Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149910 από antonis1197
Κύριοι καλησπέρα σας.Καταρχήν συγχαρητήρια για το φόρουμ το οποίο είναι πολύ αξιόλογο και έλειπε κάτι τέτοιο από την πληροφόρηση την ιντερνετική.
Διαβάζω εδώ και κάποιες μέρες το φορουμ σαν απλός περιηγητής και από σήμερα και σαν επίσημο μέλος.Ο λόγος όπως αναφέρει και ο τίτλος είναι η έρευνα αγοράς ενός ενεργειακού τζακιού δύο όψεων που κάνω εδώ και λίγο καιρό.Δυστυχώς για εσάς ,ευτυχώς για εμένα εχω κάποιες ερωτήσεις που όποιος έχει την ευγενική καλοσύνη μπορεί να απαντήσει ή να με κατευθύνει στα κατάλληλα ποστς,λινκς κτλ.Να πώ ότι ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι περίπου 35 τμ σαλόνι και κουζίνα και η πλησιέστερη διαδρομή εάν δοθεί σε 1 από τα δύο υπνοδωμάτια είναι περίπου 6-8 μέτρα αλλά δεν με απασχολεί για το δωμάτιοαφού μπορεί να παραμένει η πόρτα του διαδρόμου ανοιχτή και όσο πάει η ζέστη.

Ερωτήσεις
1)Kratki,superkamin ή Nordica?Αυτές είναι οι εταιρίες που κοιτάω με πρώτη επιλογή την SuperKamin ,δευτερη την Kratki και τρίτη την Nordica λόγω τιμής και μόνο για την τελευταία.

2)Μαντέμι ή χάλυβας??

3)Με μοτέρ ή χωρίς?

4)Μονομπλόκ ή όχι??

5)Την εγκατάσταση θα μπορέσω να την καταφέρω μόνος μου αφού πιάνουν τα χέρια μου και είμαι μέσα στην οικοδομή για να χαμηλώσω το κόστος ή να εμπιστευτώ κάποιον από την αντίστοιχη εταιρεία??

Σίγουρα έχω και άλλες ερωτήσεις οι οποίες θα βγουν κατα την διάρκεια της αναζήτησής μου αλλά πρέπει να καταλήξω οπωσδήποτε το προσεχές διάστημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149911 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Πάντα προσωπική άποψη:

Με ΚΛΕΙΣΤΑ μάτια: Kratki, μαντέμι, φυσικής ροής, ανοιγόμενη πόρτα.

Αν τώρα θες και λίγο πιο κυριλέ κατάσταση, πάς σε συρόμενη πόρτα, και με επένδυση βερμικουλίτη ή shammot αλλά σε χαλύβδινο.
Αλλά πάντα σε kratki και φυσικής ροής

Πάντα φιλικά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149913 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω...
Βλέπω λέτε για ονόματα τζακιών και διαβάζω όλο τα ίδια .
Ποια η γνώμη σας για την piazzeta?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149916 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού

dimospsy έγραψε: Ποια η γνώμη σας για την piazzeta?


Καλησπέρα φίλε. Προσωπικά δε τα γνωρίζω, αλλά έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια και ότι θεωρούνται αρκετά ανώτερα σε σχέση με τα edilkamin και τα la nordica (επίσης Ιταλικά).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149917 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αν θες να δώσεις τόσα πολλά χρήματα, υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ, ΑΠΕΙΡΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ επιλογές.

Μα τόσο καλύτερες, όπως η μέρα με τη νύχτα. Πάμε λοιπόν:

Dovre, Spartherm, Brunner, Leda, Nordpeis, Technical, Jotul, M-Design, Bodart-Gonay, Nordflam, Hwam, Rais, Stuv

Και πόσες ξεχνάω......

Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί με "προκάλεσες" ότι δεν υπάρχουν επιλογές.

Και μη βιαστείς να με κατηγορήσεις. Άκου και αυτό: Πήγαινε σε ΟΠΟΙΟ κατάστημα θες, που εχει εγκατεστημένο τζάκι Nordica, Piazzeta ή Palazzeti ή EdilKamin, κλπ. Τζάκι όμως, όχι τζακόσομπα, ή σόμπα, και από τα εφετζίδικα, με τις συρόμενες πόρτες. Και όπως θα καίει ΚΑΛΑ, με ξύλα μέσα και ικανοποιητική φλόγα, ΚΟΨΕ από το λεβιεδάκι του ΤΕΛΕΙΩΣ τον αέρα. Και άμα πάει να σβήσει...... θα στο αγοράσω εγώ και θα στο κάνω δώρο.

Αλλά κάθε φορά που ακούω για τα σούπερ ιταλικά τζάκια και ακούω και κάτι 4000-χίλιαρα (για την εστία μόνο), είναι για ζάρπες οι άνθρωποι......

Sorry, αλλά δεν κρατήθηκα........ Έπρεπε να τα πω να ξεθυμάνω.... Πάντα με φιλική διάθεση..
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149920 από antonis1197
Απαντήθηκε από antonis1197 στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Φουσκιτάκης το δικό μου το μπάτζετ όπως προέγραψα δεν μου επιτρέπει να ξεπεράσω το 2000 για τζάκι + τα υπόλοιπα.Με βία θα πήγαινα σε Nordica.
Από τα 3 που έγραψα προτείνεις το Kratki με κλειστά μάτια έναντι των υπολοίπων γιατί όμως??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ