Νεο σπιτικο, επιλογη σωστου τροπου θερμανσης

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #158980 από dimosmav
Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν πρέπει οπωσδήποτε να νοικιάσεις το συγκεκριμένο σπίτι. Αν όχι ψάξε κάποιο που να σε ικανοποιεί περισσότερο. Εξάλλου μπορείς να βρεις πλέον πολύ καλά σπίτια σε καλή τιμή. Πιστεύω ότι θα πετάξεις τζάμπα λεφτά σε ένα σπίτι ξένο. Δεν είναι λογικό να δώσεις χρήματα για γυψοσανίδες-μόνωση που μετά θα τα ξηλώσεις, λέβητα και παρελκόμενα που κι αυτά θα τα ξηλώσεις φεύγοντας. Αν δώσεις ας πούμε 2000 Ε για εργατικά τα χάνεις. Τα υλικά θα σου μείνουν αλλά ... Προτείνω να το ξανασκεφτείς. Όσο για παραγωγή καλύτερα άστο. Δεν είναι εύκολη δουλειά.
Φιλικά
Δήμος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159635 από Temeteron
Επανερχομαι στο θεμα αν και αργησα ειναι η αληθεια...

Εχω καποιες πληροφοριες που θα ηθελα να παραθεσω:
1. Αν μιλαμε για σομπα πελλετ και οχι για λεβητα πελλετ, ισχυει οτι με τη σομπα θα κερδισω 20%-25% σε καυσιμη υλη γιατι ο χωρος οπου θα βρισκεται η σομπα θα ζεσταθει απο αυτην; Μου ειπαν οτι συμφερει πιο πολυ η σομπα παρα ο λεβητας ακριβως για αυτο το λογο. Ισχυει;
2. Εχω ακουσει καλα λογια για τις Raveli και τις Flumenfire. Χρηστης της Flumenfire μου ανεφερε οτι το αρνητικο της Raveli ειναι οτι καιει μονο ακριβο πελλετ, με το φθηνο μπουκωνει, ενψ με τη Flumen μπορω να καψω και φθηνοτερο γιατι ειναι αυτοκαθαριζομενη. Κατα ποσο ισχυει αυτο;
3. Επειδη θα γινει συνδεση με καλοριφερ οπου και να καταληξω, σκεφτηκα και τη λυση της ξυλοσομπας που συνδεεται με καλοριφερ. Στην περιοχη μου με χοντρικους υπολογισμους τα 13 χωρικα βγαινουν κοστολογιο περιπου 400 ευρω (με μηδενικη προσωπικη εργασια) και δεν ξερω ποσο νοημα εχει απο τη μια...
4. ...απο την αλλη το θεμα της σομπας πελλετ που κανει θορυβο με απασχολει πολυ και δεν πιστευω οτι θα υπαρχει τεραστια διαφορα στο κοστος

Καποιες πληροφοριες για το σπιτι που εκρεμουσαν απο την προηγουμενη μου αναρτηση. Το σπιτι ειναι 65τμ, εχουν χοντρους τοιχους και το ταβανι εχει σκετη γυψοσανιδα...υπαρχει η σκεψη να μπει μονωση ειναι η αληθεια αλλα ακομη δεν εχω μιλησει με τον ιδιοκτητη.

Ευχαριστω για την προσοχη σας παιδες :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159636 από Temeteron
Επισης, και συγγνωμη για το διπλοποσταρισμα, αν μιλησουμε για λεβητα, υπαρχει καποιος λογος να μην κινηθω προς λεβητα που καει και πελλετ και ξυλα; Υπαρχει μειωμενη αποδοση μηπως; Περα απο το καθαρισμα που θεωρω οτι ειναι αρκετα περισσοτερο, υπαρχει κατι αλλο αρνητικο απο λεβητα μονο ξυλου ή λεβητα μονο πελλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ