Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46593 από kosmidis80
Θα πεθάνετε στο γελιο...

Χτες λοιπον μου τηλεφωνει ενας φιλος μηχανολογος και μου λεει εχω ανθρωπο που ρωταει για πελλετ-ξυλο κτλ.

Ωραια του λεω, κοιτα να του κανεις πρωτα μελετη και του ειπα μετα μερικες επιλογες σε μηχανηματα να δει και χοντρικα τα κοστη!


Μου τηλεφωνει σημερα και μου λεει :

Ρε μαλ@κα ο κοσμος ειναι τρελος!!! την εχασα την δουλεια γιατι ο αλλος του πουλησε απευθειας τζακι λεβητα, χωρις μελετη ΚΑΙ κρατηθειτε!!! ΓΙΑ 600 μέτρα σπίτι σε Βορεινο προαστειο της Θεσσαλονικης! Με ολα τα στοιχεια που μου ειπε ο μηχανολογος αρνητικα για τον καταναλωτη (οχι ενδοδαπεδια, βορεινο, μετρια μονωση κτλ κτλ) :woohoo: :woohoo:

Τι να λεμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46599 από Sp4wN
Φοβάμαι πως σύντομα ο άνθρωπος θα ανοίξει νέο θέμα στο φόρουμ με τίτλο "το τζάκι μου δε μπορεί να ζεστάνει ,βοήθεια " :(
Η περίπτωση που αναφέρεις Θοδωρή δυστυχώς έχει συμβεί πάρα πολλές φορές ήδη αυτό το χειμώνα και μιλάμε για μια περίπτωση που έχει λάθος (για να μην πω άλλη λέξη) συμπεριφορά και ο έμπορος ,αλλά και ο καταναλωτής .Γιατί άντε πές και ο έμπορος θέλει να πουλήσει αυτό που τού χει μείνει , ο καταναλωτής δέ λυπάται τα 4 χιλιάρικα που θα διαθέσει να το ψάξει λίγο παραπάνω και να μή ρωτήσει μόνο ένα άτομο γι αυτή την επένδυση ??

Να κλαίς είναι όχι να γελάς με τον κόσμο που θα υποφέρει φέτος :unsure:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46604 από dimlyk
ο σωστος τροπος
1 μελετη μηχανικου . εδω προσοχη στις απωλειες που θα μας βγαλει χρειαζονται προσαυξησεις τουλαχιστον 20% για να καλυφθουν οι απωλειες του λεβητα
2.απο την μετρηση των σωματων (χρειαζεται η ιδια προσαυξηση)
3 απο την καταναλωση...δεν βγαινει κανενα συμπερασμα εκτος κι αν το κανουμε αυτο καμμια 10αρια χρονια ωστε να εχουμε ενα μεσο ορο

με μικρους λεβητες δεν εχουμε σπαταλη ( οπως αναφερεται σε προηγουμενο ποστ αλλα ) απλα δεν εχουμε τα επιθυμητα αποτελεσματα
κι οσον αφορα τις μελετες
1 η μελετη χρησιμοποιει καποια στανταρ ενω καθε σπιτι ειναι μοναδικο αρα μπορει να πεφτει και λιγο εξω
2 μην μπερδευετ την μελετη αλωλειων η θερμομονωσης με την μελετη θερμανσης οπου σ αυτην υπολογιζονται τα μεγεθη μιας εγκαταστασης (με βαση φυσικα την μελετη απωλειων)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46627 από Grecu_
Δηλαδή το 30-120 μπορεί να πέσει έξω??? Πέφτω από τα σύννεφα :ohmy:

για ένα βορεινό δωμάτιο με 3 εξωτερικούς χώρους και μεγάλες μπαλκονόπορτες συντελεστής 80, ένα κανονικό δωμάτιο με 1 παράθυρο και 1 εξωτερικό τοίχο συντελεστή 55 κ.λ.π


Δηλαδή οι 3 εξωτερικοί χώροι(?!) και οι μεγάλες μπαλκονόπορτες θέλουν 25kcal/h παραπάνω από τον έναν εξωτερικό τοίχο και το 1 παράθυρο ασχέτα με τις διαστάσεις αυτών? :woohoo:

dimlyk, πιστεύω οτι τα σώματα από μόνα τους (χωρίς θερμοκρασίες, ροές, κτλ) δεν μπορούν να οδηγήσουν σε ασφαλή συμπεράσματα
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46632 από DOOM_NX
Δηλαδή αν το σπίτι μου έχει απώλειες 19000 θερμίδες και πάρω λέβητα στις 20000 θερμίδες τι θα συμβεί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46634 από Grecu_
Aναλογα με την απόδοση του λέβητα, την θερμοκρασία στην οποία ζητάς τις 19κ θερμίδες, το πως παίρνεις ζεστο νερό κι άλλα μερικά

Εσυ συγκεκριμένα όμως θα κρυώσεις :evil:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ