Λέβητες pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7135 από erimitis
Λέβητες pellet δημιουργήθηκε από erimitis
Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο οσοι σκεφτονται να αλλαξουν τον λεβητα τους σε πελλετολεβητα να παρουν καποιες πληροφοριες και αποψεις για ηδη δοκιμαζμενους λεβητες ειδικοτερα
1.Μεινατε ευχαριστημενοι απο τον λεβητα σας?
2.Πως συμπεριφερθηκε οταν αλλαξατε μαρκα πελλετ
3.Ποσο εχετε καταναλωσει?
4.Τυχον αλλες διευκρινησεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7147 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητες pellet
Απαντάω λοιπόν πρώτος μου φαίνεται.

1. Οκ μέχρι στιγμής έμεινα ικανοποιημένος απο την αγορά μου (Fuzzy Logic 25Kw)
άψογο δούλεμα με πολλές παραμέτρους ακόμη και για τους ποιο απαιτητικούς του είδους. Μεγάλο καζάνι αποθήκευσης πέλλετ και δυνατότητα καύσης και άλλων ειδών (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη) βιομάζας - ξύλου.
2. Δεν χρειάζεται σχόλια νομίζω ότι η απάντηση είναι αυτονόητη.
3.Η κατανάλωση δραχμικά είναι μικρότερη σε σχέση με το πετρέλαιο. Βέβαια δεν έχω συγκριτικά αποτελέσματα στα βαριά κρύα λόγο αλλαγής του συνόλου των παραμέτρων (θερμομόνωση τύπου κέλυφος αλλαγή κουφωμάτων με ενεργειακά)σε σχέση με πέρσι. Την εβδομάδα που μας πέρασε έκαψα 260 κιλά πέλλετ (7 ημέρες /260 = 37κλ περίπου την ημέρα) με εξωτερικές θερμοκρασίες απο -5 έως και 3-5 το πρωί (70τμ). Η τεράστια διαφορά είναι ότι στο σπίτι δεν είχα ποτέ 24ώρες το 24ωρο σταθερή θερμοκρασία 21,5 -22 βαθμούς κάτι που με το πετρέλαιο θα έκαιγα τα μαλλιά της κεφαλής μου για να το καταφέρω.
4. Αν αποφασίσεις να βάλεις λέβητα βιομάζας πρέπει να αποφασίσεις ότι στον βωμό της οικονομίας θα σπαταλήσεις αρκετές ώρες στο λεβητοστάσιο κατά την διάρκεια του χειμώνα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7149 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητες pellet
κακος
φιλε μου ποσο σου κοστισε η εγκατασταση και ο λεβητας μαζι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7162 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητες pellet
3500 ο λέβητας και υπολογιζω περίπου 1500 ευρω η εγκατασταση με τα πάντα καινούργια (στο λεβητοστάσιο μονο)

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7165 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Λέβητες pellet

kakos έγραψε: Απαντάω λοιπόν πρώτος μου φαίνεται.

1. Οκ μέχρι στιγμής έμεινα ικανοποιημένος απο την αγορά μου (Fuzzy Logic 25Kw)
άψογο δούλεμα με πολλές παραμέτρους ακόμη και για τους ποιο απαιτητικούς του είδους. Μεγάλο καζάνι αποθήκευσης πέλλετ και δυνατότητα καύσης και άλλων ειδών (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη) βιομάζας - ξύλου.
2. Δεν χρειάζεται σχόλια νομίζω ότι η απάντηση είναι αυτονόητη.
3.Η κατανάλωση δραχμικά είναι μικρότερη σε σχέση με το πετρέλαιο. Βέβαια δεν έχω συγκριτικά αποτελέσματα στα βαριά κρύα λόγο αλλαγής του συνόλου των παραμέτρων (θερμομόνωση τύπου κέλυφος αλλαγή κουφωμάτων με ενεργειακά)σε σχέση με πέρσι. Την εβδομάδα που μας πέρασε έκαψα 260 κιλά πέλλετ (7 ημέρες /260 = 37κλ περίπου την ημέρα) με εξωτερικές θερμοκρασίες απο -5 έως και 3-5 το πρωί (70τμ). Η τεράστια διαφορά είναι ότι στο σπίτι δεν είχα ποτέ 24ώρες το 24ωρο σταθερή θερμοκρασία 21,5 -22 βαθμούς κάτι που με το πετρέλαιο θα έκαιγα τα μαλλιά της κεφαλής μου για να το καταφέρω.
4. Αν αποφασίσεις να βάλεις λέβητα βιομάζας πρέπει να αποφασίσεις ότι στον βωμό της οικονομίας θα σπαταλήσεις αρκετές ώρες στο λεβητοστάσιο κατά την διάρκεια του χειμώνα.


Απλά μου κάνουν εντύπωση τα στοιχεία που δίνεις, και θέλω κάποιες διευκρινήσεις. Το σπίτι σου είναι 70 τ.μ, μονοκατοικία μάλλον για να χρειάζεται τόσο μεγάλο λέβητα, ενώ από αυτά που έχω καταλάβει ε΄δω μέσα, με τέτοια μόνωση, βολευόσουν και με λιγότερα Kw.
Γι αυτό το κρύο μ αυτή την απόδοση σε ζέστη μου ακούγεται πολύ λογική μιά κατανάλωση στα 10-11 € τη μέρα. Το διευκρινίζω απλά γιατί κάποιος θα βιαστεί ίσως να κάνει ε΄να πρόχειρο υπολογισμό και να πει πως 300-350€ το μήνα είναι πολλά..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7168 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητες pellet
To ημερήσιο κόστος θέρμανσης για μια κατοικία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 5-6 ευρώ. :)

Όπως και η μέση θερμοκρασία του χώρου μας δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 22 βαθμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ