Δοχεία αδράνειας: απορίες...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41484 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Δες αυτό παρακατω για να καταλαβεις..
www.tsokas-tiles.gr/el/-/256-thermocamino-650-prismatico-.html

Το τζάκι εχει συνολική ισχυ 29,1 kw και εχει βαθμο απόδοσης 73%, αρα ονομαστική 29,1*0,73=21kw
Aπο αυτά τα 21 τα 11 τα δινει ενεργεια στο νερό και τα 10 στον χώρο. Δηλαδη εκει που ειναι τοποθετημενο το τζακι σου θα θερμενεται ο χωρος απο την θερμοτητα που εκπεμπει το τζακι(10 kw)που σημαινει οτι τα σωματα θα ειναι κλειστα σε αυτον τον χωρο. Αρα τα υπολοιπα 11kw ειναι για να ζεστανουν τα σωματα του σπιτιου.

Σε αυτο που σε ρωταει ο θοδωρης,εχει δικιο,τι θέλεις να ζεστανεις και σου αρκούν τα 15,5 kw να ζεσταθει το υπολοιπο σπιτι σου;







0

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41486 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

pantelis1973 έγραψε: Δες αυτό παρακατω για να καταλαβεις..
www.tsokas-tiles.gr/el/-/256-thermocamino-650-prismatico-.html

Το τζάκι εχει συνολική ισχυ 29,1 kw και εχει βαθμο απόδοσης 73%, αρα ονομαστική 29,1*0,73=21kw
Aπο αυτά τα 21 τα 11 τα δινει ενεργεια στο νερό και τα 10 στον χώρο. Δηλαδη εκει που ειναι τοποθετημενο το τζακι σου θα θερμενεται ο χωρος απο την θερμοτητα που εκπεμπει το τζακι(10 kw)που σημαινει οτι τα σωματα θα ειναι κλειστα σε αυτον τον χωρο. Αρα τα υπολοιπα 11kw ειναι για να ζεστανουν τα σωματα του σπιτιου.

Σε αυτο που σε ρωταει ο θοδωρης,εχει δικιο,τι θέλεις να ζεστανεις και σου αρκούν τα 15,5 kw να ζεσταθει το υπολοιπο σπιτι σου;


Ναι θέλω να ζεστανω όλο το σπίτι μόνο με το τζακι καλοριφέρ ...
Έχω και αέριο αλλά θα το βάζω μια στις τόσες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41499 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
Σε ποιο μερος ειναι το σπιτι? απο μονωση πως παει? Ειναι εργολαβικο ή το κανατε εσεις, οποτε και προσεξατε στα σταδια κατασκευης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41612 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

kosmidis80 έγραψε: Σε ποιο μερος ειναι το σπιτι? απο μονωση πως παει? Ειναι εργολαβικο ή το κανατε εσεις, οποτε και προσεξατε στα σταδια κατασκευης?


Είμαι προέκταση θερμης και απο μόνωση είναι οκ και κατασκευή ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41656 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...
το σπιτι στο συνολο του νσ ζεσταθει με τοσο μικρο τζακι, ειναι κομματακι δυσκολο! ισως αν εχεις και ηλεκτροβανες να χωρισεις το εναν οροφο και να κανεις δουλεια.

το δοχειο το 500αρι να το βαλεις οπως και να εχει για να σε καλυπτει οταν ειναι σβηστο το τζακι. Ποσες ωρες θα σε καλυπτει, δεν μπορει κανεις να σου απαντησει στανταρ. Για πιο μεγαλο, ειναι μικρο το τζακι, εδω με το ζορι και αν σε καλυπτει που να σηκωσει και το μπαφερ???

Μιλαμε για ξυλο και σε τζακι ειδικα που μαζευει πισα πολυ ευκολα και μειωνεται φυσικα χαλαρα η αποδοση!

Απο ξυλα πως πας? εχεις κανα 10 τονους ξερους? Μην μου πεις μονο οτι τωρα αγοραζεις?! Αν δεν εχεις ξυλα ασε το τζακι για φετος και δες να ζεσταθεις με κατι αλλο. Καθε ανοιξη αγοραζε ξυλα και αστα να ξερενονται!

Α! να βαλεις και μια τριοδη για να περιορισεις την πισα και τις υγροποιησεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41673 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Δοχεία αδράνειας: απορίες...

kosmidis80 έγραψε: το σπιτι στο συνολο του νσ ζεσταθει με τοσο μικρο τζακι, ειναι κομματακι δυσκολο! ισως αν εχεις και ηλεκτροβανες να χωρισεις το εναν οροφο και να κανεις δουλεια.

το δοχειο το 500αρι να το βαλεις οπως και να εχει για να σε καλυπτει οταν ειναι σβηστο το τζακι. Ποσες ωρες θα σε καλυπτει, δεν μπορει κανεις να σου απαντησει στανταρ. Για πιο μεγαλο, ειναι μικρο το τζακι, εδω με το ζορι και αν σε καλυπτει που να σηκωσει και το μπαφερ???

Μιλαμε για ξυλο και σε τζακι ειδικα που μαζευει πισα πολυ ευκολα και μειωνεται φυσικα χαλαρα η
Απο ξυλα πως πας? εχεις κανα 10 τονους ξερους? Μην μου πεις μονο οτι τωρα αγοραζεις?! Αν δεν εχεις ξυλα ασε το τζακι για φετος και δες να ζεσταθεις με κατι αλλο. Καθε ανοιξη αγοραζε ξυλα και αστα να ξερενονται!

Α! να βαλεις και μια τριοδη για να περιορισεις την πισα και τις υγροποιησεις![/quot


Μ έκανες την καρδια περιβολή :)...
1) εγώ το πήρα για μεγάλο τζακι :) , αν κλείσω τα σώματα του ενός ορόφου πιστεύω να κανει δουλειά αφού η σαλοκουζινα μπορεί να ζεσταθει μόνο απο το τζακι χωρίς σώματα ..
Για τις ηλεκτροβανες δεν γνωρίζω τι κάνουν ..

2) το 500 λέω να το πάρω tank in tank και για ζεστο νερό χρησης για να μίνι βάλω άλλο μποιλερ και πιάνει χώρο τι λες;;;

3) ξύλα δεν πήρα σκεφτομε για φέτος μπρικετες τι λες και για αυτό;

4)Τριοδι δεν ξέρω τι κανει :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ