Απορία για θερμοστατικές βαλβίδες ψύξης ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38110 από FLORINIOTIS
Έχω μια απορία σχετικά με τη χρήση της θερμοστατικής βαλβίδας ψύξης σε λέβητες ξύλου (χαλύβδινος radijator fk )που δεν διαθέτουν ¨σερπαντίνα¨ ψύξης.
Ψάχνοντας στο internet βρήκα δύο βαλβίδες οι οποίες με κατάλληλη συνδεσμολογία θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ΚΑΙ στους συγκεκριμένους λέβητες.
Η ερώτησή μου είναι (πρίν το προτείνω στο μάστορα) εάν θα μπορούσε να προκληθεί ζημιά στον ίδιο τον λέβητα (έχω διαβάσει για πρόκληση ρογμών σε μαντεμένιους λέβητες).

*Στην Φλώρινα πρίν λίγες ημέρες το θερμόμετρο ήδη φλέρταρε με τους μηδέν βαθμους.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38116 από aithio

FLORINIOTIS έγραψε: .
Η ερώτησή μου είναι (πρίν το προτείνω στο μάστορα) εάν θα μπορούσε να προκληθεί ζημιά στον ίδιο τον λέβητα (έχω διαβάσει για πρόκληση ρογμών σε μαντεμένιους λέβητες).

*Στην Φλώρινα πρίν λίγες ημέρες το θερμόμετρο ήδη φλέρταρε με τους μηδέν βαθμους.


Νομίζω πως θα προκληθεί ζημιά και απορώ πως υπάρχει λέβητας μαντεμένιος χωρίς σερπαντίνα ψύξης.
Για τους σιδερένιους δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38278 από FLORINIOTIS
Να γίνω πιο συγκεκριμένος.Σιδερένιος λέβητας ξύλου radijator fk χωρίς σερπαντίνα ψύξης και δύοδη θερμική βαλβίδα ψύξης DBV. Κάποια τοποθέτηση (με σχέτική εμπειρία) πάνω στο θέμα αυτό θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ aithio!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38284 από SakiSystem
Ηλία καλησπέρα

Υπάρχει μία βαλβίδα που τοποθετείται στα ζεστά νερά πολύ κοντά στο λέβητα, συνδέεται στο δίκτυο απευθείας, στα επιστρεφόμενα του λέβητα και στην αποχέτευση.
Ανοίγει στους 97c και περνάει νερό δικτύου μέσα στον λέβητα και το ξαναβγάζει στην αποχέτευση μέχρι να πέσει η θερμοκρασία σε κανονικά επίπεδα. Την προτείνουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές χαλύβδινων λεβήτων, ενώ στους χυτούς οπωσδήποτε σερπαντίνα. Αν ξέρεις να μου πεις πως ανεβάζω φωτογραφία να την δεις.

Το βρήκα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38288 από SakiSystem

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38399 από chris lam
Σε λέβητα βιομάζας είναι καλύτερα 3μπαρη η θερμοστατική ψύξης?
Γιατί έχω συναντήσει πρόβλημα με την 3μπαρη και θα την αλλάξω οπότε αν αξίζει να βάλω τέτοια

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ