που δεν ξέρω γιατί!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38444 από SakiSystem

egglezos έγραψε: άλλο η θερμοστατική, άλλο η υπερπίεσης. Η μία δεν αναιρεί την άλλη. Μια εγκατάσταση πρέπει να έχει και τις δύο.

άν δεν έχει κύκλωμα ξεχωριστό ο λέβητας σας, η βαλβίδα θα σας σώσει, αλλά θα προκαλέσετε εισροή αλάτων στους 90 ή 100 βαθμούς ...ώς αποτέλεσμα η διάρκεια ζωής του λέβητα θα μειωθεί...πόσο δεν ξέρω να σας πώ, αλλά πρέπει να το γνωρίζετε εξ'αρχής αυτό.


Κύριε Σαμαρά σας χαιρετώ και σας ευχαριστώ για όλα όσα γράφετε εδώ από τα οποία απεκόμισα κι εγώ κάτι.

Η αναφορά μου σ΄αυτές τις δύο βαλβίδες σαφώς και δεν αναιρούν την ύπαρξη της βαλβίδας υπερπίεσης και τα αυτόματα εξαεριστηκά τα οποία θεωρώ αυτονόητα πως υπάρχουν και επιπρόσθετα τοποθετούμε και τις άλλες δύο ή μια από αυτές.

Σας ευχαριστώ

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38445 από egglezos
οι βαλβίδες αυτά παθαίνουν...η υψηλή θερμοκρασία τους καίει τα λαστιχάκια με αποτέλεσμα μετά να χάνουν...όσο καλύτερη βαλβίδα βάλουμε, τόσο λιγότερο θα είναι αυτό το φαινόμενο. Αν την αλλάξετε, να βάλετε μία νέα πάλι πίεσης, 3 bar, κατά προτίμηση SYR.

Στις δύο σωλήνες που περισσέυουν, υποθέτω ότι μπορεί να συνδεθεί υδρόψυξη σε δικό της κύκλωμα. Δείτε τις οδηγίες του κατασκευαστή.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38448 από chris lam
Περισσεύει μια. η πλαϊνή. την επάνω την έχω για το ασφαλιστικό.
Οδηγιες από thermolev δεν έχω δεν μου έχουν δώσει και τις ρυθμίσεις με mail μου τις εστειλαν

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ