Μετατροπή ειδικά μεγάλου τζακιού σε ενεργειακό.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147902 από CapoNord
Χαιρετίζω τη παρέα και να πω ένα ευχαριστήσω τούς διαχειριστές που με δέχτηκαν και κάνουν πολύ καλή δουλειά με αυτό το φόρουμ το οποίο διαβάζω αρκετό καιρό χωρίς να είμαι εγγεγραμμένος μιας και δεν χρειάστηκε να σας “ζαλίσω” με κάποιο πρόβλημα μου .
Να όμως που ήρθε η ώρα !!!
Αρχικά να πω ότι στο σπίτι έχω ενδοδαπέδια θέρμανση και το θέμα άφορα το σαλόνι του σπιτιού το οποίο το έχω διαχωρίσει με συρόμενη τζαμαρία από το υπόλοιπο σπίτι για να μπορώ να κλείνω και την ενδοδαπέδιου θέρμανση που το θερμαίνει ,για ευνοήτους λογούς μιας και το σαλόνι από μόνο του είναι 120τμ. με γύρω-γυρω τζαμαρία σε ένα σπίτι με εμφανή μπετά και χωρίς “κέλυφος” κλπ..κλπ...που σημαίνει ... τρέλες απώλειες .
Αυτό έχει σαν συνέπεια το ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το σαλόνι “έκτακτα” παρά μόνο ... “κατόπιν ραντεβού” αφού πρέπει να έχω προνοήσει ώστε να ανοίξω τα κολεκτερ της ενδοδαπεδιας του σαλονιού 2-3 μέρες νωρίτερα (!!!).
Στο σαλόνι λοιπόν έχω ένα τζάκι που είναι “μεγάλο” δηλαδή: Πλάτος 1,90m Ύψος 0,90m Bαθος 1,00m το οποίο αποφάσισα να το κάνω ενεργειακό με την ελπίδα ότι αν έρχονται φίλοι το ΣΚ να μπορώ να το ανάψω κάποιες ώρες νωρίτερα και να ζεστάνει το χώρο .
Η ερωτήσεις μου προς τους ειδήμονες του φόρουμ είναι αν
1) Υπάρχουν κασέτες μεγαλύτερες του μέτρου άλλα αξιόπιστες σε λογικές τιμές ?
2) με αυτό που θέλω να κάνω θα έχω αποτέλεσμα η όχι ?
3) Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη μίας και εγώ ασχολούμαι με τηλεπικοινωνίες και αυτά τα θέματα μου είναι άγνωστα .
Θα προσπαθήσω να βάλω και κάποιες φώτο μήπως έτσι σας διευκολύνω .
Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους μας .




Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147909 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
πέρα του οτι τέτοια κασέτα δεν υπάρχει για να την τοποθετήσεις απο καμία εταιρία και να σου έφτιαχνε κάποιος δεν θα σου απέδιδε και το ποιο πιθανό είναι να σου στράβωνε κιόλας .μιας και απο ότι βλέπω δεν έχεις κάνει κάποια επένδυση στο τζάκι σου το ποιο σωστό θα ήταν να το γκρεμίσεις και να του βάλεις ένα μεγάλο ενεργειακό απο την αρχή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147914 από CapoNord
Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση .
Τι εννοείς δεν έχω κάποια επένδυση ? το πυροτουβλο δεν είναι επένδυση ? Εννοείς κάτι άλλο ?
Το να το γκρεμίσω είναι πολύ μεγάλη ιστορία γιατί είναι με εμφανή μπετά που είναι σιδερωμένα μαζί με τα υπόλοιπα μπετά στις κολόνες, και θα χαλάσω όλη την εικόνα όλου του χώρου αλώστε τόσα χρόνια δεν το έκανα ενεργειακό γιατί έψαχνα μια λύση που να μου "κάνει" .
Οι εκδοχές είναι 2 μάλλον ....
1) να πάρω μια κασέτα ενός μέτρου και να κλείσω το υπόλοιπο
2) Να κάνω παραγγελια π.χ στη REGAL μια κασέτα 1,20 και να κλείσω το υπόλοιπο .
Φυσικά δεν έχω την εμπειρία οπότε οποιαδήποτε γνώμη είναι καλοδεχουμενη .
:-)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147921 από GGEOR7777
Καλησπέρα και από μένα συνάδελφε (και εγώ στον χώρο των τηλεπικοινωνιών είμαι).
Η πιο σωστή λύση είναι αυτή που ανέφερες παραπάνω,αφού δεν μπορείς να γκρεμίσεις βάλε μια κασέτα στα 90cm έως 1m και κλείσε το υπόλοιπο.
Φαντάζομε ότι αφού έχεις τόσο χώρο ο μάστορας θα μπορεί να δουλέψει άνετα και να στην μονώσει σωστά.
Επίσης δεν μπορείς να φανταστείς τώρα με το τζάκι που έχεις τι απώλειες και τι ζέστη φεύγει από την καμινάδα.
Τόσο που καλύτερα να το σφράγιζες.
Αλήθεια που μένεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147922 από erimitis
Φιλε προσεχε μην παν τα λεφτα σου τζαμπα.θα δωσεις τα κερατα σου γιατι για να κουβαλας ξυλα
Τα ξυλα τα εχεις τζαμπα
Υπολογισε για τετοιο ενεργειακο πανω απο 1500 ευρω βαλε και τοποθετηση και αν θα δουλεψει σωστα.
Απο επιδαπεδια να πας στο ξυλο τραγικο φιλος

Σταλθηκε απο την αιθουσα του Eurogroup
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147936 από CapoNord
Καλημέρα .
Το τζάκι δεν το θέλω για να καταργήσω τη θέρμανση αλλά άπλα και μόνο όταν έρχονται κάποιοι φίλοι να το ανάβω , αλώστε όλο το υπόλοιπο σπίτι ζεσταίνετε κανονικά απο την ενδοδαπεδια και είναι μια χαρά.
Δεν προκειτε να κάνω τίποτα αν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος με εγγυήσεις οτι η αλαγη θα μου κάνει διαφορά γιατί οπτικά μου αρέσει παρα πολύ ετσι όπως είναι τώρα !
Αν και τα ξύλα δεν τα εχω τζάμπα ... όσο και να καίει σε καύσιμο δεν με ενοχλεί .
Εξαλου ... τοσα χρόνια το άναβα κανονικά αρα ...έκαιγα ξύλα καργαααα !!! χα χα χα
;-)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ