Αγορά λέβητα βιομάζας

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169015 από harouhiko
Αγορά λέβητα βιομάζας δημιουργήθηκε από harouhiko
Καλησπέρα.
Εδώ και λίγες μέρες είμαι σε αναζήτηση για αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου μου με έναν βιομάζας.
Για την ακρίβεια έψαχνα για πέλλετ, αλλά πρόσφατα έμαθα για το πυρηνόξυλο και ψάχνομαι έχοντας πολλές απορίες.
Μάλιστα παρακολουθώντας διάφορα θέματα στο φόρουμ, μου δημιουργήθηκαν και νέες.
Μιλάμε για 3 αυτόνομα διαμερίσματα 55τ.μ. στην Αθήνα με αλουμίνια, διπλά τζάμια, χωρίς μόνωση ταράτσας.
Επιγραμματικά λοιπόν:
1) Σε σχέση με το πέλλετ, ποιο έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης;
2) Τελικά μυρίζει;
3) Κατά μέσο όρο κάθε πότε πρέπει να καθαρίζω τη στάχτη;
4) Κάθε φορά που αλλάζω τύπο καυσίμου ή ακόμα και παρτίδα πυρηνόξυλου, πρέπει να αλλάζω τις ρυθμίσεις; Είναι εύκολες;
5) Στην Αθήνα βρίσκω έυκολα πυρηνόξυλο και πόσο κοστίζει περίπου;
6) Τέλος, έχω βρει τον λέβητα Werstahl Hercules HS40 . Πώς σας φαίνεται; Έχω δει στο φόρουμ που πολλοί προτείνουν Σαμαρά κλπ, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να διαθέσω αυτό το ποσό. Και τα 2000 ευρώ του Werstahl είναι οριακά. Αξίζει πιστεύετε;
Ευχαριστώ.
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by harouhiko.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169019 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Αγορά λέβητα βιομάζας
Αθήνα και πυρηνόξυλο απλά το ξεχνάς.(Μυρωδιά καπνό κλπ.)
1 το πέλλετ, έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης
2 ναί
3 ανάλογα τον λέβητα απο μία ημέρα έως.....
4 για πυρινόξυλο όχι αλλα για άλλο τύπο πχ πέλλετ ναί
5 δεν γνωρίζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169020 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Αγορά λέβητα βιομάζας
Σου λέω τη γνώμη μου καλύτερα λέβητα πέλλετ που βρίσκεις παντού ενώ πυρινοξυλο ΕΧΕΙ ΒΑΣΑΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΓΝΟ ΜΥΡΟΥΔΙΑ ΜΑΥΡΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΙΑ.ΤΑ ΖΟΥΜΕ ΕΔΩ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ !!!ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ όλο θέματα έχουν μια κοχλία μια μοτέρ κ.αΔεν εχεις φυσικό αέριο στην περιοχή για δες.για ρεύμα ότι σκεφτείς για θέρμανση ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ.ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΙΣΑ KW με τις απαιτήσεις που θες(π.χ. ζεστό νερό χρήσης) τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ(Π.Χ ΜΙΚΡΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ