Καπνοδόχος τζακιού

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166513 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού

giokaspart έγραψε: Σε μένα πάντως το τζάκι είναι παροπλισμένο 5 χρόνια τώρα, από τότε που οι δικές μου μάθανε ότι ο Αη Βασίλης λέγεται Αη Γιώργης...


Αχαχαχα... πολύ καλό ! Κάνε το τζάκι τώρα εικονοστάσιο-εκκλησάκι με κεριά και εικόνες του , να σε έχει ο Θεός και ο Αη Γιώργης πάντα καλά , να σε χαίρονται και να τις χαίρεσαι !
Αν τυχόν κάνω την μ@λκία και το τολμήσω ,έχεις να μου προτείνεις κάτι σε αερόθερμο το πολύ 10-15 kw γωνιακό με συρόμενη πόρτα ? Δεν θέλω να είναι γκουμουτσα ούτε πολύ δυνατό σε ισχύ και να έχει την μικρότερη δυνατή διάμετρο καμινάδας.. Εννοείται οτι εγώ θα βάλω πολύ μεγαλύτερη.. Πχ αν έχει φ180 θα το πάω με συστολή στα 230 για να μην έχω τυχόν πρόβλημα με το οριζόντιο.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166517 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
Να είσαι και συ καλά Βαλάντη, σε ευχαριστώ πολύ. Και συ να είσαι γερός και να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Το δικό μου είναι ένα απλό μαντεμένιο γωνιακό, που το πέρασα μόνος μου σε β' όροφο 4όροφης οικοδομής με πυλωτή, με καμινάδα Φ250 σχεδόν κατακόρυφη (με δύο εναλλάξ γωνίες 45 μοιρών βγαίνει στη βεράντα και μετά κατακόρυφα στην σκεπή της οικοδομής μαζί τις καμινάδες του πρώτου και του τρίτου που είναι χτισμένες εξωτερικά με τούβλα).
Το είχα πάρει 800 € πριν 12 χρόνια, κάπου από το Ωραιόκαστρο Θεσ/νικης, κατεύθυναν από ένα χυτήριο, γνωστό του κουμπάρου μου, που τώρα όμως έχει κλείσει. Συνολικά μου είχε στοιχίσει γύρω στο χιλιάρικο (μάρμαρα κόλλες κλπ) χωρίς την εξωτερική καμινάδα που την είχε περάσει ο εργολάβος, τραβάει τρελά λόγω του μεγάλου ύψους της καμινάδας, αλλά λόγω της βρωμιάς και της φασαρίας (κουβάλημα, καθάρισμα) αλλά και λόγω του ότι όταν ανάβει, σχηματίζεται ρεύμα από τη θέση του θερμοστάτη και ανάβει συνέχεια το καλοριφέρ, σταμάτησα να το ανάβω. Από ποιότητα δεν μπορώ να πω καλά πράγματα γιατί σκέβρωσε η σχάρα πάνω από το δοχείο της στάχτης (έγινε οβάλ και τρόμαξα να βρω άλλη να ταιριάζει) και σε μερικά σημεία τα μαντέμια πετσικάρισαν...
Κάποια στιγμή μελλοντικά σκέφτομαι και γω να το αλλάξω.

Τώρα σε ότι αφορά την πρότασή μου δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου γιατί πολύ ειδικός δεν είμαι, έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με το αντικείμενο και δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166526 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
Γιώργο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Η διαφορά μας είναι ότι εγώ μένω σε διορωφη μονοκατοικία 200τμ στην περιοχή Σκύδρας οπότε δεν έχω προβλήματα κουβαληματος , καθαρισμού κτλ. Το λεβητοστάσιο είναι 60τμ φουλ ξύλα, έχω και άλλα 160 τμ γκαράζ με εργαστήριο και όλα αυτά σε οικόπεδο 4 στρεμμάτων με ακτινίδια πίσω.Απλα δεν θέλω να τρυπήσω το πάτωμα του πάνω ορόφου και να βγω σκεπή κτλ.. Την εγκατάσταση θα την κάνω εξ ολοκλήρου εγώ. Τέλος πάντων, θα το σκεφτώ, θα πάρω κάνα δυο ακόμα γνώμες και θα δούμε αν προχωρήσω...
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αν επιτρέπεται, και τι παραγωγές έχεις στην εικόνα του προφίλ σου? ????

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166527 από alto
Απαντήθηκε από alto στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
Φίλε valo εγώ θα το τολμούσα με μία ή δύο διατομές μεγαλύτερη καμινάδα. Επίσης θα πρότεινα και ταύ στην έξοδο του τζακιού για καλύτερο καθάρισμα του οριζόντιου τμήματος. Αν πρόκειται για 5-6 φορές το χρόνοβάλε από την αρχή μονωμένη καμινάδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166528 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
Σπύρο ευχαριστώ για την συμβουλή! Έτσι ακριβώς το σκέφτομαι κι εγώ, με τάφ στο σημείο σύνδεσης του οριζόντιου με το κάθετο. Απλά επειδή το οριζόντιο θα περνά ψηλά πάνω στην οροφή, δεν θα ήταν καλύτερα να βάλω λείο ανοξείδωτο μονού τοιχώματος και να φτιάξω θερμοθαλαμο με περσίδες?

Υπόψιν, αυτό δεν είναι πανωπροικι.... :P

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166529 από alto
Απαντήθηκε από alto στο θέμα Καπνοδόχος τζακιού
χαχαχα Για να λειτουργήσει σωστά, ώστε να έχεις σωστή ανακυκλοφορία αέρα, θα πρέπει να επικοινωνεί με τον θερμοθάλαμο του τζακιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ