Ανοιχτό δοχείο διαστολής και ασφάλεια

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7054 από aithio
Κάνεις λάθος.
Δεν είμαι έμπορος και μάλιστα έχω τελείως διαφορετική άποψη για τους έμπορους με σένα....
Όχι για όλους φυσικά.
Θεωρώ ότι γενικά υπάρχει μία υποτίμηση της ασφαλιστική διάταξης και από πολλούς εμπόρους.
Την ασφαλιστική διάταξη δεν έχει καμία δουλειά να την ορίσει ο υδραυλικός ο έμπορος ή ο ιδίωτης.
Την ασφαλιτική διάταξη την ορίζουν τα πρότυπα ασφαλείας που έχει αποφασίσει κάθε χώρα να ακολουθεί.

Σε καμία περίπτωση δεν σου απέρριψα ευθύνες ούτε είπα ότι έβρισες κανένα...
Απλός σου επέστησα την προσοχή μιας και το φόρουμ το διαβάζουν πολλοί και δεν πρέπει να αντιμετοπίζουμε αυτό το θέμα με ελαφρότητα.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7065 από mastoras

aithio έγραψε: Κάνεις λάθος.
Την ασφαλιστική διάταξη δεν έχει καμία δουλειά να την ορίσει ο υδραυλικός ο έμπορος ή ο ιδίωτης.
Την ασφαλιτική διάταξη την ορίζουν τα πρότυπα ασφαλείας που έχει αποφασίσει κάθε χώρα να ακολουθεί.


Γιατί υπάρχουν πρότυπα ασφάλειας στην Ελλάδα για τις θερμοϋδραυλικές εγκαταστάσεις ? :huh:

Αν ναι που μπορεί κανείς να τις βρεί ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7068 από mastoras

paparatsos έγραψε: μηπωε τελικα το προβλημα που εχουν οι ξυλολεβητες με την διακοπη του ρευματος να ειναι παπατζιλικι για να πουλανε οι εμποροι διαφορα ηδη ασφαλιστικων?


Οχι αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει γιατί τα ασφαλιστικά, οι λεγόμενες σκάστρες που ξέρουν όλοι κοστίζουν μερικά ευρώ, και σε αυτά δεν δίνουν σημασία οι έμποροι.

Πάντως ο aithio έχει δίκιο στο ότι με τον ατμό δεν παίζει κανείς. :angry:

Και για την ιστορία σου αναφέρω ότι έχει σκοτωθεί κόσμος από σκάσιμο τζάκι-λέβητα. Σε κάποια περίπτωση από ότι θυμάμαι στην Δράμα το 1995 ξεκληρίστηκε σχεδόν οικογένεια.

Επίσης δεκάδες αναφορές υπάρχουν για έκρηξη ξυλολέβητα, κάποιες από αυτές με σοβαρούς τραυματισμούς, και κάποιες με μεγάλες υλικές ζημιές.

Οι περιπτώσεις ζημιών από ατμοποίηση του νερού σε λέβητα, που δεν έχουν καταγραφεί είναι εκατοντάδες.
Είχα την δυσάρεστη εμπειρία στην ζωή μου να ζήσω μια τέτοια φριχτή κατάσταση με σκάσιμο υδραυλικού τζακιού, παρόλο που δούλευε ο κυκλοφορητής. Απλώς από άγνοια και παιδιά τότε, το μπουμπουνίσαμε ανεβάζοντας την θερμοκρασία πάνω από τα επιτρεπτά όρια. Έβρασε το νερό, άνοιξαν οι δύο ασφαλιστικές βαλβίδες, αλλά παράλληλα το τζάκι ανατινάχτηκε στην κυριολεξία ....... ευτυχώς χωρίς θύματα.

Αυτά :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7183 από aithio

Γιατί υπάρχουν πρότυπα ασφάλειας στην Ελλάδα για τις θερμοϋδραυλικές εγκαταστάσεις ?


Μάστορα φίλε μου.
Αν θέλεις πραγματικά να σου πω τι υπάρχει στην Ελλάδα θα πω κακιά κουβέντα.
Στην Ελλάδα υπάρχουν κάποιοι κανονισμοί κεντρικών θερμάνσεων που επικυρώνονται με προεδρικό διάταγμα.
Συνήθως ακολουθούμε ξένα πρότυπα.
Ελα όμως που τα πρότυπα δεν τα βρίσκεις δωρεάν.
Θα πρέπει να πληρώσει κανείς για να τα πάρει είτε αυτά είναι DIN είτε ΕΝ είτε άλλης χώρας.
Από ότι ξέρω όμως συνήθως οι εταιρίες που κατασκευάζουν λέβητες συνήθως ακολουθούν κάποιο πρότυπο το οποίο και συστήνουν στα εγχειρίδια τους.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7197 από paparatsos

Πάντως ο aithio έχει δίκιο στο ότι με τον ατμό δεν παίζει κανείς.


Μα συμφωνω φιλε μου αλλα για να καταλάβεις τι θελω να πω, για παραδειγμα αν εχεις να εγκαταστησεις ενα απλο ξυλολεβητα με κλειστο δοχειο ας πουμε και βαλεις πανω στον λεβητα 2 τετοιες βαλβιδες http://www.thermis-sa.gr/smallimg/w300h300_684.jpghttp:// με εναν καλο πληρωτη και ενοειται μηχανικο θερμοστατη (με την αλυσιδιτσα εννοω) που κλεινει εκει που θελεις εσυ και κοβει τον αερα στο χωρο καυσης με αποτελεσμα να μην αφηνει τα ξυλα να καουν, ε αυτο το συστημα δεν ειναι αρκετα ασφαλες αν για τον α η β λογο κοπει το ρευμα?
Γιατι πρεπει να παμε σε εναλλακτες θερμοτητας και UPS και διαφορα αλλα τεχνασματα?

Μάστορα φίλε μου.
Αν θέλεις πραγματικά να σου πω τι υπάρχει στην Ελλάδα θα πω κακιά κουβέντα.


Χεχεχε πεστα φιλε αφου ετσι ειναι τι να λεμε τωρα.... κακαλα υπαρχουν στην Ελλαδα φιλος :lol:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by paparatsos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7220 από egglezos

paparatsos έγραψε:

Πάντως ο aithio έχει δίκιο στο ότι με τον ατμό δεν παίζει κανείς.


Μα συμφωνω φιλε μου αλλα για να καταλάβεις τι θελω να πω, για παραδειγμα αν εχεις να εγκαταστησεις ενα απλο ξυλολεβητα με κλειστο δοχειο ας πουμε και βαλεις πανω στον λεβητα 2 τετοιες βαλβιδες http://www.thermis-sa.gr/smallimg/w300h300_684.jpghttp:// με εναν καλο πληρωτη και ενοειται μηχανικο θερμοστατη (με την αλυσιδιτσα εννοω) που κλεινει εκει που θελεις εσυ και κοβει τον αερα στο χωρο καυσης με αποτελεσμα να μην αφηνει τα ξυλα να καουν, ε αυτο το συστημα δεν ειναι αρκετα ασφαλες αν για τον α η β λογο κοπει το ρευμα?
Γιατι πρεπει να παμε σε εναλλακτες θερμοτητας και UPS και διαφορα αλλα τεχνασματα?


γιατί άν ο λέβητας σου δεν έχει αρκετή περιεκτικότητα σε νερό, και τον έχεις γεμίσει με ξύλα γιατί νο΄μίζεις ότι...έτσι είναι το σωστό, τότε, όσο και να κλείσουν τα τάμπερ αέρα, μία μικρή κάυση θα την έχεις...ΟΤΙ ΛΕΒΗΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ! Αν λοιπόν εσύ εξακολουθείς να μήν καταναλώνεις, είναι αναπόφευκτο ο λέβητας να βράσει. Μου έχει συμβεί σε λέβητες δικούς μου αλλά και σε Windhager. Είναι κανόνας, μήν το ψάχνετε. Στους λέβητες ξύλου πρέπει να βάζουμε όλα τα απαραίτητα ασφαλιστικά! Δείτε και το ΕΝ-303.

ένα παράδειγμα της πιο ακραίας περίπτωσης:
Λέβητας Windhager 18 KW πυρόλυσης ΜΕ δοχείο αδρανείας 825 λίτρων, υδραυλικό εξισσοροπητή, τα πάντα...
Ο χρήστης συνήθιζε να "τιγκάρει" τον λέβητα με ξύλα πρίν πάει για ύπνο (ακόμα και άν το δοχείο είχε υψηλή θερμοκρασία >80) ... το αποτέλεσμα ήταν κατά τις 2 η ώρα το βράδυ το λεβητοστάσιο έκανε θόρυβο...είχαν ανοίξει τα ασφαλιστικά και το θερμοστατικό κύκλωμα και τρέχανε όλα...

επειδή λοιπόν ο χρήστης μπορει για να τον Α ή Β λόγο να κάνει κάποιο λάθος χειρισμό, εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να εξασφαλίζουμε ότι όλα είναι προστατευμένα μέχρις εσχάτων. Η στάμνα πάει πολλές φορές στην πηγή...μία φορά όμως θα σπάσει

(τίποτα δεν αναπληρώνει ότι αυτή η οικογένεια που αναφέρατε ξεκληρίστικε...για μια τσιγκουνιά)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ