Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2509 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Re: δοχειο αδρανειας

kkavalas έγραψε: εχω λεβητα πελετ-ξυλου ατμος d45p ειμαι στη φαση εγκαταστασης .εχω ladomat και μου προτεινουν δοχειο αδρανειας 500lt.ειναι αναγκαιο το δοχειο αδρανειας συντελωντας
στην οικονομια η οχι?



φιλε kkavalas αν το σπιτι σου ειναι γυρω στα 200 μετρα, και με τον συγκεκριμενο λεβητα που ειναι πολυ καλος καις πελλετ η οικονομια ειναι ελαχιστη.
θα εχεις ομως καλυτερη διαχειριση του ζεστου νερου και αμεσοτητα στην ληψη του.
στο ξυλο η χρησιμοτητα του αυξανεται κατα πολυ.
βοηθαει να μην εχει το σπιτι μεγαλες μεταβολες θερμοκρασιας, σπαταλη λογω περισειας θερμανσης,
υπερθερμανσεις λεβητα (συχνο φαινομενο χωρις δοχειο).
λιγοτερα γεμισματα του λεβητα (αλλα με μεγαλυτερο δοχειο).
δεν ειναι και λιγα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kkavalas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4704 από ατροχ
Εαν σου ειναι ευκολο να μου πεις και εμενα.Εχω αγοραση ενα ξυλολεβητα της οποπ το uni 7.Δεν τον εχω χρεισημοποιησει πολυ για να ξερω την καταναλωση του.Καλυπτω ενα τριοροφο 100τμ-100τμ-50τμ.Ειναι καλυτερο να χρεισημοποιω ξυλα ή μπρικετα; Να βαλω δοχειο αδρανειας και ποσα λιτρα;Χρειαζεται κατι αλλο που δεν γνωριζω καθοτι και καινουριος στο χωρο σαν το λεβητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4709 από χρηστος8

ατροχ έγραψε: Εαν σου ειναι ευκολο να μου πεις και εμενα.Εχω αγοραση ενα ξυλολεβητα της οποπ το uni 7.Δεν τον εχω χρεισημοποιησει πολυ για να ξερω την καταναλωση του.Καλυπτω ενα τριοροφο 100τμ-100τμ-50τμ.Ειναι καλυτερο να χρεισημοποιω ξυλα ή μπρικετα; Να βαλω δοχειο αδρανειας και ποσα λιτρα;Χρειαζεται κατι αλλο που δεν γνωριζω καθοτι και καινουριος στο χωρο σαν το λεβητα;




ατροχ με τα μετρα που εχεις δοχειο μικροτερο απο 1000 λιτρα μην το βαζεις καθολου.
πρεπει να υπολογισεις ομως καποιες σημαντικες παραμετρους για την καλη λειτουργεια του δοχειου.
μετρα τις θερμιδες των σωματων σου και τι τυπος ειναι(φετες η πανελ).
τι θερμιδες ειναι ο λεβητας σου πετρελαιου.
τα on off του θερμοστατη σου ποσα λεπτα περιπου διαρκουν σε ενα τυπικο κρυο;
τους χρονους που δουλευει ο λεβητας σου και τα διαλειμματα του.
εχεις την θερμοκρασια που ζητας πχ 23 απο τον λεβητα πετρελαιου;
αν το σπιτι εχει πολλες απωλειες θα χρειαζεσαι συχνα και για αρκετα λεπτα; θερμανση οποτε ειναι μειον για την προσφορα θερμανσης του δοχειου αφου λογικα δεν θα προλαβαινεις να το ζεσταινεις ικανοποιητικα.
ξυλο η μπριγκετα; σαφως ξυλο ξερο. οι περισσοτερες μπριγκετες ειναι με λιγοτερες θερμιδες απο οτι υποσχονται.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ατροχ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4717 από kostantinos1
αν εχουμε μικρο λεβητα με δοχειο αδρανειας μπορουμε να τον κανουμε μεγαλυτερο η αυτο δεν ισχυει ? ρωταω τους βεταρανους υδραυλικους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4729 από χρηστος8

kostantinos1 έγραψε: αν εχουμε μικρο λεβητα με δοχειο αδρανειας μπορουμε να τον κανουμε μεγαλυτερο η αυτο δεν ισχυει ? ρωταω τους βεταρανους υδραυλικους





kostantine θεωρητικα 25 λιτρα δοχειου ειναι 1KW παραγωμενης ενεργειας. οποτε με δοχειο αδρανειας 500 λιτρων εχουμε 20 KW ετοιμης ενεργειας να την χρησιμοποιησουμε οταν ειναι ζεστο.
αυτο ομως δεν σημαινει οτι ενας λεβητας 30 KW συν 500 λιτρα δοχειο μας κανει 50 KW.
αυτο γιατι το δοχειο ΑΠΑΙΤΕΙ ενεργεια για να ζεσταθει, ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ.
την στιγμη της θερμανσης του το δοχειο αποροφαει ΟΛΗ την ισχυ του λεβητα για να την διαχειριστεις οταν πρεπει.
αλλα προσφερει το δοχειο σε εναν ξυλολεβητα και αλλα σε εναν πελλετολεβητα.
σε εναν πελλετολεβητα αν θελουμε να τον υποστηριξουμε, σε ενα σπιτι με αρκετα σωματα και μεγαλη ποσοτητα νερων στα σωματα μπορουμε να βαλουμε ενα δοχειο για να μην αδειαζουμε τα λιτρα του λεβητα σε καθε ζητηση. επισης το δοχειο ειναι χρησιμο για να ελλατωσουμε τα ON OFF του λεβητα.
σε εναν λεβητα ξυλου το δοχειο ειναι ΠΟΛΥ πιο χρησιμο για τους εξης λογους.
1ον αποθηκευουμε την περισεια θερμανση που παραγει ο ξυλολεβητας και την χρησιμοποιουμε οταν θελουμε.
2ον μπορουμε να τοποθετησουμε τις αυτονομιες που χωρις δοχειο λογικα εχουμε βγαλει εκτος.
3ον περιπου 2 με 3 λιγοτερα γεμισματα του λεβητα.
4ον φορτωνουμε τον λεβητα περισσοτερα ξυλα χωρις το αγχος να βρασει το σπιτι αφου η θερμανση αποθηκευεται στο δοχειο.
5ον εχουμε μια ποσοτητα θερμανσης ετοιμη, το βραδυ που δεν φορτωνουμε το λεβητα.
6ον δεν εχουμε θεμα υπερθερμανσης του λεβητα.
δεν ξερω αν ξεχασα κατι συμπληρωστε. ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4731 από mastoras

χρηστος8 έγραψε: ........εναν λεβητα ξυλου το δοχειο ειναι ΠΟΛΥ πιο χρησιμο για τους εξης λογους.
1ον αποθηκευουμε την περισεια θερμανση που παραγει ο ξυλολεβητας και την χρησιμοποιουμε οταν θελουμε.
2ον μπορουμε να τοποθετησουμε τις αυτονομιες που χωρις δοχειο λογικα εχουμε βγαλει εκτος.
3ον περιπου 2 με 3 λιγοτερα γεμισματα του λεβητα.
4ον φορτωνουμε τον λεβητα περισσοτερα ξυλα χωρις το αγχος να βρασει το σπιτι αφου η θερμανση αποθηκευεται στο δοχειο.
5ον εχουμε μια ποσοτητα θερμανσης ετοιμη, το βραδυ που δεν φορτωνουμε το λεβητα.
6ον δεν εχουμε θεμα υπερθερμανσης του λεβητα.
δεν ξερω αν ξεχασα κατι συμπληρωστε. ;)


Και να συμπληρώσω ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν, όταν και έναν ο λέβητας έχει την δυνατότητα να παράγει περίσσια ενέργεια. Γιατί υπάρχουν λέβητες που με το ζόρι, η και οριακά θερμαίνουν τα σώματα......οπότε και την κατοικία.

Σε αυτήν την περίπτωση ότι δοχείο αποθήκευσης και να βάλεις, θα σου είναι τελείως άχρηστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ