Ανοιχτό δοχείο διαστολής και ασφάλεια

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6194 από paparatsos
Γεια σας παιδαις.. :cheer:
Εχω μια απορια για την εγκατασταση ενος ξυλολεβητα με ανοιχτο δοχειο πληρωσεως,ηθελα να ξερα αν σε μια τετοια εγκατασταση χρειαζεται να εχεις βαλει στον λεβητα σου 2 βαλβιδες θερμικες και πιεσεως(απο αυτες που κυκλοφορουν στην αγορα) η επειδη ειναι εγκατεστημενο το δοχειο πληρωσεως δεν χρειαζεται να ειναι και πιεσεως?μηπως σε αυτα τα δυκτια βαζουν μονο θερμικες βαλβιδες εκτονωσης?και αν μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως λειτουργει το συστημα αυτο :blink: ααα και κατι ακομα ... το δοχειο πληρωσεως ποσα λιτρα πρεπει να ειναι?
Ευχαριστω εκ των προτερων.. ;)

ΥΣ Ο λεβητας που θα εγκατασταθει θα ειναι ενας της Combi!
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by paparatsos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6395 από mastoras
Ποια είναι η απόσταση από το ανοιχτό δοχείο διαστολής μέχρι τον λέβητα ?

Πόσο νερό προβλέπεται να έχει η εγκατάσταση και ο λέβητας ?

Για να έχεις μπει στην διαδικασία κατασκευής ενός ανοιχτού κυκλώματος θέρμανσης, σίγουρα θα έχεις βρει και τον ανάλογο μερακλή τεχνίτη που θα στο φτιάξει, γιατί τέτοιες εγκαταστάσεις δεν κατασκευάζονται πια. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6399 από aithio

paparatsos έγραψε: Γεια σας παιδαις.. :cheer:
Εχω μια απορια για την εγκατασταση ενος ξυλολεβητα με ανοιχτο δοχειο πληρωσεως,ηθελα να ξερα αν σε μια τετοια εγκατασταση χρειαζεται να εχεις βαλει στον λεβητα σου 2 βαλβιδες θερμικες και πιεσεως(απο αυτες που κυκλοφορουν στην αγορα) η επειδη ειναι εγκατεστημενο το δοχειο πληρωσεως δεν χρειαζεται να ειναι και πιεσεως?μηπως σε αυτα τα δυκτια βαζουν μονο θερμικες βαλβιδες εκτονωσης?και αν μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως λειτουργει το συστημα αυτο :blink: ααα και κατι ακομα ... το δοχειο πληρωσεως ποσα λιτρα πρεπει να ειναι?
Ευχαριστω εκ των προτερων.. ;)

ΥΣ Ο λεβητας που θα εγκατασταθει θα ειναι ενας της Combi!


Τα ανοιχτά δοχεία διαστολής υπολογίζονται βάση τους συντελεστής διαστολής του νερού και τοποθετούνται στην επιστροφή.
Συνήθως για βαλβίδα ασφάλειάς υπάρχει ένα άλλος σωλήνας από την προσαγωγή του λέβητα και όσο πιο κοντά σε αυτόν που καταλήγει στην ταράτσα πιο ψηλά από το δοχείο και κάνει την γνωστή μαγκούρα.
Έχει ιδιαίτερη σημασία το σημείο που θα γίνει ο κόμβος (ταφ) της γραμμής του δοχείο με την σωλήνα επιστροφής.
Αν γίνει σε λάθος σημείο η σωλήνα ασφαλείας θα πετάει νερό κατα την λειτουργία του κυκλοφορητή
Μειονέκτημα αυτών των εγκαταστάσεων με ανοιχτό δοχείο διαστολής είναι ο παγετός.SOS.
Αν είχα να κάνω με ανοιχτό δοχείο διαστολής πέρα απο την γραμμή ασφαλείας (μαγκούρα) θα τοποθετούσα και μία μηχανική βαλβίδα πιέσεως για τον φόβο των ιουδαίων ίσως και κλειστό δοχείο ταυτόχρονα.
Επαναλαμβάνω ότι ο μεγάλος φόβος είναι ο ΠΑΓΕΤΟΣ

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6402 από Nasikas
για τον παγετό συμφωνώ και επαυξάνω.
Όμως τα αντιψυκτικά που βάζουν στο χωριό μου δεν κάνουν δουλειά λες;

(να προσθέσω ότι είμαι υπερ του UPS εξ αιτίας των διακοπων ρευματος που θα έχουμε στο μέλλον)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6404 από aithio

Nasikas έγραψε: για τον παγετό συμφωνώ και επαυξάνω.
Όμως τα αντιψυκτικά που βάζουν στο χωριό μου δεν κάνουν δουλειά λες;

(να προσθέσω ότι είμαι υπερ του UPS εξ αιτίας των διακοπων ρευματος που θα έχουμε στο μέλλον)


Φίλε Nasika.
Οσο το αντιψυκτικό βρίσκετε στην εγκατάσταση ναι κάνει δουλειά.
Αλλά πάρε την ακραία περίπτωση.
Ατμοποίηση, διαρροή, μικροδιαρροή και ταυτόχρονα πλήρωση από το δοχείο διαστολής με φρέσκο νερό χωρίς αντιψυκτικό.
Και άντε...Αν έχεις να κάνεις με κάποιον ιδιώτη που πιάνουν τα χέρια και ξέρει πέντε πράγματα έχει καλός....
Αν όχι;
Αλλά ακόμα και να υπάρχει ο έμπειρος ιδιώτης δεν μπορεί να κάθετε απίκο και να παρακολουθεί την εγκατάσταση.

Για αυτό θεωρώ λογικό ένα έξτρα κοστολόγιο 150 ευρώ για διπλή ασφάλεια.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6441 από egglezos

Nasikas έγραψε: για τον παγετό συμφωνώ και επαυξάνω.
Όμως τα αντιψυκτικά που βάζουν στο χωριό μου δεν κάνουν δουλειά λες;

(να προσθέσω ότι είμαι υπερ του UPS εξ αιτίας των διακοπων ρευματος που θα έχουμε στο μέλλον)


με διάρκεια ζωής μπαταριών 2 χρόνια στην καλύτερη? θα μου επιτρέψετε να μην συμφωνήσω... δεν το θεωρώ σωστή λύση. Οταν θα χρειαστεί να δουλέψει κατά πάσα πιθανότητα θα έχει μείνει από ρεύμα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ