Νέο σπίτι νέες ανάγκες

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163438 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Καλησπέρα, ίσως να μην έγινα απόλυτα κατανοητός και να σας μπέρδεψα.
Με το ξύλο εδώ και 5 χρόνια (υδραυλικό τζακι κρατκι) έχω πάρα πολύ οικονομία σε ένα σπίτι που ήθελε τουλάχιστον 800-900 ευρώ πετρέλαιο ( 2 μωράκια, 105τμ μεζονέτα Πετρούπολη 21-22C μονιμά + 160 λίτρα μπόιλερ). Ο λόγος που αναφέρω το πελετ ή το πετρέλαιο είναι μόνο σαν επικουρική λύση σε περίπτωση που λείπω από το σπίτι. Αγοράζω από πελάτη μου υποπροϊόν οξιάς σε τεμάχια 8χ30 εκατοστών στοιβαγμένο σε κυβικά χωρίς πόντο κενού κάτω από 50 ευρώ το κυβικό, οπότε θέλω το ξύλο σαν κύρια καύσιμη ύλη. Επίσης, έχω άφθονο ξύλο στον πεθερό μου.
Θα ήθελα πραγματικά αν γνωρίζετε να μου πείτε μια λύση ξύλο – πετρέλαιο. :)
Μ αρέσει αρκετά ο παρακάτω λέβητας.

www.skroutz.gr/s/3088041/Kiturami-KRM-30.html?keyphrase=KRM+30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163442 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Αν δεις τα χαρακτηριστηκα κατι δεν μου κολλαει 17000 θερμιδες με το πετρελαιο 26000 θερμιδες με το ξυλο?δηλαδη θα κοιμασαι στο λεβητα για να τον φορτωνεις να βγαλει τις 26000 θερμιδες με βαθμο αποδοσης 88% που λεει?????? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163452 από Angelospara
Απαντήθηκε από Angelospara στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά ξυλολεβητα και έχω πάρει και γνώμες από κάποιους "συμφορουμητες" έχω μικρό σπίτι και έχω πρόσβαση σε πολύ κ δωρεαν ξύλο προς το παρών.αλλα θα με ενδιέφερε στο μέλλον η αναβάθμιση του με ένα καυστήρα "παμφάγο" πως τον ψάχνω σαν κατηγορία (γνωρίζουμε κάποια μάρκα?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163453 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Δες www.promex.gr/products/levites_biomazas/..._csbmarina_40_pel060 httphttp://www.greentech-heating.gr/levites-viomazas/ ://www.nsamaras.gr/default.aspx?tab=page&CatID=4&ContentID=6 www.anagnostopoulosk.com/thermoinox www.thermostahl.gr/site/search/%CE%9B%CE...85?catId=03&extLang=
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Angelospara

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163475 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Νομίζω ότι βρήκα αυτό που έψαχνα! Ακριβή λύση περίπου 4κ, αλλά θεωρώ ότι καλύπτω και την ανάγκη για άμεση ζεστη μέσω του πελλετ και του πολύ καλού και οικονομικού ξυλολεβητα.
www.ahona.com/vigas-18dp.html

:)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165681 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Επιστρέφω μετά από αρκετούς μήνες, έχοντας περάσει από συμπληγάδες για την αγορά σπιτιού (παρανομίες που δεν τακτοποιούνταν κτλ), τελικά αποφάσισα να ανακαινίσω-αναβαθμίσω πλήρως το εξοχικό που είχα στην ίδια περιοχή (Αρτέμιδα Αττικής) και μέχρι πρότινος ήταν νοικιασμένο.
Το σπίτι αυτό φτιάχτηκε το 1995 δίπλα/όμορα στο εξοχικό των παππούδων. Είναι 140 περίπου τετραγωνικά και το διπλανό 40. Είναι μονοκατοικίες και βάλλονται από παντού. Η θερμοκρασία της περιοχής είναι 3 βαθμούς κάτω από τη θερμοκρασία της Αθήνας. Το δίλλημα μου ήταν ή να κρατήσω τον αρχαιολογικό λέβητα πετρελαίου και να του βάλω ένα ενεργειακό υδραυλικό τζάκι ή να πάω σε ξυλολεβητα. Η πρωθύστερη όμως εμπειρία μου από υδραυλικό τζάκι Kratki (2013-2018) μου δίδαξε ότι για να ζεστάνω αυτά τα 180 σύνολο τετραγωνικά πρέπει στην καλύτερη να γίνω ο Γουιλη ο θερμαστής. Έτσι λοιπόν αποφάσισα πριν από ένα μήνα και εγκατέστησα τον ξυλολεβητα burnit active 30 με buffer 1000l και laddomat.
Το συνολικό κόστος των υλικών δεν ξεπέρασε τα 2200 (λιγότερο από ένα μέτριο τζάκι 22kw :evil: :evil: ). Λέβητας 980 τιμή Αυγούστου, buffer περίπου 600, ups 80, laddomat 340 και κάτι άλλα κοκοψονια.
Αν και το σύστημα λειτούργει λιγότερο από ένα μήνα, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα σπίτια έχουν μόνιμα 20-21 χωρίς όμως να έχω μετρήσει ακόμα κατανάλωση. Τα ξύλα που καίω είναι οξιά 4-5 ετών υποπροϊόν βιομηχανίας που αγοράζω αρκετά φτηνά και διάφορα κλαδέματα από πουρνάρια του πεθερού μου.
Σήμερα αγόρασα μια ζυγαριά χειρός και μόλις ολοκληρώσω τις μετρήσεις θα τις παρουσιάσω
:)
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mountainrider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ