Vesta 40: προσθήκη αισθητήρα "λ";

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12587 από adonpap
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει εάν μπορεί να προσθέσεις σε λέβητα Progetto Pellet Vesta 40kw αισθητήρα λάμδα και εάν ναι πως και πόσο θα στοιχίσει.Παραθέτω την πλακέτα που έχει ο λέβητας για να βοηθήσω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12588 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Vesta 40: προσθήκη αισθητήρα "λ";
Δεν θα προσφερει κατι νομιζω. Και ουτε θα μπορεσεις να τον προγραμματίσεις στο λογισμικό.

Αλλα θα σου απαντησει σχετικα ο κ. Σαμαράς που το κατεχει καλυτερα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": adonpap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12606 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Vesta 40: προσθήκη αισθητήρα "λ";

Nasikas έγραψε: Δεν θα προσφερει κατι νομιζω. Και ουτε θα μπορεσεις να τον προγραμματίσεις στο λογισμικό.

Αλλα θα σου απαντησει σχετικα ο κ. Σαμαράς που το κατεχει καλυτερα.


πρώτα απ'όλα επικοινώνησε με τον κατασκευαστή του λέβητα ή τον αντιπρόσωπο του και ρωτησε άν υπάρχει η δυνατότητα αυτή. Αν ναί, προτίμησε έτοιμο πακέτο από εκείνους.

αν όχι, πρέπει να ελέγξεις άν η πλακέτα μπορεί να σηκώσει λάμδα...και άν μπορεί, χρειάζεσαι λογισμικό (συνήθως software με καλώδιο κτλ) για να μπορέσεις να την προγραμματίσεις να διαβάζει τον λάμδα και σε τί περιεκτικότητα.

Εχε υπόψιν σου ότι για να δουλέψει ο λάμδα πρέπει τουλάχιστον η τροφοδοσία του λέβητα και οι αέρηδες του να είναι Inverter ή triac και ο λάμδα να τοποθετηθεί σε τέτοια θέση που δεν θα βρωμίζει και θα καθαρίζεται εύκολα. Επίσης, ο λέβητας σου θα γίνει πιο ευαίσθητος σε αλλαγές καυσίμου και άν ξεχαστείς λίγες μέρες και αφήσεις τον λάμδα ακαθάριστο τότε να ξέρεις ότι θα δουλέψει ο λέβητας πολύ χειρότερα απ'ότι πρίν που δεν είχες...

Γιατί όμως θέλεις να μπείς σε τέτοιες περιπέτειες? Ρύθμισε σωστά τον λέβητα σου και μήν παιδέυεσαι με τέτοια πράγματα...

ουφ, πολλά είπα πάλι...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12621 από adonpap
Απαντήθηκε από adonpap στο θέμα Vesta 40: προσθήκη αισθητήρα "λ";
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Προσπαθώ να ρυθμίσω την καύση αλλά δεν μπόρεσα πολλές φορές και γι αυτόν το λόγο σκέφτηκα για αισθητήρα λάμδα. Κάποιος φίλος δεν θυμάμαι ποιος μου είπε να ρυθμίσω τον αέρα αλλά όταν το έκανα (εργοστασιακά ήταν στο auto)την ώρα που άλλαζα την ρύθμιση άλλαζε η δύναμη του βιτηλατέρ αλλά μετά από 5 δευτερόλεπτα ξαναχαμήλωνε δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχω ρυθμίσει και την παροχή πέλλετς αλλά και πάλι τίποτα αρκετή μαυρίλα στο τζάμι της πόρτας αλλά και πολύ άκαυστο πέλλετς στο τασάκι σε μορφή πέτρας. Αν γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσα να κάνω ή τι φταίει θα του ήμουν ευγνώμον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #12967 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Vesta 40: προσθήκη αισθητήρα "λ";

adonpap έγραψε: Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Προσπαθώ να ρυθμίσω την καύση αλλά δεν μπόρεσα πολλές φορές και γι αυτόν το λόγο σκέφτηκα για αισθητήρα λάμδα. Κάποιος φίλος δεν θυμάμαι ποιος μου είπε να ρυθμίσω τον αέρα αλλά όταν το έκανα (εργοστασιακά ήταν στο auto)την ώρα που άλλαζα την ρύθμιση άλλαζε η δύναμη του βιτηλατέρ αλλά μετά από 5 δευτερόλεπτα ξαναχαμήλωνε δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχω ρυθμίσει και την παροχή πέλλετς αλλά και πάλι τίποτα αρκετή μαυρίλα στο τζάμι της πόρτας αλλά και πολύ άκαυστο πέλλετς στο τασάκι σε μορφή πέτρας. Αν γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσα να κάνω ή τι φταίει θα του ήμουν ευγνώμον.


Επειδη με ενδιαφερει ο Vesta (Vesta η Primus Mavil) τι εγινε τελικα με το προβλημα? Εχεις το αναβαθμισμενο μοντελο η το πιο παλιο? Αν δεν σου ειναι κοπος γραψε δυο λογια για το λεβητα.Γενικα εισαι ευχαριστημενος απο τη λειτουργια-αποδοση?
Σχετικα με το προβλημα σου.Αυτο το διαβασες? www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=45&Itemid=53 μηνυμα 8179 του vasilisk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ