Βοηθεια με θερμανση!!!

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170818 από Oneplus
Βοηθεια με θερμανση!!! δημιουργήθηκε από Oneplus
Καλησπέρα παιδιά, νεος στην ομαδα εδω!!! Τα φώτα σας αν μποορειτε...Θελω να βαλω θερμανση στο σπιτι που μενωτο οποιο ειναι γυρο στα 85-90 τ.μ., αλλα ειμαι ανάμεσα σε σομπα ξυλου που θα την συνδεσω με τα καλοριφερ και σε αεροθερμη σομπα πελλετ με μπατζετ γυρω στα 1200 ευρω. ο θερμουδραβλικος που ηρθε για να δει τον χωρο μου ειπε να τοποθετησουμε σομπα καλοριφερ με ξυλα και συνδεση με τα σωματα (γυρο στα 1000-1200 ευρω το κοστος) αλλα στο σπιτι θα πρεπει να περαστουν σωληνες και καμιναδα και δεν ξερω αν το αποτελεσμα θα ειναι αισθητικα καλο και δεν θελω να γινει σαν τσαντιρι το σπιτι. Η αλλη λυση που σκεφτηκα εγω ειναι να βαλω μια αεροθερμη σομπα ξυλου την Werstahl ΖΕΥΣ ZS10(ξερει καποιος αν ειναι καλη η συγκεκριμενη???). Ποια ειναι η γνωμη σας???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170819 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Βοηθεια με θερμανση!!!
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑ!!!!Αν αντέχεις να γίνεις θερμαστής αν εχεις καλή μέση και μπράτσα αν αντέχεις να πληρώνεις ξύλα η αν αντέχεις να πας να κόβεις(γενικά απαγορεύεται) και αν αντέχεις κουβαλημα ντανιασμα ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΑΝ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!!ΤΟΤΕ βαλε ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ.ΣΟΜΠΑ ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ ΠΕΛΛΕΤ ΔΕΝ ΘΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΒΑΛΕ ΣΟΜΠΑ ΠΕΛΛΕΤ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ ΜΕ ΠΕΛΛΕΤ .ΠΑΡΕ ΚΕ ΤΗΛ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΙΛΙΟΓΡΑΨΕΙ!!!! 6942065727

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170820 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Βοηθεια με θερμανση!!!

Oneplus έγραψε: Καλησπέρα παιδιά, νεος στην ομαδα εδω!!! Τα φώτα σας αν μποορειτε...Θελω να βαλω θερμανση στο σπιτι που μενωτο οποιο ειναι γυρο στα 85-90 τ.μ., αλλα ειμαι ανάμεσα σε σομπα ξυλου που θα την συνδεσω με τα καλοριφερ και σε αεροθερμη σομπα πελλετ με μπατζετ γυρω στα 1200 ευρω. ο θερμουδραβλικος που ηρθε για να δει τον χωρο μου ειπε να τοποθετησουμε σομπα καλοριφερ με ξυλα και συνδεση με τα σωματα (γυρο στα 1000-1200 ευρω το κοστος) αλλα στο σπιτι θα πρεπει να περαστουν σωληνες και καμιναδα και δεν ξερω αν το αποτελεσμα θα ειναι αισθητικα καλο και δεν θελω να γινει σαν τσαντιρι το σπιτι. Η αλλη λυση που σκεφτηκα εγω ειναι να βαλω μια αεροθερμη σομπα ξυλου την Werstahl ΖΕΥΣ ZS10(ξερει καποιος αν ειναι καλη η συγκεκριμενη???). Ποια ειναι η γνωμη σας???


Καλημερίζω και καλωσορίζω στο forum.
Άλλο πράγμα η κεντρική (σόμπα συνδεδεμένη με τα σώματα καλοριφέρ) και άλλο πράγμα η τοπική θέρμανση (αερόθερμη σόμπα).
Γιατί χρειάζεστε νέες σωληνώσεις για την υδραυλική σΰνδεση; Είστε σε πολυκατοικία με κοινόχρηστη κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία και θέλετε να αποκοπείτε από αυτήν;
Γιατί μόνο τότε απαιτείται κάτι τετοιο (αν δε γνωρίζει πώς να το κάνει ο υδραυλικός να βρείτε άλλον).
Εκτός αν έχετε αυτονομία και η θέση του συλλέκτη είναι μακριά από τη θέση που μπορεί να τοποθετηθεί η σόμπα για να είναι σωστή η κατασκευή της διαδρομής της καπνοδόχου.
Υ.Γ.: Δεν έχω γνώμη για τη συγκεκριμένη σόμπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170822 από Oneplus
Απαντήθηκε από Oneplus στο θέμα Βοηθεια με θερμανση!!!
Ναι η θέρμανση ήταν κεντρική και έχει βάλει ο κάθε ένας ότι θέλει...οι σωληνώσεις θα μπουν αναγκαστικά διότι το σπίτι είναι ανάμεσα από άλλα 2 σπίτια στο κέντρο 3ο όροφο και από πάνω πλάκα και το δικό μου έχει μόνο μπροστά μπαλκόνι (γενικά είναι ζεστό). απλά θέλω κάτι που να μπορώ να το πάρω μαζί μου σε άλλο σπίτι διότι είναι σε περίεργη κατάσταση λόγο δανείου και δικαστηρίων το σπίτι...Κώστα ευχαριστώ θα σε πάρω πιο μετά αν μπορέσω γιατί είμαι στην δουλειά... επίσης στο πέλλετ ξέρω και δικούς μου στο οποίο έχουν βγάλει στο μπαλκόνι ένα μπουρι μικρό και οριζόντιο και τίποτα άλλο,δεν κάνανε δηλαδή το μπουρι να βγαίνει προς τα πάνω γιατί δεν έχει τόσο καπνα
Last edit: 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Oneplus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170824 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Βοηθεια με θερμανση!!!
Για τα ξύλα ότι και να βάλεις έχει φασαρία .
Θέλει καθάρισμα , και ξερά ξύλα
Εάν έχεις χώρο και όρεξη να ασχολείσαι με τα ξύλα , προχώρησε το
Επίσης θέλει και σωστή μελέτη της καπνοδόχου να μην έχεις θέματα ελκυσμου .

Εφόσον το σπίτι όπως γράφεις έχει διαφορά δικαστικά θέματα γιατί δεν βάζεις 2 κλιματιστικά και ότι και να γίνει τα παίρνεις μαζί σου όπου μετακομίσεις.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170825 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Βοηθεια με θερμανση!!!

meletis έγραψε: Για τα ξύλα ότι και να βάλεις έχει φασαρία .
Θέλει καθάρισμα , και ξερά ξύλα
Εάν έχεις χώρο και όρεξη να ασχολείσαι με τα ξύλα , προχώρησε το
Επίσης θέλει και σωστή μελέτη της καπνοδόχου να μην έχεις θέματα ελκυσμου .

Εφόσον το σπίτι όπως γράφεις έχει διαφορά δικαστικά θέματα γιατί δεν βάζεις 2 κλιματιστικά και ότι και να γίνει τα παίρνεις μαζί σου όπου μετακομίσεις.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ απολύτως.. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω.
Σε ένα σπίτι 85-90 τ.μ. βάζεις ένα 18άρι για τον ενιαίο χώρο (σαλοκουζινοτραπεζαρία - 700 ευρώ) και 2 12άρια για να ανοίγεις τις πόρτες και να θερμαίνονται/ψύχονται και διάδρομος/λουτρό/wc (800 ευρώ).
Με 1500 ευρώ (περιλαμβάνεται η τοποθέτηση) καλύπτεσαι και για θέρμανση και για ψύξη, ενώ είναι η πιο οικονομική στο κόστος κατανάλωσης από όλα τα είδη θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ