Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9831 από δημητριαδης
Καλησπέρα και πάλι έχω χαθεί για ακόμη μια φορά ψάχνοντας να ζεστάνω οικονομικά το σπίτι μου και θέτω το εξής ερώτημα ,λέβητα πελλετ η λέβητα ξύλου και πελλετ μαζί
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9838 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;

δημητριαδης έγραψε: Καλησπέρα και πάλι έχω χαθεί για ακόμη μια φορά ψάχνοντας να ζεστάνω οικονομικά το σπίτι μου και θέτω το εξής ερώτημα ,λέβητα πελλετ η λέβητα ξύλου και πελλετ μαζί



Η άποψή μου (και ταυτόχρονα και επιλογή μου) είναι το 2ο. Καλό είναι να έχεις την δυνατότητα να μπορείς να καις και άλλα πράγματα εκτός απο πελλετ. Οι καιροί χαλεποί και δύσκολοι. Απλά καλό θα είναι να καταλήξεις σε ένα καλό μηχάνημα αν πας τελικά στην 2η επιλογή. Επικρατεί η άποψη ότι οι λέβητες πελλετ - ξύλου και λοιπών ειδών βιομάζας είναι λιγότερο αποδοτικοί συγκριτικά απο αυτούς που είναι μεμονωμένα για χρήση πελλετ (εγώ προσωπικά διαφωνώ κάθετα και το είδα και στην χρήση).

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9844 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;

kakos έγραψε:

δημητριαδης έγραψε: Καλησπέρα και πάλι έχω χαθεί για ακόμη μια φορά ψάχνοντας να ζεστάνω οικονομικά το σπίτι μου και θέτω το εξής ερώτημα ,λέβητα πελλετ η λέβητα ξύλου και πελλετ μαζί



Η άποψή μου (και ταυτόχρονα και επιλογή μου) είναι το 2ο. Καλό είναι να έχεις την δυνατότητα να μπορείς να καις και άλλα πράγματα εκτός απο πελλετ. Οι καιροί χαλεποί και δύσκολοι. Απλά καλό θα είναι να καταλήξεις σε ένα καλό μηχάνημα αν πας τελικά στην 2η επιλογή. Επικρατεί η άποψη ότι οι λέβητες πελλετ - ξύλου και λοιπών ειδών βιομάζας είναι λιγότερο αποδοτικοί συγκριτικά απο αυτούς που είναι μεμονωμένα για χρήση πελλετ (εγώ προσωπικά διαφωνώ κάθετα και το είδα και στην χρήση).


Ανήκω πλέον στην κατηγορία,και ψαχνω πολύ για εναν λέβητα βιομάζας,που θα μου δίνει την δυνατότητα των επιλογών. Ξύλο-πέλλετ-κουκούτσια-πυρυνόξηλο κλπ. Μόνο που θέλει η επιλογή να είναι καλή..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9846 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;
και εγω το ιδιο προβληματισμενος με εσενα παντελη ειμαι . θελω να παρω σαν αυτον του κακου που με πελλετ ειναι πολυ ευχαριστημενος αλλα μιας και θα καιω πιο πολυ πυρηνα δεν ξερω τι αποδοση εχει με αυτο το καυσιμο . αλλα ενας καλος λεβητας νομιζω οτι δουλευει καλα με ολα τα καυσιμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9848 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;
Επειδη οι εποχές ειναι δυσκολες και πραγματικά δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο με αυτούς που μπλέξαμε δεν ειμαι σε κατασταση να ψαξω για δαπανηρο μηχανημα.Το μηηχανημα του Κακου ειναι πολύ καλό. χωρίς να σε παροτρείνω σε κατι.Του χουμεριανου τον ειδες; Τίμιο,σκυλί και αρκετα οικονομικό.στην κατηγορια του υπάρχουν και αλλοι οικονομικοι.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9850 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;
τον εχω δει και εχω μιλησει με αλλα παιδια σε ενα αλλο forum σχετικα με αυτον και ειναι ευχαριστημενοι μιλησα και με το χουμεριανο . εχει στειλει εναν στη παρο και θα παω να τον δω απο κοντα και να μιλησω με αυτον που τον εχει και καιει πυρηνοξυλο αυτος θελω να δω τι καταναλωση εχει μιας και ειναι κοντα μου και εχουμε τις ιδιες κλιματικες συνθηκες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ