Τι γνωμη σας για τα dovre?

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151589 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
@BIOPEL κάτι παίζει...

Είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις τη θερμοκρασία αέρα στους αεραγωγούς 200 βαθμούς, με το βεντυλατέρ να δουλεύει.

Εσύ εγκατέστησες βεντυλατέρ, αυτό όμως δούλευε ????? Δούλεψε ποτέ ?? Το άκουσες να κάνει θόρυβο από το φύσημα ???

Αν δουλεύει το βεντυλατέρ, με 200 βαθμούς στους αεραγωγούς, λογικά είναι στη μέγιστη ταχύτητα. Για να έχεις λοιπόν φούλ τα γκάζια το βεντυλατέρ και εσύ να έχεις 200 βαθμούς αέρα, ή έβαζες και έκαιγες κάθε φορά ΕΝΑ ΔΑΣΟΣ, ή το βεντυλατέρ ΔΕ δούλευε, ή σου βάλανε μούφα βεντυλατέρ που φύσαγε σα σφυρίχτρα.

Τσέκαρες αν από τους αεραγωγούς έβγαζε πολύ αέρα???? Εμένα όταν πιάσει ταχύτητα 10, που είναι και 1000 κυβικά την ώρα (έτσι λέει τουλάχιστον) αν δείχνει ο θερμοστάτης 95 βαθμούς, δεν μπορείς να έχεις το χέρι σου εκεί για παραπάνω από 10 δευτερόλεπτα.

Μήπως έχει γίνει καμμιά πατάτα και δε δούλεψε ποτέ το βεντυλατέρ????

Δυσκολεύομαι να πιστέχω ότι αυτό το τζάκι άνοιξε σα παπαρούνα επειδή ..... απλά έβαζες πολλά ξύλα. Ή ήταν ελαττωματικό, ή κάποιο άλλο λάθος έγινε...
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151592 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
Τι να πω δεν ξέρω, εγώ στον ενιαιο χώρο που είναι το τζάκι έχω τους 24
για πλάκα και με ένδειξη φυσικής ροής -μιας και έχω καταργήσει τους αεραγωγους,έχω μόνο στα δωμάτια -
70 έως 75 το πολύ.
Χώρος ενιαίου 65τ.μ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151594 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
Μάλλον δε με κατάλαβε ο κος. Φουσκιτάκης.
Έγραψα ότι το βεντιλατέρ υπήρχε, ήταν συνδεδεμένο και δούλευε όποτε το ήθελα, με τρείς σκάλες εργοστασιακό Dovre.
Όμως εγώ δεν το άνοιγα από την στιγμή που με φυσικό ελκυσμό μου ζέσταινε ενιαίο χώρο 80 τ.μ και 2 δωμάτια .
Γιατί να ακούω τον ελάχιστο θόρυβο που έβγαζε και να έχω κατανάλωση ρεύματος ?
Δεν έγραψα ότι είχα 200-280 βαθμούς με βεντιλατέρ, με φυσική ροή τους είχα.
Ψιλορωγμή είχα την 2η χρονιά στην πλάτη του και ψιλορωγμή την 3η χρονιά στο πάτωμα του, οι οποίες μαντεμοκολήθηκαν και είναι st-by.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151596 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
200-280C????

Πώς να μην ανοίξει το μαντέμι?

Κάτι δεν μας λες καλά .

Έχεις φωτογραφίες από την εγκατάσταση?

Στο δικό μου τζάκι ακόμα και όταν έκανα τις δοκιμές με τις μπρικέτες και έβαζα μέσα 14 κιλά μπρικέτες!!! ( www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384 ) , δεν ξεπερνούσα τους 125 βαθμούς στην εξαγωγή.

Όμως το τζάκι μου έχει φτιαχτεί για να δουλεύει με φυσική ροή. Έχει μεγάλες περσίδες και πολύ χώρο και αέρα να αναπνέει.

Το δικό σου λογικά δεν έχει φτιαχτεί έτσι αλλά να δουλεύει με ventilater ώστε να απάγεται σωστά το θερμικό ενεργειακό ποσό που την περιβάλλει.

Νομίζω πως και πάλι καλά κράτησε αν τα πράγματα είναι όπως τα φαντάζομαι.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151600 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
έτσι είναι όπως τα φαντάζεσαι ..... δεν βγάζει ίχνος αέρα απ τους αεραγωγούς αν δεν ανοίξεις ventilater!
ευχαριστουμε για το κραστεστ

και φανταζομαι μας λες για τις μεσα πλευρες , εσωτερικα απ το τζακι , και οχι εξωτερικες ( σοκρατε που λεει και η διαφημιση)
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151604 από panosv
Απαντήθηκε από panosv στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
Παρόμοιο θέμα είχαμε συζητήσει και για το δικό μου, ένα μονομπλόκο της Nordica.
Πιστεύω φυσικά όσα λέγονται για αυτούς που θέλουν να πουλήσουν απλά μη γνωρίζοντας (υπάρχουν πολλοί άσχετοι μάστορες και έμποροι) ή και επειδή απλά δε τους νοιάζει αν θα δουλεύει σωστά ή να θα σου μείνει στο χέρι.
Επίσης πιστεύω οτι το να λέει ο κατασκευαστής οτι έτσι πρέπει να δουλεύει με μοτέρ και να το δουλεύει κάποιος με κλειστό μοτέρ και να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες είναι πραγματικά καταστροφικό γιατί εκει δεν έχεις ούτε μοτέρ ούτε φυσική ροή αφού όλα είναι ταπωμένα.
Από την άλλη νομίζω οτι δε πρέπει να γενικεύουμε. Η Nordica για παράδειγμα λέει επίσημα από το εργοστάσιο οτι το μοτέρ είναι προαιρετικό και σε περίπτωση που δε μπει απλά πρέπει να ανοίξουν κάποια μεταλλικά κομμάτια στη βάση του τζακιού για καλύτερη κυκλοφορία αέρα. Εγώ προσωπικά το έκανα έτσι. Κάποια στιγμή είχα στις περσίδες 140 βαθμούς και σκέφτηκα να τους ρίξω για ασφάλεια. Πλέον έχω μεγάλες περσίδες και δεν έχω δει μέχρι στιγμής πάνω από 75 βαθμούς. Εντάξει δεν εχει κάνει πολλά κρύα και δε το έχω τσιτώσει πολύ το δουλεύω χαλαρά αλλά πιστεύω οτι δύσκολα θα φτάσει πλέον τους 100 βαθμούς, θερμοκρασία που δε νομίζω οτι είναι απαγορευτική για το τζάκι. Και όλα αυτά με θερμοκρασίες 22-25 βαθμούς στο κυρίως χώρο και 20-21 στα υπόλοιπα. Παλιά δε το πίστευα πολύ και κοιτούσα τι θερμοκρασία βγάζει από τις περσίδες. Πλέον στη πράξη έχω δει οτι με πολύ μεγάλες περσίδες είναι τόσο μεγάλη η ροή που με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες θερμαίνεις το χώρο σου άψογα. Ο χρόνος θα δείξει αλλά πιστεύω οτι με αυτές τις θερμοκρασίες που αναφέρω δε κινδυνεύει η συσκευή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ