Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9851 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;
Μην ξεχνατε κ τους λεβητες του φιλου μας του egglezos (Σαμαρας) που κ σκυλια εχουν αποδειχτει τοσα χρονια κ Ελληνικοι ειναι! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9852 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

pantelis1973 έγραψε: Επειδη οι εποχές ειναι δυσκολες και πραγματικά δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο με αυτούς που μπλέξαμε δεν ειμαι σε κατασταση να ψαξω για δαπανηρο μηχανημα.Το μηηχανημα του Κακου ειναι πολύ καλό. χωρίς να σε παροτρείνω σε κατι.Του χουμεριανου τον ειδες; Τίμιο,σκυλί και αρκετα οικονομικό.στην κατηγορια του υπάρχουν και αλλοι οικονομικοι.


Σε μιά αγορά (Ελληνική) που ψάχνεται κυρίως από φέτος μαζικά με τη θέρμανση κι επειδή συμφωνώ με το Παντελή γι αυτούς που μπλέξαμε... ίσως ο κόσμος αναζητώντας φτηνή θέρμανση, να πρέπει κατ αρχήν να κοιτάξει συντηρητικά (όχι μεγάλα έξοδα μηχανηματων.. όχι μόνιμες λύσεις.
Ίσως η αγορά σόμπας να ακούγεται πιό καλή (μεταφέρεται εύκολα, τοποθετείται σε μεμονωμένους χώρους, ΜΕΤΑΠΩΛΕΙΤΑΙ σχετικά εύκολα..)
Η θέρμανση ίσως που θα προσφέρει, δεν έχει τα στοιχεία ολοκληρωτικής λύσης.. αλλά δε θα απογοητεύσει κιόλας..
Νομίζω πως το οικονομικό είναι το πρόβλημα κι ίσως ν αποτελεί μιά τίμια λύση.. μέχρι να δούμε..
Το κράτος θα λεγε κανείς πως πρώτα μας ωθεί κάπου.. και μετά περιμένει στη γωνία να μας τιμωρήσει.
Με σκέψη και σύνεση λοιπόν.. κι όχι λύσεις που το κόστος προσδοκεί ν αποσβεστεί σε μεγάλο βάθος χρόνου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9853 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

stergiosbik έγραψε: Μην ξεχνατε κ τους λεβητες του φιλου μας του egglezos (Σαμαρας) που κ σκυλια εχουν αποδειχτει τοσα χρονια κ Ελληνικοι ειναι! ;)


... ΚΑΙ ΑΥΤΟ.... ΑΞΙΖΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9854 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;

pantelis1973 έγραψε:
Ανήκω πλέον στην κατηγορία,και ψαχνω πολύ για εναν λέβητα βιομάζας,που θα μου δίνει την δυνατότητα των επιλογών. Ξύλο-πέλλετ-κουκούτσια-πυρυνόξηλο κλπ. Μόνο που θέλει η επιλογή να είναι καλή..



Λίγο καιρό πριν αγοράσω πυρολυτικό λέβητα ξύλου, είχα δει ένα λέβητα βιομάζας που έκαιγε εκείνη τη στιγμή πυρήνα, και συγκεκριμένα αυτόν της Thermostahl. Τα ίδια διλήμματα είχα κι εγώ...Γιατί να μην μπορεί να κάψει αυτό, εκείνο, το άλλο κλπ. Τι με έκανε να καταλήξω;
Καταρχήν το καύσιμο. Το ξύλο είναι το μόνο που μπορείς να βρεις χωρίς να περάσεις από την παράγκα οποιουδήποτε έμπορα. Προτίμησα δηλαδή κάτι που να καίει όσο το δυνατόν καλύτερα το ξύλο.
Η απόδοση των λεβητών βιομάζας είναι αντίστοιχη με αυτή των απλών ξυλολεβήτων.
Δε μου άρεσε το σύστημα ασφαλείας στην περίπτωση επιστροφής της φλόγας στο σιλό του πυρήνα. Το σύστημα κατάσβεσης με νερό από το παγουράκι μου φάνηκε σα να έπαιζα με playmobil.
Η τιμή του δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητη. Πάνω από 3.000€ είχε στις θερμίδες που ήθελα εγώ.
Για κάποιον βέβαια που είναι σε μια περιοχή (π.χ. Ημαθία, Λέσβο κ.α.)που μπορεί να βρει εύκολα, οικονομικά και ΣΙΓΟΥΡΑ πυρήνα, κουκούτσια -όποιος αριθμός λεβητών και αν τοποθετηθεί- είναι καλή επιλογή. Τον συγκεκριμένο λέβητα που είδα τον θεωρώ καλή επιλογή.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9856 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;
δεν διαφονω αλλα και οι κρητηκοι εχουν χρονια στουλ λεβητες βιομαζας θα πω στο χουμεριανο αν μπορει να μου βαλει συλο σαω βαρελι με αναδευτηρα και διπλο κοχλεια ωστε να καιω και τσιπς και ροκανιδι και ποσο θα κοστισει και αν ειναι καλη η τιμη θα τον παρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9859 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου / pellet;
καλοι οι λεβητες ξυλου και πιο φτηνοι αλλα εδω που ειμαι εγω τα ξυλα εινα πολυ ακριβα για να παρω για το τζακι τα περιμενα απο το σεπτεμβρη και μου τα εφεραν πριν δυο μερες 180 ο τονος τα 2/3 χλωρα ελιες απο σαμο εδω να παρεις απο εμπορα θα τα πληρωσεις 300 τον τονο . οποτε το λεβητα μονο για ξυλο τον ξεχναμε και παμε σε λιγο απ ολα γιατι πυρηνα εχει και με 60 ο τονος και δεν βαζεις σαν τα ξυλα δυο τρεις φορες τη μερα στο λεβητα ασε που οι ξυλολεβητες θελου υποχρεωτικα δοχειο αδρανειας συν 1000 ευρο στο λεβητα αρα δεν ειναι και τοσο φτυνοι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ