Τι γνωμη σας για τα dovre?

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151615 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
Οπότε για τον φίλο μας εδώ, ας πάρει το τζάκι ανεπιφύλακτα.
Αν θέλει να ζεστανει το σπίτι όλο να πάρει το μονομπλοκο και οπωσδήποτε να μονωσει τους
αεραγωγους.
Αλλιώς να πάρει ένα foyer dovre και να ακολουθήσει ευλαβικα της οδηγίες εγκατάστασης του
Κατασκευαστή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151616 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
House οι πλαινες τρύπες είναι για να στείλεις αέρα προς τα κάτω.
Το έχω δοκιμάσει μια φορά στον ενιαιο με να Σπύραλ και δεν μπορείς να φανταστείς τη ζέστη έβγαζε.
Αν το ήξερα από την αρχή θα έστελνα στα δωμάτια από τους πλαινους χαμηλά αεραγωγους.
Καλύτερα και από καλοριφέρ σε πληροφορώ.
Αλλά θέλει διαφορετική εγκατάσταση εντελώς και θεωρώ πως θα είναι και πολύ καλή.
Τις εγκοπες που έχει είναι για να μην στραβωσει ο θερμοθαλαμος από υψηλή θερμοκρασία.
Εγώ να σου πω τις έχω κλείσει με αλουμινοταινια αλλά με κάθε επιφύλαξη..
Αλλά ως τώρα κανένα πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151617 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
Ορέ.... καταλάβετέ το.. το τζάκι αυτό είναι εργαλείο.

Απλά στο φίλο μας κάναες μακακία... ήταν και αυτός "χωριάτης" (όχι όσο εγώ).... και ήθελα να βλέπει φωΘιές.... και και γέμιζε "χωρίς αύριο"... Ε.. λογικό είναι, το πήρε στο χέρι. Αν σας λέει τώρα ότι έγβαζε θερμοκρασία 200 βαθμούς, θέλετε κάτι άλλο? Αν είχαν γίνει σωστά τα πράγματα, δε να έπαιρνε μπροστά ΜΟΝΟ ΤΟΥ το βεντυλατέρ ? Κανονικά, αν πήγαινε 250 βαθμούς, στην πρίζα μόνο του έπρεπε να μπει το βεντυλατέρ, όχι μόνο να ξεκινήσει..

TO tiemme μου, στους 120 παίρνει μόνο του μπορστά στο φουλ για να ψύξει το....... ας μην πώ τώρα...
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151620 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
Φιλε Φουσκιτακη...τωρα που το κατεχουμε το θεμα..
ποτε δεν ειναι αργα για αλλαγες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151621 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
ποτέ δεν είναι αργά.... ή για να το πω αλλιώς.. κάλλιο αργά.. παρά αργότερα....

Το επόμενό μου θα είναι (όταν περισσέψουν 5 χιλιάρικα αφού έχω αλλάξει αμάξι και έχω πάρει και το macbook pro retina 15"):

1) Φυσικής ροής (δε θέλουμε θόρυβο, ούτε "αθόρυβα" μοτέρ).
2) Συρόμενη πόρτα (θέλουμε και άνεση και στυλ, είπαμε, αναζητούμε την ιδανική εστία).
3) Σοβαρός μηχανισμός πόρτας (ενδεικτικά αναφέρω μερικές εταιρείες, που από ότι έχω δεί το κατέχουν το θέμα, LaNordica, Nordpeis, Brunner. Θέλουμε κατά το δυνατόν η πόρτα να ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ).
4) Ο 1γενής αέρας καύσης να κουμπώνει κάτω από την εστία σε ειδικό λαιμό.
5) Καλό μηχανισμό ρύθμισης 1γενούς αέρα καύσης (νομίζω ότι οι Spartherm, έχουν πολύ καλό τέτοιο μηχανισμό, έχουν τέλος πάντων ένα σοβαρό και στιβαρό σύστημα περσίδων. Και οι Nordpeis έχουν καλή ρύθμιση και οι Leda).
6) Ύπαρξη 2γενούς καύσης, κατά προτίμηση ρυθμιζόμενος (βλέπε Dovre).
7) Κλαπέτο καμινάδας, να ανοίγει με την πόρτα αυτόματα, αλλά και να ρυθμίζεται χεροκίνητα σε διάφορες θέσεις όταν η πόρτα είναι κλειστή.
8_) Κόφτρα βερμικουλίτη.
9) Δε μας ενδιαφέρει αν είναι μαντεμένια ή αν έχει επένδυση βερμικουλίτη, πυρόπλακας, σαμότ, κλπ
10_) Τασάκι στάχτης που να μπορεί να αφαιρείται με την εστία ενώ αυτή καίει (είπαμε, θέλουμε και τις ευκολίες μας).
11) Διπλό τζάμι πόρτας (βλέπε Nordpeis, Brunner, νομίζω ότι αυτό βοηθάει αρκετά στο να διατηρείται καθαρό το τζάμι, πως.... μη με ρωτάτε, δεν ξέρω αλλά ευελπιστώ να μάθω).
12) Ύπαρξη αεροκουρτίνας.
13) Δε μας ενδιαφέρει η ισχύς, θέλουμε πρωτίστως να λειτουργεί σαν ελβετικό ρολόϊ.
14) Πόρτα που θα σύρεται μέσα σε δικό της κλωβό σφραγισμένο (δε θέλουμε διαρροές).
15) Περιμένω τις προτάσεις σας...

Μέχρι τότε... κλείνουμε τη μύτη μας... και χαζεύουμε τα εργαλεία.....
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151649 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
φουτσικακης θα ηθελα να μενω στην κρητη η' και ποιο νοτια
Θα ηθελα να διαβαζεις τη λεει ο αλλος , πχ λεει οτι εχει εργοστασιακο μοτερ dovre με σκαλες
ΘΑ ηθελα να μην διαβαζω οτι νανε , και παλι καλα που δεν σε περισσεύουν τα χιλιαρικα
1,3,5,6,7,8,9,11,13, λαθος η' σχεδον λαθος


PS : Enplwcafe για το αρχικο σου ποστ , εσυ θες ενα τζακι οχι για να ζεσταθεις , αλλα για να το εχεις χαζι .......
Δεν σε νοιάζει αμα θα καει ολη μερα , δεν σε νοιαζει αν θα το αναβεις , γενικα δεν σε νοιαζει !
Πας και βλεπεις κατι ποιο εφετζίδικο , και οχι κατι που να ζεσταινει ! ετσι και αλλιως ακομα και 9 kw να ειναι καλυπτει και με το παραπανω 65 τετραγωνικα
Περνεις με την σειρα τα τζακαδικα και διαλεγεις μια εστια για το γουστο σου , αν ψηνεις πχ δεν κανει καμια εστια απο αυτες που σου λεμε !
Αν θελεις θεαμα στην φλογα πας για nordpeis , αλλα ουτε εκει ψηνεις
Αν εχεις φραγκα , βαλε κανενα jolly mec (εχει ενα γυριζει και η σουβλα ,ζεσταινει νερο για την ενδοδαπεδια ,για νερο χρησης ) , για ντιζαιν ιταλικο φεραρι , μετα εχει και φιατακια pallazety ktl tkl

Και ασε μας στον πονο μας (λαθος στην ζεστη με την χαμαλικα μας)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ