Νέο σπίτι νέες ανάγκες

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163421 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
απο ξυλα ειμαι ασχετος.
Πελλετ οτι θες....

Κοιτα... κατσε σκεψου τι περιθωρια εχει η τσεπη σου απο την μια και η αυτονομια σου απο την αλλη...

ΠΧ στη περιοχη σου μπορει ευκολα να ερθει το αεριο να σε γεμισει???
Γιατι αν απαντησεις οχι, εγω θα "στοκαρα" κατι διαχειρισιμο...

κρινοντας απο φιλο μου που εχει λεβητα παμφαγο σε οικιμα ιατρικου ενδιαφεροντος ακομα και οι νοσοκόμες μπορουν να κανουν τα βασικά φορτωμα - καθαρισμα - αναμμα....
Φαντασου οτι μιλαμε για φαση οπου καιει 6 τοννους υλικό το μηνα.... Καθε μηνα του ερχεται φορτηγό....

Και στο λεω με ολο το θαρρος γιατι τα εξοδα για διπλή λυση ειναι επισεις διπλά...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163432 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Αν ήσουν σε χωριό η επαρχία και είχες διάφορα καύσιμα ο παμφάγος είναι λύση. Πάντως όσοι βάλανε παμφάγο γνωστοί μου μετά από πειραματισμούς κατέληξαν να καίνε πέλλετ.

Η γνώμη μου είναι εφόσον είσαι Αθήνα για να μην μείνει το σπίτι από θέρμανση ΠΟΤΕ είναι να βάλεις λέβητα αποκλειστικά για πέλλετ.

Θα το φουλάρεις και θα δουελεύει μόνο του. Ντάξει κάποια στιγμή θα πάει κάτι και θα σβήσει αλλά όλα στο πρόγραμμα είναι. Ξύλα θα σου ρθει ακριβότερα φίλε στην Αθήνα μην το ψάχνεις. Και από χωριό να τα φέρεις....

Θα παίρνεις το 70% πέλλετ καλοκαίρι και το υπόλοιπο με προσφορές. Και θα καταλάβεις ζέστη. Με τόσα τετραγωνικά σπίτι δεν συμφέρει κάτι άλλο.

Άμα κάψεις πυρήνα αθήνα θα έρθει κατευθείαν η αστυνομία . Θα μυρίσει η γειτονιά, και σταδιακά και το σπίτι...

Στο κόστος πρέπει να βάλεις και την εξυπηρέτηση. Στα χωριά π.χ όσοι έχουν δωρεάν ξύλο καίνε ξύλο. Οι πιο πολλοί έχουν αγοράσει σόμπα καλοριφέρ η λέβητα ξύλου. Όσοι έχουν μαγαζιά, επιχειρήσεις ή τρέχουν και δεν φτάνουν όλοι μέρα, βάζουν έναν λέβητα πέλλετ και κάνουν την δουλειά τους.

Στην πηγή του ξύλου κάποιοι καίνε πέλλετ γιατί τους συμφέρει. Π.χ οι αγρότες που όλο το χειμώνα κάθονται καίνε ξύλα. Οι σοβαροί κτηνοτρόφοι με μια μικρομεσαία μονάδα νομίζεις προλαβαίνουν να ασχοληθούν με τα ξύλα και τζάπα να τα έχουν; Γυρνάνε σπίτι θέλουν να κάνουν μπάνιο. Θα τρέχουν να βάλουν ξύλο; που Μέχρι και βενζινά ξέρω που καίει πέλλετ. Και στην ουσία το πέλλετ είναι ξύλο! Ξύλο σε μορφή που να επιτρέπει την ροή και την αυτονομία.(ντάξει και χωρίς υγρασία). Το ξύλο έχει μεγαλύτερο χαμαλίκι.

Για Αθήνα δεν νομίζω να σου βγει φτηνότερα το ξύλο από το πέλλετ. Θα χρειαστείς ξύλα , θα πεις θέλω έναν τόνο θα πληρώσεις 110ευρώ και θα πάρεις 500 κιλά....Και θα ορκίζεσαι ότι με το μάτι είναι πάνω από τόνος...Την έχουν πατήσει και οι πιο ξύπνιοι...
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163433 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Διαφωνω σε 2 λεπτομερειουλες επειδει οπως σας εχω πρηξει να λεω εχω φιλο που εχει παμφαγο λεβητα σε προαστειο ειναι η αληθεια της αθηνας...

Ο παμφαγος σου επιτρεπει να καψεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ποιοτητα πελλετ...
Και αν καψεις ΣΤΕΓΝΟ πυρηνόξυλο με περιπου 180 ο τονος ( με ή χωρις ΦΠΑ δε θυμαμε αλλα ΜΕ μεταφορικά) ΔΕΝ μυρίζει...
Ακόμα και με περιεργους - στα 15 μετρα - γειτωνες....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163438 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Καλησπέρα, ίσως να μην έγινα απόλυτα κατανοητός και να σας μπέρδεψα.
Με το ξύλο εδώ και 5 χρόνια (υδραυλικό τζακι κρατκι) έχω πάρα πολύ οικονομία σε ένα σπίτι που ήθελε τουλάχιστον 800-900 ευρώ πετρέλαιο ( 2 μωράκια, 105τμ μεζονέτα Πετρούπολη 21-22C μονιμά + 160 λίτρα μπόιλερ). Ο λόγος που αναφέρω το πελετ ή το πετρέλαιο είναι μόνο σαν επικουρική λύση σε περίπτωση που λείπω από το σπίτι. Αγοράζω από πελάτη μου υποπροϊόν οξιάς σε τεμάχια 8χ30 εκατοστών στοιβαγμένο σε κυβικά χωρίς πόντο κενού κάτω από 50 ευρώ το κυβικό, οπότε θέλω το ξύλο σαν κύρια καύσιμη ύλη. Επίσης, έχω άφθονο ξύλο στον πεθερό μου.
Θα ήθελα πραγματικά αν γνωρίζετε να μου πείτε μια λύση ξύλο – πετρέλαιο. :)
Μ αρέσει αρκετά ο παρακάτω λέβητας.

www.skroutz.gr/s/3088041/Kiturami-KRM-30.html?keyphrase=KRM+30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163442 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Αν δεις τα χαρακτηριστηκα κατι δεν μου κολλαει 17000 θερμιδες με το πετρελαιο 26000 θερμιδες με το ξυλο?δηλαδη θα κοιμασαι στο λεβητα για να τον φορτωνεις να βγαλει τις 26000 θερμιδες με βαθμο αποδοσης 88% που λεει?????? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163452 από Angelospara
Απαντήθηκε από Angelospara στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά ξυλολεβητα και έχω πάρει και γνώμες από κάποιους "συμφορουμητες" έχω μικρό σπίτι και έχω πρόσβαση σε πολύ κ δωρεαν ξύλο προς το παρών.αλλα θα με ενδιέφερε στο μέλλον η αναβάθμιση του με ένα καυστήρα "παμφάγο" πως τον ψάχνω σαν κατηγορία (γνωρίζουμε κάποια μάρκα?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ