αυτοκαθαριζόμενος λέβητα pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163674 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα αυτοκαθαριζόμενος λέβητα pellet
Και αυτό που αναφέρεις εσύ το έχει και ο δικό ς μου λέβητας,αυτό που κάνετε εσεις χειροκίνητα το κάνει ο δικός μου μόνος του, ανεβοκατεβαζει τα ελατήρια στα κάθετα Τούμπα μόνος του τρεις φορές κάθε φορά όταν σβήνει,και πάλι όπως λες δεν γλυτώνεις το εβδομαδιαίο καθαρισμα ,κουνάω από πάνω τα Τούμπα δυνατά και τινάζετε η στάχτη κάτω ,τότε γίνεται δουλειά,υποτίθεται αυτοκαθαριζενος αλλά αν δεν πέσει χέρι...Τώρα αν αυτά τα δύο συστήματα έχουν 800€ εγώ θα έλεγα Ναι(αλλά πρέπει να απαντήσει ο παραπάνω φίλος) ο opop βέβαια έχει διαδρομές... αυτές πρέπει να δεί από κοντά τι καθαρισμα κάνουν όταν ανεβοκατεβαίνουν οι κόφτες αυτές που έχει,αν καθαρίζουν στην ουσία και δεν θέλει χέρι,άλλα πάλι δεν νομίζω να μην θέλει καθόλου...
Last edit: 6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163675 από thend_dk
Απαντήθηκε από thend_dk στο θέμα αυτοκαθαριζόμενος λέβητα pellet
η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν για καθάρισμα μια φορά τισ 30-40 μέρες με το κιτ αλλιώς τα λεφτά τα βρίσκω αρκετά..τωρα η εταιρια τι θα σου πει να πουλησουν θελουν ..

αν κατάλαβα καλά κουναει αυτόματα τα διαφράγματα και ταυτόχρονα φυσάει το κομφλερ

το δείχνει στο παρακάτω βίντεο
Last edit: 6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by thend_dk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163677 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα αυτοκαθαριζόμενος λέβητα pellet
Πολύ καλό είναι, νομίζω.
Πόσο κάνει όλο το πακέτο?
Θα σε ξεκουράσει πραγματικά από καθαρίσματα αλλά μια φορά τον χρόνο θα κάνεις γενικό καθαρισμό και συντήρηση.
Κοίτα για ανταλλακτικά - κόστος - τεχνική υποστήριξη και αν όλα είναι στο μπάτζετ σου, θα έχεις κάνει καλή επιλογή.
Μην ξεχνάς και ΑΘ να αγοράσεις θα σου στοιχίσει αρκετά καθώς και το ρεύμα που καταναλώνει δεν είναι αυτό που ισχυρίζονται οι προμηθευτές.
Αν εγκα/σεις λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης, θα εξαρτηθείς από τις τιμές του πετρελαίου καθώς και από κάποιες βλάβες του καυστήρα στα ξεκινήματα που διορθώνεται με βεντιλατέρ καυσαερίων εύκολα και με λίγα χρήματα όμως ο ανοξείδωτος εναλλάκτης θα υποστεί διαρροές μετά από 10 χρόνια από τα οξέα των συμπυκνωμάτων όσο καλό ανοξείδωτο και να φέρει σχετικό και αυτό φυσικά μπορεί και όχι.
Η απόδοση του λέβητα συμπύκνωσης είναι υποδειγματική.
Το ΦΑ είναι πιο καλό, αλλά να ξέρεις και αυτό θα καταναλώνει αρκετά ευρώ (δεν είναι και πολύ φθηνό) ανά κυβικό, αλλά αν δεν έχεις βλάβες, θα ησυχάσεις από καθαρίσματα, όπως και με την ΑΘ.
Υπάρχουν λοιπόν πολλές επιλογές αν έχεις χρήματα εσύ μπορείς να επιλέξεις το καλύτερο.
Εγώ θα προτιμούσα το πέλλετ με κάποιες επιφυλάξεις, όπως οι τιμές στο μέλλον, που θέλω να πιστεύω ότι θα ανέβουν, αλλά πολύ λίγο.
Αν οι τιμές του τόνου κυμαίνονται στα 200 ευρώ και κάτω, τότε ναι συμφέρει, για το συγκεκριμένο σύστημα που βλέπω στο Βίντεο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #163680 από thend_dk
Απαντήθηκε από thend_dk στο θέμα αυτοκαθαριζόμενος λέβητα pellet
το πακέτο λοιπόν .. 3000 ο λέβητας συν 800 το κιτ καθαρισμού συν 300 ο εγκέφαλος με την αντιστάθμιση αυτές τις τιμές μου έδωσε ο αντιπρόσωπος τις πόλης μου
για το μπάτζετ μου είμαι πολύ οριακά γι αυτό και ρωτάω μην πετάξω τζάμπα λεφτά ..
οσο για πετρέλαια αέρια κτλ δεν το σκέφτομαι καθόλου σήμερα έχει 1 ευρώ αύριο μπορεί να το πάνε 3 είναι τρελοί ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #163704 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα αυτοκαθαριζόμενος λέβητα pellet
Χριστός Ανέστη σε ΟΛΟΥΣ αυτού του Φόρουμ. Χρόνια Πολλά με υγεία και με περισσότερες χαρές.

Τότε κοίτα κάτι από εδώ. www.octagon-burner.com
Πάρε έναν λέβητα πέλλετ-ξύλου μαντεμένιο Kepler or kosmos από την εταιρεία www.thermis.gr
Πρέπει ο kosmos να κάνει στα 700 ευ και ο καυστήρας στα 1050 με τον κοχλία.
Με τον καυστήρα αυτόν που ελέγχει και τον ελκυσμό της καπνοδόχου και επεμβαίνει άμεσα στην ισχύ ,με ένα από τα καλύτερα κοντρόλλερ της Ευρώπης www.fumis.sl θα κάνεις και ότι θέλεις.
Εχεις πάρα πολλές δυνατότητες και πρώτα απ' όλα Τεχν. υποστήριξη θα βρείς αυτό το σύστημα διασκεδαστικό.
Η μπούκα του είναι από πυρίμαχο ινοξ l410s το μοναδικό με αντοχή έως τους 1200 c.
Όσον αφορά τον καθαρισμό του λέβητα που έχει ο άλλος, στο video σε συμβουλεύω να τον πάρεις μεγαλύτερο 40 ή και 50 kw kai θα καθαρίζεις 4-5 τον χρόνο άντε και 6 ανάλογα τη κατανάλωση , συνολικού χρόνου καθαρίσματος 90 λεπτών με τη προϋπόθεση η καμινάδα νε έχει ελκυσμό πάνω από 10 pa.
Oi aαεραυλοί είναι οριζόντιοι και φέρουν πτερυγώσεις.
Ο λέβητας μπορεί να λειτουργήσει και με ξύλα ή μπρικέτες σε περίπτωση που δεν έχεις πέλλετ που σημαίνει δεν μένεις από θέρμανση αφού ο λέβητας συνοδεύεται με δύο πόρτες (ξύλου-πέλλετ) με 80 ευρώ επιβάρυνση, και μηχανικό πορτάκι αέρα και θερμοστάτη.
Με τον καυστήρα αυτόν θα κάψεις και πυρήνα που κάνει 120 ευρώ , και βιομηχανικό πέλλετ 170 ευρώ ενώ με τον άλλον μόνο πέλλετ α1.
Μελέτησε διάφορες προτάσεις προσεκτικα και να θυμάσαι την Τεχνική ΄Υποστήριξη των προιόντων που θα αγοράσεις.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ