Απορίες κι ερωτηματικά σε σύνδεση ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26956 από ktm
καλησπερα και καλως σας βρηκα...
θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την συνδεση ενος ξυλολεβητα κιτουραμι 35 KF που θελω να συνδεσω...
αρχικα ομως να πω 2-3 πραγματακια που θα βοηθησουν για το τι ακριβως θελω να κανω...
1. Η κατοικια που θα μπει ο λεβητας ειναι 80 τετραγωνικα και αργοτερα θα συνδεθει και στον δευτερο οροφο, οπου ειναι αλλα 100 τετραγωνικα...
2. Δεν υπαρχει δυνατοτητα ανοιχτου κυκλωματος...
3. Δεν υπαρχει οικονομικη ανεση για φετος να τοποθετηθει δοχειο αδρανειας...

Θελω να μαθω τα εξης :

1. Ποια ειναι τα καταλληλα ασφαλιστικα μετρα που πρεπει να παρω και ποια ειναι η ορθη συνδεσμολογια τους?
2. Θα εχω συχνες υπερθερμανσης λογο ελλειψης του δοχειου αδρανειας?
3. Τι επιπλεον πρεπει να προσθεσω στην εγκατασταση για λιγοτερες φθορες του λεβητα?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26964 από χρηστος8

ktm έγραψε: καλησπερα και καλως σας βρηκα...
θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την συνδεση ενος ξυλολεβητα κιτουραμι 35 KF που θελω να συνδεσω...
αρχικα ομως να πω 2-3 πραγματακια που θα βοηθησουν για το τι ακριβως θελω να κανω...
1. Η κατοικια που θα μπει ο λεβητας ειναι 80 τετραγωνικα και αργοτερα θα συνδεθει και στον δευτερο οροφο, οπου ειναι αλλα 100 τετραγωνικα...
2. Δεν υπαρχει δυνατοτητα ανοιχτου κυκλωματος...
3. Δεν υπαρχει οικονομικη ανεση για φετος να τοποθετηθει δοχειο αδρανειας...

Θελω να μαθω τα εξης :

1. Ποια ειναι τα καταλληλα ασφαλιστικα μετρα που πρεπει να παρω και ποια ειναι η ορθη συνδεσμολογια τους?
2. Θα εχω συχνες υπερθερμανσης λογο ελλειψης του δοχειου αδρανειας?
3. Τι επιπλεον πρεπει να προσθεσω στην εγκατασταση για λιγοτερες φθορες του λεβητα?



1. θερμοστατικη βαλβιδα 90 βαθμων...μη σου πω βαλε και 2η...δοχειο διαστολης μεγαλυτερο απο το κανονικο, 100 λιτρων...για να δουλεψει η ασφαλεια πρεπει ο πληρωτης να δουλεψει οπωσδηποτε, οποτε γαματος πληρωτης μονο ο galleffi 55 ευρω εχει.
2. πιθανον ναι, αναλογα ποσο συχνα βαζεις ξυλα και ποσα.
3. βαλε τριοδη στην επιστροφη, η laddomat για να διατηρεις σταθερη θερμοκρασια επιστροφων προς λεβητα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ktm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26969 από kosmidis80
λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα, αρχιζοντας απο το τελος προς την αρχη :

3) Θα βαλεις μια θερμοστατικη τριοδη πχ ESBE (επιλεγεις απο 50 έως 60 βαθμων)
2) Οχι αν γινει σωστη εγκατασταση και μαθεις να τον δουλευεις με λιγοτερα ξυλα μεχρι και να συνδεθει ο αλλος οροφος. Κυριως θα το δεις στην πραξη αυτο, ανεβαζοντας κλιμακωτα την τροφοδοσια σου βασει των αναγκων του σπιτιου! Επισης μπορεις να αποφυγεις περιπτωση τετοια αφηνοντας τον θερμοστατη χωρου στην μεγιστη τιμη του, δηλαδη τους 30 βαθμους.
1) Ασφαλεια, μεγαλη συζητηση και δεν σχεδιαζεται κανονικα απο το πληκτρολογιο! Τα τυπικα ασφαλιστικα μετρα σε μια εγκατασταση με κλειστο ειναι :

θερμοστατικες βαλβιδες (3bar-90 βαθμους)
Mεγαλο Δοχειο διαστολης βασει της εγκαταστασης
UPS για τον κυκλοφορητη
Εξαεριστικο
Θερμοστατικη βαλβιδα για την σερμπαντινα στον λεβητα (οταν υπαρχει σερμπαντινα ψυξης)

Ολες οι βαλβιδες καλο ειναι να αλλαζονται ανα τακτα χρονικα διαστηματα (1 με 2 ετη). Το ups να δεχεται εξωτερικη τροφοδοσια απο μπαταρια για να αυξανει και τον χρονο λειτουργιας του!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ktm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26970 από burnerman

ktm έγραψε: καλησπερα και καλως σας βρηκα...
θα θελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την συνδεση ενος ξυλολεβητα κιτουραμι 35 KF που θελω να συνδεσω...
αρχικα ομως να πω 2-3 πραγματακια που θα βοηθησουν για το τι ακριβως θελω να κανω...
1. Η κατοικια που θα μπει ο λεβητας ειναι 80 τετραγωνικα και αργοτερα θα συνδεθει και στον δευτερο οροφο, οπου ειναι αλλα 100 τετραγωνικα...
2. Δεν υπαρχει δυνατοτητα ανοιχτου κυκλωματος...
3. Δεν υπαρχει οικονομικη ανεση για φετος να τοποθετηθει δοχειο αδρανειας...

Θελω να μαθω τα εξης :

1. Ποια ειναι τα καταλληλα ασφαλιστικα μετρα που πρεπει να παρω και ποια ειναι η ορθη συνδεσμολογια τους?
2. Θα εχω συχνες υπερθερμανσης λογο ελλειψης του δοχειου αδρανειας?
3. Τι επιπλεον πρεπει να προσθεσω στην εγκατασταση για λιγοτερες φθορες του λεβητα?


1.Βαλε δοχειο διαστολης 80 λιτρα,βαλβιδα ασφαλειας θερμοστατικη 3bar 90βαθμων,καλο πληρωτη(callefi),και βαλβιδα ασφαλειας 2,5bar
2.O kiturami δεν κανει υεκολα υπερθερμανσεις γιατι οταν κλεινει το βεντυλατερ σβηνει η φλογα.
3.Βαλε 3οδη θερμοστατικη 55 βαθμων για να μην εχεις κρυες επιστροφες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ktm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26972 από kosmidis80
Με προλαβε ο Χρηστος και πολυ σωστα αναφερε τον ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΗΡΩΤΗ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26982 από ktm
ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις... :)

πληρωτης θα μπει calefi...
τι μαρκα να προτιμησω σε θερμοστατικες βαλβιδες? υπαρχει κατι ποιοτικο και αξιοπιστο?
η σερμπαντινα ψυξης που αναφερθηκε ειναι και ποια η λειτουργια της?


ΥΓ... ειμαι υδραυλικος αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με λεβητες στερεων καυσιμων...εχω εμπειρια σε λεβητες πετρελαιου μονο... θα ειναι η πρωτη εγκατασταση ξυλολεβητα που κανω και ετσι ψαχνομαι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ktm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ