Λεβητας πελλετ για 80 τμ. διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146836 από dimitris11
Σε ποιον οροφο βρισκεται το διαμερισμα;Eχει μονωση;
35 KW ειναι πολλά.
Εχω 14KW σε 125τ.μ μονοκατοικια , μου φτανουν και περισευουν. 8 kw χρειαζομαι στα πολλα κρυα.
Ξανθη.
penteli.meteo.gr/stations/xanthi/NOAAYR.TXT
Καστορια.
penteli.meteo.gr/stations/kastoria/NOAAYR.TXT

Δες μεση θερμοκρασια καθε μηνα.Η τριτη στηλη.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146837 από dimitris11
Για το ποσα KW ειναι ενας λεβητας να κοιτας στα τεχνικα χαρακτηριστικα του ποση ειναι η μεγιστη καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης.Δηλαδη καιει 5(max) κιλα,οποτε 5(κιλα)χ5(ισχυ πελετ)=25kw 25χ0,9(απωλειες)=22,5kw.Αυτος μπορει να γραφει 30kw ενω ειναι μικροτερος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146840 από etsa67
Δεν πάει έτσι φίλε Δημήτρη. Το θέμα δεν είναι τόσο απλό.
Φυσικά και όλοι οι κατασκευαστές κλέβουν ισχύ από την αναγραφόμενη ονομαστική. Αλλιώς θα έβγαζαν ελάχιστα ή και καθόλου με τις τιμές που έχουν.
Ο β. Απόδοσης που αναφέρεις 90% είναι στα χαρτιά. Κανονικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά σε κανέναν λέβητα Δεν ταιριάζουν (Ελληνικό) ξυλολέβητα.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να μην ταιριάζεις καταναλώσεις και αποδόσεις σε καμία περίπτωση , άλλων οικιών παρά μόνο του δικού σου. Εγώ που μπαίνω στα σπίτια πολλών στην Β. Εύβοια (για δουλειά έτσι μη παρεξηγούμαστε) βλέπω από τη μία τον πελάτη να μην παραπονιέται για την οικονομία και την απόδοση και από την άλλη την γυναίκα του να λέει ότι ο σύζυγός στης βρίσκεται όλη την ώρα στο καζάνι να το καθαρίζει να μην ζεσταίνει να έρχεται στεναχωρημένος να μην τραβάει σήμερα η καμινάδα κ.π.άλλα.
Και έτσι είναι.
Γι αυτό σου γράφω ότι το θέμα της απόδοσης με την οικονομία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως τη μόνωση του σπιτιού το βασικότερο, την μέση εξωτερική της περιοχής, την εσωτερική θερμοκρασία , τις ώρες διακοπής του καλοριφέρ , την θέση της κατοικίας ως προς άλλα κτήρια , τα τετραγωνικά του διαμερίσματος, την συνολική ισχύς των σωμάτων , τον τύπο τους , την διάμετρο των σωληνώσεων , το μανομετρικό του δυσμενέστερου κυκλώματος, την απόσταση των θερμοπομπών από τις κεντρικές στήλες, τη μόνωση των σωλήνων, την συνολική διαπερατότητα των εξωτερικών επιφανειών σε w/m2hc , το είδος του καύσιμου υλικού την ειδική φόρτιση του λέβητα ανά μ2 ,την ενεργητική επιφάνεια φόρτισης σε w/m2 και τον ελκυσμό της καπνοδόχου. Θα μου πείτε όλα αυτά θα τα υπολογίζω σε κάθε εγκα.ση?
Όταν επιλέγω λέβητα στερεού καυσίμου είμαι υποχρεωμένος να τα παίρνω στα σοβαρά όλα αυτά αλλιώς θα το ρισκάρω όπως οι φίλοι σου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146843 από dandalos

dimitris11 έγραψε: Σε ποιον οροφο βρισκεται το διαμερισμα;Eχει μονωση;
35 KW ειναι πολλά.
Εχω 14KW σε 125τ.μ μονοκατοικια , μου φτανουν και περισευουν. 8 kw χρειαζομαι στα πολλα κρυα.
Ξανθη.
penteli.meteo.gr/stations/xanthi/NOAAYR.TXT
Καστορια.
penteli.meteo.gr/stations/kastoria/NOAAYR.TXT

Δες μεση θερμοκρασια καθε μηνα.Η τριτη στηλη.

To διαμέρισμα είναι στον δεύτερο όροφο και μόνο το παιδικό δωμάτιο έχει ακάλυπτο τοίχο. Τα αλουμίνια είναι συρόμενα με διπλά τζάμια σε 80 τμ. Οικοδομή 15ετίας με σχετικά καλή μόναη δύσκολα να πέσει η θερμοκρασία κάτω απο 18
Last edit: 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by dandalos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ