Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156467 από Valo


Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω να μειώσω τον ελκυσμό απο την καμινάδα μου και να ρίξω την θερμοκρασία καυσαερίων. Ο ξυλολέβητας είναι με ανεμιστήρα και δικό του ελεγκτή , αλλά δυστυχώς έχει κάθετα τούμπο χωρίς διαδρομές. Δηλαδή όλα τα καυσαέρια φέυγουν προς την καμινάδα με μεγάλη θερμοκρασία. Αν βάλω ένα τέτοιο τάμπερ θα καταφέρω να κρατήσω τα καυσαέρια λίγο ακόμη στον λέβητα και να μειώσω τις απώλειες επιτυγχάνοντας και μια σχετική απόδοση & οικονομία ??

Τί προτείνετε?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156470 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Πρέπει να βάλεις σε όλα τα τούμπα στροβιλιστές υψηλής απόδοσης αν δεν έχει.
Το τάμπερ συνήθως χρησιμοποιούνται σε καμινάδες που έχουν μεγάλο ελκυσμό, αλλά εσύ δεν μέτρυσες ελκυσμό , για να έχεις ένα μέτρο αναφοράς.
Θα πρέπει να μετρήσεις ελκυσμό πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο.
Αν ο ελκυσμός με καμινάδα λειτουργίας κυμαίνεται στα 25-30 pa ή 0,25-,30 mbar τότε θα χρειαστείς έναν ρυθμιστή όπως ο παραπάνω , αλλά προσοχή ο ελκυσμός σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μειωθεί κάτω από 10 pa .
-Η σωστή κίνηση είναι να τοποθετήσεις στροβιλιστές καυσαερίων στα τούμπα.
-Ρύθμιση της ισχύος της φλόγας έτσι ώστε τα καυσαέρια να μην υπερβαίνυν τους 220c
-Ενεργοποίηση της παραμέτρου =μείωση ισχύος πάνω από τους 230c θερμοκρασία καυσαερίων.
-Ρυθμιστής καυσαερίων με ρύθμιση στα =>10 pa στη μεγάλη ισχύ.(τελευταία επιλογή)

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156472 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Φίλε Στάθη ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου! Δώσε μου μερικές πληροφορίες :
Πού μπορώ να βρώ τέτοιους στροβιλιστές και πως μοιάζουν?
Εφόσον τα τούμπο είναι κάθετα ως προς το χώρο κάυσης πώς θα τοποθετηθούν?
Μετά τα τούμπο δεν υπάρχει καμία διαδρομή ( δεν ξέρω γιατί τον κατασκέυσασαν έτσι τον λέβητα) και πάει απευθείας στην καμινάδα. Γιαυτό τον λόγο είπα να βάλω αυτό το τάμπερ για να μειώσω και τον ελκυσμό και να καθυστερήσω τα καυσαέρια (με το μυαλό μου...) Η καμινάδα είναι κτιστή 8 μέτρων με τσιμεντένια στοιχεία νομίζω φ200 και η έξοδος του λέβητα φ150. Ειδικά αυτές τις μέρες με αέρα 9 μποφόρ τραβάει σαν τρελός και μου σηκώνει και το κλαπέ του ανεμιστήρα. Νομίζω οτι έχω υπερβολικά πολύ ελκυσμό αλλά δεν ξέρω πως να μετρήσω και με τι όργανο. Άσε που φοβάμαι οτι με τέτοιο ελκυσμό ίσως εχω και πολύ ζεστά καυσαέρια και πάρω καμιά φωτιά. Κάτι σπίθες πετόύσε πάντως....

Ευχαριστώ και πάλι

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156473 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΦΙΛΕ κατι τετοιο εννοει ο ΣΤΑΘΗΣ.μπορεις να οας σε τορνο να στα στριψει η αν βρει μεσω ιντερνετ.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156474 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Αυτά μπορούν να τοποθετηθούν σε κάθετα τούμπο αφαιρώντας την πάνω πλάκα του λέβητα? Αν ναι τότε νομίζω οτι το καθάρισμα πλέον θα είναι γολγοθάς. Θα πρέπει να αφαιρώ την πάνω πλάκα , να βγάζω τους στροβιλιστές και να καθαρίζω. Αυτό προυποθέτει ο λέβητας να είναι εντελώς κρύος χωρίς ξύλα και θα δυσκολέυει πολύ το καθάρισμα, θα πρέπει να διαλύω όλον τον λέβητα... Γ@μώ τον λέβητά μου... με βλέπω να τον πετάω και να πέρνω αλλον...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156476 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αλλιως σε καθετα τουμπο στρογγυλα δεν ξερω τι αλλο να μπαινει!αυτα τα εχει εμενα ο λεβητας πελλετ πανω σε πλακα περαστα και μετα στα τουμπο.στην πλακα εχουν βαλει ενα μοχλο και με το τιναγμα πανω κατω τις πλακας κουνιενται οι κοφτρες και κανουν και ξυστρα κατα καποιο τροπο και καθαριζουν και τα τουμπο.φυσικα και πρεπει να ειναι κρυος ο λεβητας και να τα τιναξεις η να τα βγαλεις να τα καθαρισεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ