Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4755 από χρηστος8
μια που ανεφερες κυκλοφορητες φιλε μου για πες μου εναν τροπο να αποτρεψω την φυσικη ροη σε αυτονομιες με κυκλοφορητες?[/quote]





βαλβιδα αντεπιστροφης στην εισαγωγη και στην επιστροφη της καθε αυτονομιας.
με βαλβιδα CIM με ελατηριο δεν κινειται τιποτα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostantinos1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4756 από kostantinos1

χρηστος8 έγραψε: μια που ανεφερες κυκλοφορητες φιλε μου για πες μου εναν τροπο να αποτρεψω την φυσικη ροη σε αυτονομιες με κυκλοφορητες?






βαλβιδα αντεπιστροφης στην εισαγωγη και στην επιστροφη της καθε αυτονομιας.
με βαλβιδα CIM με ελατηριο δεν κινειται τιποτα.[/quote] δηλαδη μια στα κρυα και μια πριν τον κυκλοφορητη χρηστο? τον κυκλοφορητη τον εχω στα ζεστα υποψιν
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kostantinos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4764 από kakos

GeoTa έγραψε: Χαιρετώ την παρέα. Διάβασα όλες τις αναρτήσεις και κατάλαβα πως για ακριβή συμπεράσματα πρέπει κάποιος μηχανολόγος να κάνει μελέτη θέρμανσης. Προσπαθώντας όμως να βρω στη πράξη τις ανάγκες του σπιτιού, έχω ψιλομπερδευτεί.
Μιλάω για τριώροφο σπίτι στο Φίλυρο (αρκετό κρύο, εκτεθειμένες οι 3 από τις 4 πλευρές του σπιτιού). Το ισόγειο είναι ανεξάρτητο διαμέρισμα και οι άλλοι 2 όροφοι είναι μια μεζονέτα. Από μόνωση έχουμε: το ισόγειο πολύ καλή, ο 1ος καλή και ο 2ος καλή προς μέτρια. Σύνολο τετραγωνικών 280 περίπου Έχω έναν καυστήρα πετρελαίου 70KWο οποίος με καλύπτει. Πέρυσι κάψαμε 4 τόνους πετρέλαιο (και 7 τόνους ξύλα).
Έκανα αυτόν τον υπολογισμό με την κατανάλωση πετρελαίου και με τις δικές μου ώρες και ημέρες λειτουργίας και βγαίνει περίπου 41000kcal/h ή 48KW αν δεν κάνω λάθος…
Επίσης μέτρησα και τα σώματα και σύνολο μου βγαίνουν περίπου 51000kcal/h ή 59KW αν πάλι δεν κάνω λάθος…
Άρα μιλώντας με αριθμούς:
Α. καυστήρας πετρελαίου 70KW
Β. Υπολογισμός σύμφωνα με κατανάλωση: 48KW
Γ. Υπολογισμός σύμφωνα με σώματα: 59KW (νομίζω πως η διαφορά στους υπολογισμούς οφείλεται στο ότι έκαψα και πολύ ξύλο ετσι;)
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής:
Διαβάζω στο post του Τάκη : «Αν ο λέβητάς σου είναι 70 kw, τον είχε προτείνει μηχανολόγος και από την εγκατάσταση δεν υπήρξαν μετατροπές στο σπίτι, τότε αυτά είναι τα KW που χρειάζεσαι»
Διαβάζω επίσης στο post του sta1: «….Έτσι λοιπόν αν για τον χώρο μας απαιτούνται 30 kw είτε αυτά τα υπολογίσαμε με τον τύπο ή έχουμε μελέτη μηχανικού που καθορίζει ακριβώς την ενέργεια που χρειαζόμαστε και εμείς βάλουμε έναν λέβητα μικρότερης ισχύος έχουμε τις παρακάτω περιπτώσεις :…»
Και διαβάζω και στο post του kakos : «Κάπου εδώ καταλήγουμε ότι χρειάζομαι ένα καυστήρα τουλάχιστον 40KW. Λόγο όμως του ανήσυχου πνεύματος που έχω είπα να επισκεφτώ και έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό απόφοιτο του ΑΠΘ ………και αφού υπολόγισε και τα επιπλέον 35τμ τα οποία θα γίνουν μελλοντικά (κάτι που δεν υπολόγισε ο καυστηρατζής) έβγαλε την ετυμηγορία. Οι απώλειες του κτηρίου κύριοι σε KW είναι συνολικά 20-22KW!!!!.»

Και το «κερασάκι στην τούρτα» είναι βλέποντας το βίντεο στο παρακάτω link



όπου έχει τοποθετηθεί ξυλολέβητας με Θερμική Ισχύ 33.2KW στα Γρεβενά σε συνδυασμό με Δοχείο Αδρανείας 1000lt και θερμαίνει 300m2 και παρεχει ζεστά νερά χρήσης !

Τελικά όσα KW ήταν ο λέβητας πετρελαίου τόσα ζητάω και από ξυλολέβητα; Όμως εδώ βλέπουμε πως στα Γρεβενά με 33,2Kw ζεσταίνει 300m2!
Στην περίπτωση μου τι θερμική ισχύ θα πρέπει να ζητήσω;;

Ευχαριστώ και αν κάπου κάνω λάθος διορθώστε με


Φίλε GeoTa πράγματι αυτό έγραψα και σήμερα που μιλάμε έχει έρθει ο λέβητας μου Fyzzy logic 25kw και αναμένω τα αποτελέσματα αμέσως μόλις τον εγκαταστήσω στα μέσα της εβδομάδας δηλαδή. Αν δεν βιάζεσαι περίμενε να σου πώ αν τελικά ο μηχανικός έκανε καλά την μελέτη του ή όχι (ελπίζω να έκανε για το καλό του). Να σημειώσω βέβαια ότι η 3όροφη οικοδομή μου είναι μονωμένη με 7cm εξηλεασμένη 2πλά κουφώματα με ARGON αέριο και φίλμ αντανάκλασης θερμότητας. Αυτό που έχω να σου πω σίγουρα είναι ότι οι απώλειες του σπιτιού μου είναι 1,5 - 2,5 βαθμούς στις 8 ώρες με θερμοκρασίες 2 με 3 άλλα και -1-2 το βράδυ. Ο πετρελαίου που έχω αυτή την στιγμή ανάβει 3 φορές την ημέρα, Ο θερμοστάτης είναι μόνιμα στους 21 βαθμούς και στα σώματα έχουν εγκατασταθεί κεφαλές siemens οι οποίες μόλις πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία δωματίου κλείνουν αυτόματα το συγκεκριμένο σώμα κάνοντας οικονομία στα νερά για τα δωμάτια που είναι ποιο κρύα (το συνιστώ σε όλους ανεξάρτητα είδους θέρμανσης). Επίσης να αναφέρω ότι μένω ανάμεσα σε 2 ορόφους όπου τα καλοριφέρ είναι κλειστά άρα δεν υπάρχουν ταβάνια και πατώματα ζεστά απο άλλους ορόφους. Αυτό ούτε κατά διάνοια γινόταν προ θερμομόνωσης καιτο αποτέλεσμα είναι φοβερό. Ελπίζω ο νέος καυστήρας να μου είναι το ίδιο αποτελεσματικός με τον αρχαίο 60άρη πετρελαίου που έχω, αλλά και ποιο οικονομικός.
Είδομεν λοιπόν.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4766 από χρηστος8
δηλαδη μια στα κρυα και μια πριν τον κυκλοφορητη χρηστο? τον κυκλοφορητη τον εχω στα ζεστα υποψιν[/quote]





μετα τον κυκλοφορητη στην εισαγωγη και στις επιστροφες.
μην φοβασαι τη θερμοκρασια. για να εισαι σιγουρος αν θες καθε δυο χρονια κανε αντικατασταση.
CIM χρωμε με ελατηριο. οχι μπρουτζινη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4769 από GeoTa
@kakos

Ευχαριστώ για την απάντηση. και δε βιάζομαι φίλε μου..Είμαι σε φάση αναζήτησης - αν θα βάλω τι πρέπει να βάλω κτλ...Απλά μπερδεύτηκα με την θερμική ισχύ...Ίδια με του πετρελαίου, μικρότερη ή μεγαλύτερη τελικά;;

Αν υπάρχει και καποιος ακόμα να μας δώσει τα φώτα του..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4770 από kostantinos1

χρηστος8 έγραψε: δηλαδη μια στα κρυα και μια πριν τον κυκλοφορητη χρηστο? τον κυκλοφορητη τον εχω στα ζεστα υποψιν






μετα τον κυκλοφορητη στην εισαγωγη και στις επιστροφες.
μην φοβασαι τη θερμοκρασια. για να εισαι σιγουρος αν θες καθε δυο χρονια κανε αντικατασταση.
CIM χρωμε με ελατηριο. οχι μπρουτζινη.[/quote] να εισαι καλα ρε φιλε χρηστο τοσο καιρο το ψαχνω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ