Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149933 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Stavrax έγραψε: Το μονομπλόκ χονδρικά είναι ένα foyer μέσα σε ένα θάλαμο από λαμαρίνα (με κολλήσεις), όπου προσαρμόζεται στη βάση του ένα βεντυλατέρ για να σπρώχνει με βεβιασμένη ροή τον αέρα περιφερειακά του.


Νομίζω πως αυτό που λες είναι η περιγραφή της κασέτας και όχι του μονομπλοκ.

@Antonis
Απ'όσο ξέρω τα μονοπλοκ έχουν κολλήσεις στην εστία, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενδιαφέρει αυτό. Το foyer είναι συναρμολογούμενα απο επιμέρους τμήματα και συνδέονται με συναρμογές, βίδες και κόλλες, ενώ τα monobloc, τα δίνει ο κατασκευαστής ως ένα σώμα (και οι συναρμογές είναι με σιδηροκολλήσεις).
Απο εκεί και πέρα στην ερώτηση μαντέμι η χάλυβας, απαντώ χάλυβας, αλλά είναι και θέμα τιμής καθώς ο χάλυβας ανεβάζει το κόστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149934 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Μπορεί να πει κανείς ότι οι κασέτες είναι μονομπλόκ σε σμίκρυνση, με πιο μικρά βεντυλατέρ για να μπορέσουν να χωρέσουν σε ένα υπάρχον τζάκι χωρίς να χρειαστεί να γκρεμιστεί.
Όταν η εστία του μονομπλοκ είναι χαλύβδινη και έχει και κάποιο υλικό "μόνωσης-αντανάκλασης", όπως σαμότ, βερμικουλίτη, ακουμοτ κλπ, μπορεί να είναι και κολλητή. Όταν είναι μαντεμένια τότε ή συναρμολόγηση της γίνεται αναγκαστικά με βίδες και ντίζες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149950 από antonis1197
Απαντήθηκε από antonis1197 στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Savvas έγραψε:

Stavrax έγραψε: Το μονομπλόκ χονδρικά είναι ένα foyer μέσα σε ένα θάλαμο από λαμαρίνα (με κολλήσεις), όπου προσαρμόζεται στη βάση του ένα βεντυλατέρ για να σπρώχνει με βεβιασμένη ροή τον αέρα περιφερειακά του.


Νομίζω πως αυτό που λες είναι η περιγραφή της κασέτας και όχι του μονομπλοκ.

@Antonis
Απ'όσο ξέρω τα μονοπλοκ έχουν κολλήσεις στην εστία, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενδιαφέρει αυτό. Το foyer είναι συναρμολογούμενα απο επιμέρους τμήματα και συνδέονται με συναρμογές, βίδες και κόλλες, ενώ τα monobloc, τα δίνει ο κατασκευαστής ως ένα σώμα (και οι συναρμογές είναι με σιδηροκολλήσεις).
Απο εκεί και πέρα στην ερώτηση μαντέμι η χάλυβας, απαντώ χάλυβας, αλλά είναι και θέμα τιμής καθώς ο χάλυβας ανεβάζει το κόστος.


Αρα από ότι καταλαβαίνω και το μαντέμι και ο χάλυβας κανένα από τα δύο δεν βγαίνει σε καλούπι.Εγώ αυτό καταλάβαινα με τον όρο μονομπλόκ.Οτι δεν έχει κολλήσεις πουθενά.Η ερωτησή μου αποσκοπούσε στο να αποφύγω τις κολλήσεις σε περίπτωση υπερθέρμανσης και γενικά πολύωρης χρήσης.
Επίσης θεωρείς ότι ο χάλυβας είναι καλύτερος.Εκτός ότι ζεσταίνεται πιο γρήγορα αλλά παγώνει νομίζω και πιο γρήγορα σε σχέση με το μαντέμι που κρατάει τις θερμοκρασία της εστίας σε καλύτερα επίπεδα μετά το πέρας της χρήσης για πιο λόγο το θεωρείς καλύτερο.Ισως να φανταστώ ότι αναπτύσσονται μικρότερες θερμοκρασίες εντός της κατασκευής γενικά?Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149966 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Όχι δεν βγαίνουν απο καλούπι τα τζάκια. Άλλωστε ο χάλυβας είναι προϊόν διέλασης ενώ το μαντέμι προϊόν χύτευσης. Όλα τα χαλύβδινα αντικείμενα φτιάχνονται με συγκόλληση και κατεργασία ελασμάτων.
Τις κολλήσεις σε σχέση με την αντοχή του μην τις φοβάσαι ΚΑΘΟΛΟΥ. Δεν τίθεται κανένα θέμα.

Απο εκεί και πέρα ο χάλυβας είναι ανώτερο υλικό σε σχέση με τις ιδιότητες του, έχει καλύτερη θερμική αγωγιμότητα και ασύγκριτα μεγαλύτερη μηχανική αντοχή. Το μαντέμι που είανι ψαθυρό (σπάει) υλικό, για να έχει επαρκή αντοχή απαιτεί μεγάλου πάχους κομμάτια.
Η θερμική αδράνεια δεν έχει πάντα θετικά αποτελέσματα, είναι αποτέλεσμα της χαμηλότερης θερμοαγωγιμότητας και της μεγαλύτερης μάζας του (αν μιλάμε για ίδιο βάρος όμως, εξαφανίζεται η διαφορά). Το ζητούμενο είναι η θέρμανση να απάγεται προς τον χώρο και όχι να παραμένει στο σώμα του τζακιού. Γενικά πάντως οι διαφορές (λόγω του τρόπου λειτουργίας του τζακιού) είναι λίγο σημαντικές σε αυτό τον τομέα. Μην το μπερδεύεις με τους λέβητες. Εκεί λόγω άλλης μάζας απο τους χαλύβδινους, η διαφορά αντισταθμίζεται απο τη σημαντικά μικρότερη ποσότητα νερού.

Αυτά είναι τα γενικά, απο εκεί και πέρα είτε με χαλύβδινο, είτε με μαντεμένιο δεν βλέπω τον λόγο να μην κάνεις τη δουλειά σου όπως όλος ο κόσμος. Απλά είνια καλό να γνωρίζεις τι παίρνεις και τι πληρώνεις ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149971 από antonis1197
Απαντήθηκε από antonis1197 στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Savvas πολύ τεκμηριωμένη η απαντησή σου και σε ευχαριστώ πολύ.
Αρα στο διαταυτα από ότι καταλαβαίνω και τα δύο υλικά είναι καλά και επειδή είναι υπολογισμένα σε κάποιες διατομές κατάλληλες δεν υπάρχει πρόβλημα και για τα δύο.
Επίσης αυτά με το μαντέμι με αυτή την λογική θέλουν για την καλύτερη λειτουργία τους και για χαμηλότερες θερμοκρασίες και ψύξη αυτών το κιτ βεντιλατέρ ή δεν είναι τόσο απαραίτητο.
Επίσης για τα KW να προτιμήσω ενα 12άρι ή ένα 16άρι??Το σαλόνι και η κουζίνα είναι 35 τμ καθαρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149977 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Αν θες να δώσεις τόσα πολλά χρήματα, υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ, ΑΠΕΙΡΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ επιλογές.

Μα τόσο καλύτερες, όπως η μέρα με τη νύχτα. Πάμε λοιπόν:

Dovre, Spartherm, Brunner, Leda, Nordpeis, Technical, Jotul, M-Design, Bodart-Gonay, Nordflam, Hwam, Rais, Stuv

Και πόσες ξεχνάω......

Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί με "προκάλεσες" ότι δεν υπάρχουν επιλογές.

Και μη βιαστείς να με κατηγορήσεις. Άκου και αυτό: Πήγαινε σε ΟΠΟΙΟ κατάστημα θες, που εχει εγκατεστημένο τζάκι Nordica, Piazzeta ή Palazzeti ή EdilKamin, κλπ. Τζάκι όμως, όχι τζακόσομπα, ή σόμπα, και από τα εφετζίδικα, με τις συρόμενες πόρτες. Και όπως θα καίει ΚΑΛΑ, με ξύλα μέσα και ικανοποιητική φλόγα, ΚΟΨΕ από το λεβιεδάκι του ΤΕΛΕΙΩΣ τον αέρα. Και άμα πάει να σβήσει...... θα στο αγοράσω εγώ και θα στο κάνω δώρο.

Αλλά κάθε φορά που ακούω για τα σούπερ ιταλικά τζάκια και ακούω και κάτι 4000-χίλιαρα (για την εστία μόνο), είναι για ζάρπες οι άνθρωποι......

Sorry, αλλά δεν κρατήθηκα........ Έπρεπε να τα πω να ξεθυμάνω.... Πάντα με φιλική διάθεση..

Και εγώ φιλικά μιλάω πάντα...
Επειδή είμαι κάτοχος ενός τζακιού piazzeta για αυτό ρώτησα...
Απλός ειναι μια καλύτερη πιστεύω πρόταση για 2 ορόφους που άνετα θα ζέσταινε και τους 2 ορόφους με τους αεραγογους...

Ακριβή πρόταση αλλά μια φορά βάζουμε τζάκι...

Πάντα φιλικά ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ