Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Καπνοδόχος τζακιού

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166455

• Valo
  • Το Άβαταρ του/της Valo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες42
    • Κάρμα: 0
scheme.png

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
Θα ήθελα την γνώμη σας καθώς προς την άνοιξη σκέφτομαι να τοποθετήσω τζάκι στο σαλόνι μου και λόγω ιδιομορφίας του χώρου ο μοναδικός δρόμος για την καμινάδα θα πρέπει να έχει ένα οριζόντιο τμήμα.Το μελέτησα αρκετά και καταλήγω σε οριζόντιο τμήμα μήκους 4,5 μέτρων με κλιση τουλάχιστον 10% ,και κατόπιν ένα ταφ και κάθετο τμήμα 5 μέτρων + το καπέλο.
Με λίγα λόγια η καμινάδα θα περνά για 3,2 μέτρα πάνω απο τα ντουλάπια της κουζίνας με κλίση , κατόπιν μέσα απο την εσωτερική σκάλα για άλλα 1,2μ και θα βγεί στο πλάι του σπιτιού με κατέυθυνση ίσια πάνω για 5 μέτρα. Το οριζόντιο τμήμα θα είναι απο αμόνωτο λείο καπναγωγό μέσα σε κατασκευή απο πυράντοχη γυψοσανίδα με μόνωση πετροβάμβακα αλουμινιου και με περσίδες για να κερδίσω στην κουζίνα και την σκαλα την θερμότητα, και τα εξωτερικά τμήματα με διπλού τοιχώματος- μονωμένα. Το καθάρισμα θα γίνεται σε όλα τα τμήματα με έυκαμπτες προεκτάσεις με βούρτσα και περιστροφικό δράπανο. Έτσι καθαρίζω την καμινάδα του ξυλολέβητα μου σε λιγότερο απο 5 λεπτά.

Θα έχω προβλήματα κατα την άποψή σας όσο αφορά τον ελκυσμό?
Να το τολμήσω ή να πω του Αη Βασίλη να μπαίνει απο την πόρτα ?? :lol:
Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Τελευταία διόρθωση: 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν από Valo.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166462

• GEORGIOSK-DRAMA
  • Το Άβαταρ του/της GEORGIOSK-DRAMA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
valo η κλειση νομιζω ειναι μικρη,και η αποσταση εξοδου μεγαλη....εδω θελει προσοχει.αν συμβη κατη κακο μεσα στην οριζοντια καμιναδα (θεος φυλαξει} πυρε ολο το σπιτι φωτια............

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166499

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1235
    • Κάρμα: 40
μην το τολμησεις :)
μπορεις ομως να ρωτησεις αν παιζει κατι με ανεμιστηρα απαγωγης

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166501

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες67
Ο Αι Βασίλης έχει εναλλακτική εκτός από την πόρτα και το παράθυρο...
Και μένα η γνώμη μου είναι μην τον κάνεις. Είναι πολύ μεγάλο το σχεδόν οριζόντιο τμήμα, με μικρή κλίση και ο κίνδυνος μεγάλος αφού θα καις ξύλα, όσο ξερά και να είναι.
Εκτός αν είσαι διατεθειμένος να το ρισκάρεις αλλά και να καθαρίζεις συνέχεια με τη μέθοδο που λες.
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166503

• Valo
  • Το Άβαταρ του/της Valo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Δεν είναι τόσο πρόβλημα το καθάρισμα με τα εργαλεία που έχω , δεν με απασχολεί τίποτα απο αυτά. Απλά δεν ξέρω αν θα έχει σωστό ελκυσμό.. Ούτως η άλλως δεν θα το καίω περισσότερο απο 5-6 φορές το χρόνο. Δεν θα μπεί δηλαδή να μας ζεστάνει , απλά για το γούστο που λέμε , λίγο με τα μωρά τα Χριστούγγεννα λίγο Πρωτοχρονιά - άντε και μια στο καρναβάλι... :P
Η εναλλακτική που έχω έιναι να το τοποθετήσω στην απέναντι γωνία όπου η καμινάδα θα βγεί απευθείας έξω αλλά εκεί έχουμε την τραπεζαρία και δεν βολέυει - γκρινιάζει και η γυναίκα, και η αλήθεια είναι ούτε εγώ το θέλω να ακυρώσω την τραπεζαρία.

Στο Αη Βασίλη να δούμε τι θα πώ και στις μικρές μου κόρες.... :woohoo:

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166508

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Όσο γιαυτό, και εφόσον έχεις και μικρά κορίτσια, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να τους κάνεις το χατίρι, ακόμα και χωρίς τον ανεμιστήρα που πρότεινε ο Δημήτρης, αν καις ξερά ξύλα και το ύψος της καμινάδας είναι ψηλότερα από γειτονικά εμπόδια που δημιουργούν τυχόν καθοδικά ρεύματα.
Καμιά φορά και η γκρίνια από τις γυναίκες είναι δικαιολογημένη γιατί αυτές τραβάνε το ζόρι με αυτές τις τροποποιήσεις.
Σε μένα πάντως το τζάκι είναι παροπλισμένο 5 χρόνια τώρα, από τότε που οι δικές μου μάθανε ότι ο Αη Βασίλης λέγεται Αη Γιώργης...

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166513

• Valo
  • Το Άβαταρ του/της Valo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
giokaspart έγραψε:
Σε μένα πάντως το τζάκι είναι παροπλισμένο 5 χρόνια τώρα, από τότε που οι δικές μου μάθανε ότι ο Αη Βασίλης λέγεται Αη Γιώργης...

Αχαχαχα... πολύ καλό ! Κάνε το τζάκι τώρα εικονοστάσιο-εκκλησάκι με κεριά και εικόνες του , να σε έχει ο Θεός και ο Αη Γιώργης πάντα καλά , να σε χαίρονται και να τις χαίρεσαι !
Αν τυχόν κάνω την μ@λκία και το τολμήσω ,έχεις να μου προτείνεις κάτι σε αερόθερμο το πολύ 10-15 kw γωνιακό με συρόμενη πόρτα ? Δεν θέλω να είναι γκουμουτσα ούτε πολύ δυνατό σε ισχύ και να έχει την μικρότερη δυνατή διάμετρο καμινάδας.. Εννοείται οτι εγώ θα βάλω πολύ μεγαλύτερη.. Πχ αν έχει φ180 θα το πάω με συστολή στα 230 για να μην έχω τυχόν πρόβλημα με το οριζόντιο.

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166517

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Να είσαι και συ καλά Βαλάντη, σε ευχαριστώ πολύ. Και συ να είσαι γερός και να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Το δικό μου είναι ένα απλό μαντεμένιο γωνιακό, που το πέρασα μόνος μου σε β' όροφο 4όροφης οικοδομής με πυλωτή, με καμινάδα Φ250 σχεδόν κατακόρυφη (με δύο εναλλάξ γωνίες 45 μοιρών βγαίνει στη βεράντα και μετά κατακόρυφα στην σκεπή της οικοδομής μαζί τις καμινάδες του πρώτου και του τρίτου που είναι χτισμένες εξωτερικά με τούβλα).
Το είχα πάρει 800 € πριν 12 χρόνια, κάπου από το Ωραιόκαστρο Θεσ/νικης, κατεύθυναν από ένα χυτήριο, γνωστό του κουμπάρου μου, που τώρα όμως έχει κλείσει. Συνολικά μου είχε στοιχίσει γύρω στο χιλιάρικο (μάρμαρα κόλλες κλπ) χωρίς την εξωτερική καμινάδα που την είχε περάσει ο εργολάβος, τραβάει τρελά λόγω του μεγάλου ύψους της καμινάδας, αλλά λόγω της βρωμιάς και της φασαρίας (κουβάλημα, καθάρισμα) αλλά και λόγω του ότι όταν ανάβει, σχηματίζεται ρεύμα από τη θέση του θερμοστάτη και ανάβει συνέχεια το καλοριφέρ, σταμάτησα να το ανάβω. Από ποιότητα δεν μπορώ να πω καλά πράγματα γιατί σκέβρωσε η σχάρα πάνω από το δοχείο της στάχτης (έγινε οβάλ και τρόμαξα να βρω άλλη να ταιριάζει) και σε μερικά σημεία τα μαντέμια πετσικάρισαν...
Κάποια στιγμή μελλοντικά σκέφτομαι και γω να το αλλάξω.

Τώρα σε ότι αφορά την πρότασή μου δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί πολύ ειδικός δεν είμαι, έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με το αντικείμενο και δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά.
Συνημμένα:

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166526

• Valo
  • Το Άβαταρ του/της Valo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γιώργο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Η διαφορά μας είναι ότι εγώ μένω σε διορωφη μονοκατοικία 200τμ στην περιοχή Σκύδρας οπότε δεν έχω προβλήματα κουβαληματος , καθαρισμού κτλ. Το λεβητοστάσιο είναι 60τμ φουλ ξύλα, έχω και άλλα 160 τμ γκαράζ με εργαστήριο και όλα αυτά σε οικόπεδο 4 στρεμμάτων με ακτινίδια πίσω.Απλα δεν θέλω να τρυπήσω το πάτωμα του πάνω ορόφου και να βγω σκεπή κτλ.. Την εγκατάσταση θα την κάνω εξ ολοκλήρου εγώ. Τέλος πάντων, θα το σκεφτώ, θα πάρω κάνα δυο ακόμα γνώμες και θα δούμε αν προχωρήσω...
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αν επιτρέπεται, και τι παραγωγές έχεις στην εικόνα του προφίλ σου? ????

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166527

• alto
  • Το Άβαταρ του/της alto
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
Φίλε valo εγώ θα το τολμούσα με μία ή δύο διατομές μεγαλύτερη καμινάδα. Επίσης θα πρότεινα και ταύ στην έξοδο του τζακιού για καλύτερο καθάρισμα του οριζόντιου τμήματος. Αν πρόκειται για 5-6 φορές το χρόνοβάλε από την αρχή μονωμένη καμινάδα

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166528

• Valo
  • Το Άβαταρ του/της Valo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Σπύρο ευχαριστώ για την συμβουλή! Έτσι ακριβώς το σκέφτομαι κι εγώ, με τάφ στο σημείο σύνδεσης του οριζόντιου με το κάθετο. Απλά επειδή το οριζόντιο θα περνά ψηλά πάνω στην οροφή, δεν θα ήταν καλύτερα να βάλω λείο ανοξείδωτο μονού τοιχώματος και να φτιάξω θερμοθαλαμο με περσίδες?

Υπόψιν, αυτό δεν είναι πανωπροικι.... :P

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166529

• alto
  • Το Άβαταρ του/της alto
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
χαχαχα Για να λειτουργήσει σωστά, ώστε να έχεις σωστή ανακυκλοφορία αέρα, θα πρέπει να επικοινωνεί με τον θερμοθάλαμο του τζακιού.

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166530

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Στο Κιλκίς είμαι. Η εικόνα είναι από το αμπέλι μου για κρασί και τσίπουρο ιδιοπαραγωγής. Αν σε βγάλει κατά δω ο δρόμος πέρασε να τα πούμε και να πιούμε κανένα ποτηράκι.
Το λεβητοστάσιό σου το είχα δει αν θυμάμαι καλά εδώ στο forum, σε ένα σχετικό νήμα παρουσίασης και μου φάνηκε πολύ νοικοκυρεμένο.
Αυτά είναι τα πλεονεκτήματα της μονοκατοικίας και του διαθέσιμου χώρου τόσο μέσα όσο και στο οικόπεδο.

Να συμπληρώσω ότι μιά περίοδο παλιότερα που έκαιγα σχετικά υγρά ξύλα είχε μαζέψει αρκετή καπνιά η καμινάδα και την καθάρισα τον επόμενο χειμώνα με ένα αρκετά επικίνδυνο τρόπο. Άναψα ένα δεματάκι ξερές κληματόβεργες, έκλεισα την πόρτα του και άρπαξε όλη η καπνιά και πέταγε πάνω φλεγόμενες πατσαβούρες ενώ μέσα μούγκριζε. Ευτυχώς, επειδή περίμενα να συμβεί κάτι τέτοιο φρόντισα να το ανάψω όταν έβρεχε και δεν έβαλα φωτιά στην περιοχή.
Η καμινάδα έγινε καθρέφτης αλλά αυτό είναι πολύ επικίνδυνο και να μην τολμήσει κάποιος τέτοιο καθάρισμα.
Θα συνιστούσα επίσης η καμινάδα σε όλη τη διαδρομή της να περιβάλλεται από άκαυστα υλικά και σε καμία περίπτωση να μην υπάρχουν κοντά ξύλινα στοιχεία από σκεπή σκάλες κλπ γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μερικές φορές είναι πολύ μεγάλες και μπορεί να αρπάξουν ακόμα και αν δεν ακουμπάνε στην καμινάδα. Πολλές σκεπές εδώ έχουν αρπάξει από τέτοια σφάλματα.
Τελευταία διόρθωση: 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν από giokaspart.

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166545

• Valo
  • Το Άβαταρ του/της Valo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
alto έγραψε:
χαχαχα Για να λειτουργήσει σωστά, ώστε να έχεις σωστή ανακυκλοφορία αέρα, θα πρέπει να επικοινωνεί με τον θερμοθάλαμο του τζακιού.

Έχεις δίκιο σε αυτό Σπύρο, οπότε αν το κάνω θα γίνει με διπλού τοιχώματος από την αρχή μέχρι το τέλος. Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Καπνοδόχος τζακιού 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #166546

• Valo
  • Το Άβαταρ του/της Valo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γιώργο, εγω δουλεύω στο Πολύκαστρο έρχομαι καθημερινά εδώ και 6 χρόνια. Σήμερα έφυγα νωρίς λόγω τού χιονιά πολύ δύσκολος ο δρόμος, ναναι καλά τα χιονολαστιχα..Σου υποσχομαι με την πρώτη ευκαιρία να έρθω μια βόλτα να σού φέρω και ακτινίδια (οικολογικά) και να πιούμε ένα ποτηράκι από τις γραπες σου. Θα χαρώ πολύ αδερφέ :)
Το λεβητοστάσιο το έχω πάρει επ-ωμου, ο πατέρας μου δεν το είχε μεράκι καθώς διέμενα 12 χρόνια Θεσσαλονίκη και πρίν 4 χρόνια επέστρεψα και συμμαζευω ότι μπορώ.Εκανα μονώσεις στα σπίτια έβαλα δοχείο, νέα εγκατάσταση από την αρχή με λίγα λόγια , τουλάχιστο έχουμε εξαιρετικά αποτελέσματα με χαμηλό κόστος και λίγο χαμαλικι, νέος είμαι ακόμα δεν πειράζει...το αντέχω.Το λεβητοστάσιο ήταν.μαυρο χαλι, πριν 2 μήνες του έβαλα και πάνελ οροφής 100 χιλιοστών και έχω μεσα γύρω στους 20-22 βαθμούς. Τουλάχιστον έχω σπίτι άμα με διώξουν οι γυναίκες... :lol: :lol:
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.667 δευτερόλεπτα