Αναζητηση σομπας

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164640 από Chatz
Αναζητηση σομπας δημιουργήθηκε από Chatz
Καλησπερα σας.
Ψαχνω μια οικονομικη σομπα πελλετ για το εξοχικο.
Ο χωρος που θα ζεστανει εινα περιπου 35τμ ενιαιος.
Εχω δει στο leroy μια tectro 7kw.Εχετε καποια αποψη για αυτην την σομπα? αξιοπιστια?ανταλλακτικα?
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164642 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Αναζητηση σομπας
Για οικονομική λύση είναι καλή υπάρχει και γνώση εδώ μέσα για αυτές.εγω θα έλεγα να δεις στο ίντερνετ και για καμία μεταχειρισμένη με λίγο γνώση στο τι να προσέξεις μπορεί να βρεις κάτι καλό και ας είναι και πιο πολλά κw δεν σε πειράζει.εγω βρήκα μια για το χωριό έτσι και βουλευτικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164643 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Αναζητηση σομπας
Οικονομικη αρκετα καλη ειναι η Qlima 92+% ΑΠΟΔΟΣΗ..οτι και να παρεις μιας και ειναι εξοχικο παρε καλο και απο τα κορυφαια πελλετ Α1 πιστοποιημενα μην εχεις κανενα θεμα μιας και θα τη δουλευεις λιγες ωρες το χρονοhttps://www.leroymerlin.gr/?pid=5&la=1&scid=1890
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164646 από Chatz
Απαντήθηκε από Chatz στο θέμα Αναζητηση σομπας
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.
Απο οτι καταλαβα η tectro ειναι της qlima!!!
Απο το site της Qlima κατεβασα το manual της σομπας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164657 από Palmer e
Απαντήθηκε από Palmer e στο θέμα Αναζητηση σομπας
Καλησπέρα, νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Εδώ και τέσσερα χρόνια θερμαίνω το σπίτι μου με ξυλόσομπα. Καίω αποκλειστικά μπρικετες, συνήθως καλής ποιότητας. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την ξυλόσομπα με σόμπα πελλετ. Η σόμπα που έχω είναι η magic stove της timsystem με θεωρητική ισχύ 10 kw. Το σπίτι αν και είναι μεγάλο, δεν έχει πολλές απώλειες ( 1ος όροφος, καλυμμένο στις δυο πλευρές και πάνω κάτω ). Η θέρμανση με την σόμπα είναι πολύ καλή σε όλο το σπίτι, εφόσον η σόμπα καίει πολλές ώρες. Αν αντιλαμβάνομαι καλά η πελλετοσομπα λειτουργεί περισσότερο με θέρμανση του αέρα και λιγότερο με ακτινοβολία αντίθετα δηλαδή από την ξυλόσομπα. Με την ξυλόσομπα φορτίζουν όλα τα δομικά και μη στοιχεία του σπιτιού ( τοίχοι, έπιπλα κλπ) με αποτέλεσμα να υπάρχει γενικότερη θαλπωρή σε όλο το σπίτι. Με την πελλετοσομπα θα έχουμε παρόμοια αποτελέσματα ή όπως με τα κλιματιστικά θα είναι ζεστός ο αέρας και οι τοίχοι κρύοι;
Γενικά σκέφτομαι να την λειτουργώ σχεδόν σε 24ωρη βάση σε χαμηλή σκάλα ( το βράδυ και σε χαμηλότερη θερμοκρασία). Είναι σωστός αυτός ο τρόπος λειτουργειας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164661 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αναζητηση σομπας
ειναι ο ιδανικος τροπος λειτουργιας για καθε μεσο θερμανσης ... :)
λειτουργει με αερα κυριως αλλα αν την δουλευεις συνεχως θα ζεστανουν και τα ντουβαρια αλλωστε και με την ξυλοσομπα σε καποια ακτινα ζεσταινονται (οπως το περιγραφες) κι οχι παντου
γενικα εχει πλεονεκτηματα σε σχεση με την ξυλοσομπα αρκει να μην εχεις μωρα που θα πρεπει να τα κρατας μακρυα απ τον αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Palmer e

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ