Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157300 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Εχω αλλάξει έως τώρα 5 ξυλολέβητες τελευταίος είναι της Θερμοστάλ 116 kw ή 80kw κατά τα Ρουμανικά κρύα.
Ο λέβητας αυτός θερμαίνει 340 τ.μ δεν τα καταφέρνει ικανοποιητικά με αυτονομία 5 διαμερισμάτων θα έλεγα ότι ένας 140 kw θα ήταν αποδοτικότερος και οικονομικότερος με ξύλα.
Οι απώλειες με ΔΤ =22c ανέρχονται στα 55 kw.
Σύνολο σωμάτων 34. με 2 μπόιλερ 500 λίτρων.
Με το πέλλετ λειτουργώ την φλόγα των 35 kw για το σπίτι 140 μ2 και για διαμ. 100 μ2 με άλλα 8 θ.σ. και 2 μπόιλερ συνολικής ισχύος 35 kw.
Καίω περίπου 22 κιλά για 180 ημ και εφέτος ίσως κάψω κατά μ.ο. 25 κιλά/ημ για 22 μέσα. η έξω είναι στη Β. Ευβοια περίπου -5 - 0c. με τα κρύα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί έχω μεγάλο β.απ. γιατί τα καυσαέρια με τη φλόγα των 35 kw ανεβαίνουν μόλις στους 75 c.
Η υποπιεση είναι περίπου 18 pa στον καπναγωγό και στην αναρρόφηση του βεντιλατέρ και η υποπίεση στον θάλαμο είναι 0,07mbar ή 7 pa.
Εσένα τι μάρκα και πόσα kw είναι?
O κυκλοφ. εκκινεί στους 45 και κόβει στους 40. καλύτερα να βάλεις μία θερμοστατική 55 βγάζεις τη γλώσσα των 45 και βάζεις μία 55 η οποία κάνει BY-PASS συνέχεια ακόμη και πάνω των 58 c όταν η βαλβίδα θα ολοκληρώσει πλήρως το άνοιγμά της.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157303 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
O δικός μου είναι Ρουμάνικης κατασκευής μάρκα δεν γνωρίζω , τον πήρε ο πατέρας μου απο έναν έμπορο το 2013 ενώ εγώ έλειπα , δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Είναι 45kw με 21 κάθετα τούμπο διαμέτρου φ50 και ζεσταίνω 2 διαμερίσματα 200 τετραγωνικών με συνολικές απώλειες 33.000kcal. Τα καταφέρνει άνετα και χωρίς δοχείο αδρανείας αφού η θερμοκρασία πάει 23-24 εντός με -3 -15 εξωτερική. Γιαυτό και σου ζήτησα πληροφορίες για επιβραδυντές για να ανεβάσω κι άλλο την απόδοσή του.
Την τρίοδη θα την αλλάξω εντελώς με μια 55 τελικά. Η 45 μοιάζει να είναι λίγο μικρή για τα κότσια του λέβητα .

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157307 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
πόσα ξύλα καταναλώνεις την ημέρα με τα μεγάλα κρύα?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157310 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα

etsa67 έγραψε: πόσα ξύλα καταναλώνεις την ημέρα με τα μεγάλα κρύα?


Στα πολλά κρύα φτάνω ακόμη και τα 45 50 κιλά ξερού ξύλου το 24ωρο. Αυτο αντιστοιχεί σε 2.5 γεμίσματα λόγω του μεγάλου θαλάμου καυσης και κάνω ένα πλήρες γέμισμα πχ. στις 9 το πρωί το επόμενο στις 4 το απογευμα χωρις να έχουν καει όλα και το τελευταίο περίπου στο μισό του θαλάμου κατα τις 12 το βράδυ πριν παω για ύπνο κοκ. Το πρωί βρίσκω ένα μισκοκαμμένο να καίει ακόμη και απλά γεμίζω.Σε αυτό βοηθάει και η λειτουργία του controller που κόβει το οξυγόνο και τα ξύλα δεν καινε καθόλου , ούτε ανεβάζει θερμοκρασία ο λέβητας.Απλά τον έχω ρυθμίσει να κάνει συντήρηση εκκινώντας τον ανεμιστήρα για 20 δευτερόλεπτα ανα μισή ώρα. Σε κρύα με -3 είμαι περίπου 35 κιλά /24ωρο. Ειδικά τις περασμένες 2 εβδομάδες έφυγαν αρκετά ξύλα. Η θερμοκρασία ήταν -5 η υψηλότερη και -15 η χαμηλότερη. Τα διαμερίσματα σταθερά στους 23-23.5 , τους θερμοστάτες δεν τους πειράζω. Διώροφη μονοκατοικία εκτεθειμένη απο όλες τις πλευρες με τούβλο 22cm και εξωτερική θερμοπρόσοψη knauf πάχους 7cm και σύνολο 16 κουφώματα exalco albio 109c Superthermo με θερμοδιακοπη και διπλούς ενεργειακούς υαλοπινακες πάχους 38 χιλιοστών.

Κάνε τους υπολογισμούς σου ;)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157350 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Ας πούμε ότι καταναλώνεις 50 κιλά / 24 ωρο.
50 χ 3.500 kcal/h =175000 kcal/24 hours.ή 150 kw /24
(O δικός μου είναι Ρουμάνικης κατασκευής μάρκα δεν γνωρίζω , τον πήρε ο πατέρας μου απο έναν έμπορο το 2013 ενώ εγώ έλειπα , δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Είναι 45kw με 21 κάθετα τούμπο διαμέτρου φ50 και ζεσταίνω 2 διαμερίσματα 200 τετραγωνικών με συνολικές απώλειες 33.000kcal. Τα καταφέρνει άνετα και χωρίς δοχείο αδρανείας αφού η θερμοκρασία πάει 23-24 εντός με -3 -15 εξωτερική. Γιαυτό και σου ζήτησα πληροφορίες για επιβραδυντές για να ανεβάσω κι άλλο την απόδοσή του.)
Αν πούμε ότι 200 μ2 χ 3 χ 2 χ 28=33.600 kcal/h x 860=29 kw/h για να προσφέρεις τόσα kw όσα χάνονται με τη DT=28 or 30
Παρακάτω θα σου γράψω πόσα πρέπει να κάψεις σύμφωνα με τα στοιχεία που μας δίνεις.
Η ισχύς των σωμάτων έχει επιλεγεί σύμφωνα με τη μελέτη των απωλειών.
και για ΔΘ=28c θα πρέπει να δίνεις μέσα στον χώρο κάτι λιγότερο από τα 29 kw ας υποθέσουμε 40 % λιγότερα kw λόγω της θερμοπρόσωπσης.
29 kw - 40%= 17,4 kw/h νομίζω τόση είναι η συνεισφορά.
17, 4 χ 16 ωρη λειτουργία=278 kw /day.
Τώρα 278 kw se ξύλα είναι /3,8 kw/kg ξ.ξύλο=73 κιλά. Αυτά θα καούν και χωρίς τη παραμικρή απώλεια θα αποδώσουν 17,4 χ 16 ώρες=278 kw
¨όμως έχουμε και απώλειες της καύσης και της εγκα/σης όπου ανέρχονται 30% και 15% αντίστοιχα.
Αν λοιπόν προστεθούν στο συνολικό βάρος των ξύλων των 73 κιλών τότε έχουμε.
VΚαταν/σης=73 χ 1,45%=105 κιλά ξ. ξύλα επειδή όμως μέρος της θερμότητας χάνεται για την αφύγρανση των ξύλων μειώνεται και άλλο η διαθέσιμη θερμότητα στο νερό.
Συμπέρασμα είναι ότι καταναλώνεις πολύ περισσότερο και δεν το αναφέρεις ή δεν το ξέρεις.
Πρέπει να λέμε την αλήθεια αν θέλετε να βοηθάμε.
Μηχανολόγος είμαι μην το ξεχνάς και εδώ θέλω να βοηθήσω με όσα γνωρίζω όχι να κάνω τον έξυπνο, και έχω στη πλάτη μου 27 χρόνια εμπειρίας σε εγκα/σεις και μελέτες και ξέρω τι καταναλώνουν οι ξυλολέβητες στις εγκα/σεις μου και όχι μόνο στις δικές μου.
Όταν γράφεις ότι ο λέβητας 45 kw καταναλώνει 45-50 κιλά ξύλα με μέσα 23-24 , και έξω -16 , -5 παρακαλώ λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει!!!
Πάντα φιλικά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157353 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Ώπα ώπα ώπα ώπα..... Δεν έχω να αποκρύψω τίποτα και δεν έχω λόγο να πώ ψέματα..Ίσα ίσα που τον λέβητά μου δεν τον παινεύω αλλα τον κράζω απο την αρχή αν θυμάσαι, σαν θλιμένο Ρουμάνικο ξυλοκάζανο έιναι που το σχεδίασε Τσετσένος κρεπατζής.. Γιαυτό και κοιτώ για να το βελτιώσω όσο μπορώ για να μην το πετάξω (θυμάσαι??)
1 φορά όλο κι όλο έχω κάνει το ζύγισμα με μια ζυγαριά που ανεβαίνουμε εμείς και αυτό το έκανα πέρυσι , έτσι για να δώ τί βάζω στον λέβητα σε βάρος. Τα ξύλα μου είναι μισά μεσές και μισά οξυά .Ο μεσές έχει μεγαλύτερη διάρκεια και θερμογόνο. Επίσης δεν τα πουλάω τα ξύλα για να τα ζυγίζω κάθε φορά , τα καιω.. Οπότε δέχομαι οτι ίσως να καίω περισσότερα με το πολυ κρύο και να μην το ξέρω , αλλα όχι να το αποκρύπτω. Αυτο που δεν αποκρύπτω είναι οτι αγοράζω απο φίλο ξυλέμπορα με το κιλό ξερό ξύλο δρυός μετρημένο με 14% περ. υγρασία και φέτος είναι 13 τόνοι περίπου.Τον ζυγίζω με ξερό ξύλο!! Και όπως θα ξέρεις ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρόκειται να ζυγίσει όταν σου πουλά ξερό ξύλο. Με το κυβικό κι αν σ'αρέσει.... Αλλιώς φρεσκοκομμένο..
Αυτά καίω καλώς ή κακώς όλη την σεζόν για 200τμ.
Οι υπολογισμοί ξέρω βγάζουν άλλα , δυστυχώς για αυτούς εγώ αυτά ρίχνω στον λέβητα και αυτές τις θερμοκρασίες έχω. Δεν αποκρύπτω τίποτα στο ξαναλέω. Σιγά μην το κάνω για να παινέψω το σπίτι μου και τον λέβητα μου, το θλιμμένο ξυλοκάζανο.. Αν θέλουν ας πέσουν να με πλακώσουν... :)

Φιλικά
Βαλάντης

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ