Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4774 από kakos

GeoTa έγραψε: @kakos

Ευχαριστώ για την απάντηση. και δε βιάζομαι φίλε μου..Είμαι σε φάση αναζήτησης - αν θα βάλω τι πρέπει να βάλω κτλ...Απλά μπερδεύτηκα με την θερμική ισχύ...Ίδια με του πετρελαίου, μικρότερη ή μεγαλύτερη τελικά;;

Αν υπάρχει και καποιος ακόμα να μας δώσει τα φώτα του..


Εμπιστέψου την επιστήμη. Δοκίμασε να κάνεις μια μελέτη. Δεν κοστίζει δε και ακριβά. Το λάθος όμως που θα κάνεις απο μια λάθος επιλογή απεναντίας μπορεί να το πληρώσεις πολύ ακριβά.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4775 από kakos

polis έγραψε: ok ευχαριστω και αν γινεται 2 ερωτησειs ακομα πωs μετραμε τα σωματα που εχουμε στο σπιτι για να δω το τι εχουν βαλει και η δευτερη ερωτηση ειναι προσ τον kakos ποσο κοστισε η μελετη για να εχω υποψη μου οταν θα βαλω για ξυλολεβητα λεω να παρω και μια γνωμη ακομα ευχαριστω


φιλε polis δεν έχω ακόμη τιμή για την μελάτη μιας και η ετυμηγορία θα γίνει στο τέλος του έργου που περιλαμβάνει και εγκατάσταση + ρυθμίσεις λέβητα + θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4792 από N1k0s

GeoTa έγραψε: @kakos

Ευχαριστώ για την απάντηση. και δε βιάζομαι φίλε μου..Είμαι σε φάση αναζήτησης - αν θα βάλω τι πρέπει να βάλω κτλ...Απλά μπερδεύτηκα με την θερμική ισχύ...Ίδια με του πετρελαίου, μικρότερη ή μεγαλύτερη τελικά;;

Αν υπάρχει και καποιος ακόμα να μας δώσει τα φώτα του..


οι θερμικές απώλειες δεν έχουν να κάνουν με το καύσιμο , οπότε με βάση την έκθεση του μηχανικού θα πάρεις και το αντίστοιχο μηχάνημα ... Βέβαια έχει τύχει να ξέρω περιπτώση να βάζουν μεγαλύτερο από αυτό που προτείνει ο μηχανικός , αλλά περισσότερη κατανάλωση έχει , τίποτα άλλο ... το ότι κάποιοι καλύπτονται με μικρότερα , έχει να κάνει με το ότι η μέτρηση που γίνεται ο μηχανικός υπολογίζει με την μικρότερη θερμοκρασία τα τελευταία 20 χρόνια , πχ για Θεσσαλονίκη -15 ... Σπάνια όμως έχει η Θεσσαλονίκη -15 , συνήθως πάνω από το 0 , και αυτές τις μέρες είναι στο -2 με -3 ... Αμα πάει -15 , θα καίει σαν τρελό και δεν θα ζεστάνει κι όλας ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4800 από GeoTa

N1k0s έγραψε:
...
... το ότι κάποιοι καλύπτονται με μικρότερα , έχει να κάνει με το ότι η μέτρηση που γίνεται ο μηχανικός υπολογίζει με την μικρότερη θερμοκρασία τα τελευταία 20 χρόνια , πχ για Θεσσαλονίκη -15 ... Σπάνια όμως έχει η Θεσσαλονίκη -15 , συνήθως πάνω από το 0 , και αυτές τις μέρες είναι στο -2 με -3 ... Αμα πάει -15 , θα καίει σαν τρελό και δεν θα ζεστάνει κι όλας ...


Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το τελευταίο όμως δεν το κατάλαβα. Βάζουν μικρότερης ισχύος παρότι ο υπολογισμός γίνεται σε συνάρτηση με τις κατώτερες θερμοκρασίες;

Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση η περίπτωση στο βίντεο των Γρεβενών (σαφώς πιο κρυα περιοχή) όπου με 33KW ζεσταίνει 300μ2....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4814 από Asteris
Μην σου κάνει εντύπωση, αν το σπίτι είναι καλά χτισμένο και σωστά μονωμένο, θα αντέχει. Ίσως να είναι οριακό για -10 και -15, αλλά φαντάζομαι θα έχουνε κάνα τζάκι/σόμπα να συμπληρώνει...

Μέχρι πέρυσι που δούλευα πετρέλαιο, έλεγα ότι ο 60kw που μου έβαλε ο εργολάβος, ήταν νορμάλ για τα 200τμ μου. Φέτος όμως που έβαλα δύο ενεργειακά τζάκια, είδα ότι 3 κιλά ξύλα πάνω και 2-2.5 κιλά κάτω, είναι αρκετά για να κρατάνε τον χώρο σε 23-24 βαθμούς ακόμα και με τους χτεσινούς -2 κελσίου. Άρα έχω περίπου 15kW απώλειες (περίπου λέμε, ας είναι και 17-18), άρα δεν βρίσκω παράλογο ένα αντίστοιχα χτισμένο σπίτι στα Γρεβενά να του αρκούν τα 33kW. Στο κάτω-κάτω μπορεί να μην ανάβει όλους τους ορόφους την ίδια στιγμή. Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα, 2-3 μέρες την βδομάδα καίει όλο το σπίτι, τις άλλες κάθομαι ή στο ισόγειο, ή στους δύο πάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4845 από N1k0s

GeoTa έγραψε:

N1k0s έγραψε:
...
... το ότι κάποιοι καλύπτονται με μικρότερα , έχει να κάνει με το ότι η μέτρηση που γίνεται ο μηχανικός υπολογίζει με την μικρότερη θερμοκρασία τα τελευταία 20 χρόνια , πχ για Θεσσαλονίκη -15 ... Σπάνια όμως έχει η Θεσσαλονίκη -15 , συνήθως πάνω από το 0 , και αυτές τις μέρες είναι στο -2 με -3 ... Αμα πάει -15 , θα καίει σαν τρελό και δεν θα ζεστάνει κι όλας ...


Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το τελευταίο όμως δεν το κατάλαβα. Βάζουν μικρότερης ισχύος παρότι ο υπολογισμός γίνεται σε συνάρτηση με τις κατώτερες θερμοκρασίες;

Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση η περίπτωση στο βίντεο των Γρεβενών (σαφώς πιο κρυα περιοχή) όπου με 33KW ζεσταίνει 300μ2....


όσο πιο πολύ πέφτει η θερμοκρασία , τόσο περισσότερη ενέργεια απαιτεί για να το φέρει πίσω σε επιθυμητές θερμοκρασίες ... από τους 0 εως τους -15 μπορεί να θέλει και την διπλάσια δύναμη πχ να καλύπτεσαι με 15kw στους 0 και στους -15 να χρειάζεσαι 30kw ... βέβαια όλα έχουν να κάνουν με όλα , περιοχή , υψόμετρο , εκθεση , μονώσεις ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ