Νέο σπίτι νέες ανάγκες

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163345 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
1) το πουρνάρι θα αργεί να ανεβάσει τα νερά είναι σκληρό ξύλο
2) Στην Αθήνα στα ξύλα το κλέψιμο είναι νόμος. 1 τόνο πληρώνεις 500 κιλά αγοράζεις. 1 κυβικό αγοράζεις 600 κυβικούς πόντους παίρνεις με τα κενά. Άσε που οι πιο πολλοί τα αγοράζουν χύδην η σε big bag και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
3) Βάλε πέλλετ. Αν βάλει ξύλα σε 3 χρόνια το πολύ θα ψάχνεις να βάλεις πέλλετ. Όλοι έτσι ξεκίνησαν. Θα πας την νύχτα να βάλεις ξύλο σε κανένα πολύ κρυο; Με το πέλλετ και με ένα μεγάλο σιλό θα κατεβαίνεις στο λεβητοστάσιο 1 φορά την βδομάδα. Με το ξύλο κάθε λίγο και λιγάκι. Είναι μεγάλο το σπίτι.

Δεν υπάρχει μαφία στο πέλλετ. Πέλλετ βρίσκεις πάμφτηνο πλέον και στην Αθήνα. Κάτι θα σου τύχει θα θες να πας κάπου και θα γυρίσεις σπίτι και θα είναι σιβηρία γιατί κανένας δεν έβαλε ξύλα. Με το πέλλετ θα γυρίσεις σπίτι και το σπιτί θα είναι ζεστό.

Τα ξύλα είναι για αυτούς που δεν έχουν δουλείες και έχουν δωρεάν κάθε χρόνο ξύλα(μόνο εργατικά όχι αγορά) και μικρό σπίτι κατά την γνώμη μου.
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163348 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες

john88s έγραψε: 1)
Τα ξύλα είναι για αυτούς που δεν έχουν δουλείες και έχουν δωρεάν κάθε χρόνο ξύλα(μόνο εργατικά όχι αγορά) και μικρό σπίτι κατά την γνώμη μου.


Αυτο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163370 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Να υποθέσω ότι οι λέβητες ξύλου -πελλετ δε χαίρουν και ιδιαίτερης εκτίμησης ε?
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mountainrider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163374 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
ειναι μεγαλη κουβεντα...

και υπαρχουν πολλοι παραγοντες....

Αν εγω ημουν θα σκεφτομουν λεβητα "παμφάγο" ναι η απόδοση του δεν ειναι ισως 90++ αλλά καιει οτι καίγεται εκτός απο ξυλα.. - ΕΚΤΟΣ κι αν για καποιο λογο οπως ειπες τα εχεις δωρεαν οποτε και παλι συζηταμε επι αλλης βασης... αν τα αγοράζεις Αττική ξεχνα το...
Εκτος και παλι αν φερεις ολοκληρη νταλικα απο βουλγαρία ξερω γω...

Λοιπον πυρινόξυλο θες? πελλετ της κακιάς ωρας θες? τρίμματα ξύλου? τελος πάντων αντιλαμβάνεσαι....
Καποιοι με αλλαγή κάποιων εξαρτημάτων καινε και ξυλα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163376 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Συμφωνω απολυτα με τον Φοκιων.αν σημερα επερνα λεβητα και εμενα εκτος πολης η πυκνοκατοικημενη περιοχη θα επερνα ΠΑΜΦΑΓΟ ΛΕΒΗΤΑ και ας ειχε μικροτερη αποδοση.οτι εβρισκα θα εκαιγα απο μαπα πελλετ μεχρι πυρινοξυλο πυρινοπελλετ καλαμποκι πελλετ απο λιοσπορο οτι ναναι και με σχαρα προσθετη να καιει και ξυλα.η επιλογη και η τσεπη σου ειναι δικια σου αρκει αυριο μην κλαις τα ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ και προβεις σε αλλο μεσο θερμανσης!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163388 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Ευχαριστώ για το χρόνο σας! Σκέφτομαι ένα συνδυασμό πηγών θέρμανσης ώστε να μπορεί η γυναίκα μου όταν είμαι στο γραφείο ή σε επαγγελματικό ταξίδι να έχει ζέστη χωρίς κόπο. Για παράδειγμα λέω αν συμφέρει να βάλω ένα λέβητα αεριού συμπύκνωσης με υπόγεια δεξαμενή και παράλληλα ένα ξυλολεβητα. Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει βέβαια μια τέτοια εγκατάσταση… :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ