Έρευνα για λέβητα 30-35kW

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6472 από davidperry
Απαντήθηκε από davidperry στο θέμα Έρευνα για λέβητα 30-35kW

mastoras έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: ............. βγει πιο οικονομικα, απο το να βαλεις μια σομπα - λεβητα ή ακομα και λεβητα που οι αλητες στην αγορα ζητανε 4-5.000.

Δεν ειναι ετσι?


Οχι αγαπητέ μου δεν είναι έτσι. :)

Και εγώ είμαι κατά των ακριβών συσκευών, γιατί απλά δεν έχω χρήματα να τις αγοράσω, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι οι ακριβές συσκευές δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Καλή λύση και συμφέρουσα μια κινέζικη σόμπα, αλλά εάν δεις από κοντά μια Ιταλική, θα σου τρέχουν τα σάλια.

Τι θα πει "αλήτες" ......μην τα ισοπεδώνουμε όλα. :oops:



+1914 συμφωνω. Το καλο οχι απλα ξεχωριζει βγαζει ματια.. και πολλες φορες η <<φθηνια>> τρωει τον παρα.. ποσες φορες εχω παρει ρουχα παπουτσια ηλεκτρονικα μισα λεφτα και ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ.. αλλα οσο μεγαλωνεις μαθαινεις, 37 ειμαι και ακομα δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ... B)

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6481 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Έρευνα για λέβητα 30-35kW
Επειδη η συζητηση ειναι φαυλος κυκλος....απλα να ρωτησω εγω, αν γνωριζετε, φτιαχνονται <<Ιταλικες>> στην Κινα και μετανομαζονται μετα σε Ιταλικες?




Αλητες ειναι οι Ελληναρες και τα καρτελ που στησανε και στον συγκεκριμενο τομεα. Αν δεν τους θεωρειται ετσι, τοτε καλα μας κανουν και πληρωστε τα λεβητακια του χιλιαρικου επι 3, κανενα προβλημα απο μενα.

Εχει σκεφτει κανεις σας οτι με κοστη αγορας τετοια, με το καυσιμο να φτανει στα 300 και τον κοπο μας καθημερινα ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, εκτος και αν το κανεις απο γουστο, μοδα, βιτσιο κτλ? ποτε γινεται η αποσβεση των εγκαταστασεων?
Πως να νοιωσουμε οσοι δωσαμε καποια λεφτα αν του χρονου κατεβει (εστω και 20 λεπτα) το πετρελαιο ?
Πως οταν οι αλητες που λεω θα κατεβασουν αντιστοιχα και την τιμη του τονου πελλετ?

Μεγαλες συζητησεις που πιστευω ειναι οφ τοπικ.

Χαιρετω! Καλο απογευμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6565 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Έρευνα για λέβητα 30-35kW
Επειδη η συζητηση ειναι φαυλος κυκλος....απλα να ρωτησω εγω, αν γνωριζετε, φτιαχνονται <<Ιταλικες>> στην Κινα και μετανομαζονται μετα σε Ιταλικες?

Έχει διαφορά η κατασκευή στην Κίνα, στην Κορέα, στην Ταϊβάν. Τα επώνυμα ευρωπαϊκά προϊόντα δεν φτιάχνονται στην Κίνα, εκεί φτιάχνονται μόνο οι μαϊμούδες.......δεν μπορούν άλλωστε οι Κινέζοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6568 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Έρευνα για λέβητα 30-35kW

kosmidis80 έγραψε: Αλητες ειναι οι Ελληναρες και τα καρτελ που στησανε και στον συγκεκριμενο τομεα. Αν δεν τους θεωρειται ετσι, τοτε καλα μας κανουν και πληρωστε τα λεβητακια του χιλιαρικου επι 3, κανενα προβλημα απο μενα.

Εχει σκεφτει κανεις σας οτι με κοστη αγορας τετοια, με το καυσιμο να φτανει στα 300 και τον κοπο μας καθημερινα ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, εκτος και αν το κανεις απο γουστο, μοδα, βιτσιο κτλ? ποτε γινεται η αποσβεση των εγκαταστασεων?
Πως να νοιωσουμε οσοι δωσαμε καποια λεφτα αν του χρονου κατεβει (εστω και 20 λεπτα) το πετρελαιο ?
Πως οταν οι αλητες που λεω θα κατεβασουν αντιστοιχα και την τιμη του τονου πελλετ?

Μεγαλες συζητησεις που πιστευω ειναι οφ τοπικ.


οφφ τόπικ και εγώ αλλά...

άν τα λεβητάκια του χιλιάρικου είχαν σωστό βαθμό απόδοσης, τότε δεν θα συζητάγαμε άν συμφέρει ή όχι το πέλλετ...αλλά λόγω του ότι ο βαθμός απόδοσης τους είναι δυστυχώς άρρηκτα συνδεδεμένος με ...το χιλιάρικο, τότε το κόστος λειτουργίας τους είναι πολύ σημαντικό και η παραμικρή άυξηση στην τιμή του πέλλετ παίζει μεγάλη σημασία.

Γνώμη μου πάντα, έτσι...ότι ένας σωστός λέβητας, και υπάρχουν πολλοί στην αγορά αυτή την στιγμή, (κυρίως κατηγορίας από 4000 και πάνω) και μία σωστή εγκατάσταση, κάνουν το θέμα "κόστος λειτουργίας" με πέλλετ αρκετά ανελαστικό ως προς τις τιμές του πέλλετ.

Αυτό που χρειάζεται είναι καταναλωτική συνείδηση γιατί άν περιμένετε από επαγγελματική συνείδηση, δυστυχώς εμείς οι επαγγελματίες του χώρου δεν την έχουμε ακουστά την έννοια. :blush: (πλύν εξαιρέσεων δηλαδή γιατί θα πέσει φωτιά να με κάψει.. :P )

Εδώ μπαίνει και η συμβολή του φόρουμ αυτού και όποιου άλλου...(και τα ευρωπαικά φόρουμ είναι πολύ κατατοπιστικά)...δυστυχώς, από την στιγμή που πολλοί επαγγελματίες του χώρου μας δρούν με γνώμονα ΜΟΝΟ το κέρδος, πρέπει οι καταναλωτές να αποκτήσουν την κατάλληλη κατάρτιση να ξεχωρίζουν το σωστό προιόν από μόνοι τους..το ξέρω ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα αλλά πείτε μου εσείς μιαν άλλη πιο τίμια λύση...ποιόν θα πιστέψετε ? εμένα ? ή τον γείτονα που από εγωισμό δεν λέει ότι έκανε πατάτα? κανένα!! Μόνοι σας πρέπει να σχηματίσετε άποψη !

κάποτε που βγήκε το θέμα "γολγοθάς η επιλογή λέβητα πέλλετ" έλεγα ότι κάνετε λάθος και δεν είναι γολγοθάς...τελικά είχα άδικο γιατί με αυτά που ακούω στην αγορά ότι λέγονται καθημερινά και αυτά που τραβάτε, έχω αρχίσει να αμφισβητώ και εγώ αυτά που ξέρω... :ohmy:

τεσπάντων, υπομονή κύριοι, σιγά σιγά όλα ελπιζω να ξεκαθαρίσουν (άν και στο πετρέλαιο δεν ξεκαθαρισαν ποτε αλλα αυτό είναι άλλη υπόθεση...) και μακάρι όλοι να επιτύχουν αυτό που κυνηγάνε...δηλαδή οικονομία πρωτίστως και μετά όλα τα υπόλοιπα γιατί οι καιροί δεν είναι για να πετάμε λεφτά...

κλείνω το οφφ τόπικ...μη βαράτε κύριε διαχειριστά... :kiss:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6586 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Έρευνα για λέβητα 30-35kW
Δυστυχώς το κράτος μας κυνηγάει. Πριν 8-9 χρόνια έβαλα διαδικασία αερίου,έδωσε ένα σταθερό κίνητρο (μειωμένη τιμή) κι έβαλε τόσο κόσμο στα έξοδα.
κερρδισμένοι όσοι ειχαν παλιό λέβητα και οι παλιές κεντρικές θερμάνσεις (κύρια όσες είχαν πρόβλημα συνεννόησης.)
Πιστε'υω πως η κεντρική θέρμανση (όποιας μορφής) ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ, είναι η οικονομικότερη λύση.
Στη ση,ερινή βέβαια κατάσταση, ακούγεται αστείο.
Σήμερα το αέριο κοστίζει αρκετά περισσότερο από τη καυση πελλετ, ξύλου.
Το κράτος έκανε εκστρατεία για τη θέρμανση κι όχι τη μόνωση τότε.Ενεργοβόρο και εισπρακτικό, φρόνταιζε πάντα κάποια συμφέροντα. Φανταστείτε να γίνοντας μονώσεις σε πολυκατοικίες, με ουσία, πόσο κάυσιμο θα ήθελαν κάποια σπίτια σήμερα???
Όμως οι περισσότεροι πήραν μεγάλα μηχανήματα, να καλύψουν τα ενργοβόρα παλιά σπίτια.
Σχεδόν κανείς δε παρότρυνε να τροποποιηθούν οι κεντρικές θερμάνσεις ( με μικρότερο ατομικό κόστος) και τα επιπλεον να δωθούν για μόνωση.
Δυστυχώς εμείς οι Έλληνες έχουμε μάθει πως τα χρήματα πρέπει να "φαίνονται".. και στη μόνωση δε φαίνονται. Ούτε η αλλαγή κεντρικού λέβητα φαίνεται.. ενώ το ατομικό!!!!
Αχ αυτό το ατομικό.... ένα μεγάλο μειονέκτημα της φυλής μας... με το παρά μου και τη κυρά μου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ